Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Fillerin özellikleri nelerdir?

Fillerin özellikleri nelerdir?
  • 04.10.2015

Filler dünyanın en büyük kara hayvanı olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Kendisine en yakın büyüklüğe sahip olan iki hayvan ise su aygırları ve gergedanlardır.  Ayrıca bu hayvanlar kendine özgü bazı özelliklerinden dolayı dünya da en çok tanınan hayvanlardan bir tanesi olmuştur. 

Filler yabani hayvanlardan olmasına karşın evcilleştirilebilen hayvanlardan birisidir. Birçok ülkede filler evcilleştirilerek hem turizm açısından kullanılmakta hem de gücünden yararlanılmaktadır. Evet filler oldukça güçlü hayvanlardır ve insanlar da fillerin bu gücünden zaman zaman yararlanmaktadır.

Filler ve insanFillerin özellikleri nelerdir?

-Yukarıda da değinmiş olduğumuz gibi filler dünya üzerindeki en iri kara hayvanlardır. Şu bilgiyi de kısa olarak vermekte fayda vardır. Dünya üzerindeki en büyük hayvanlar deniz hayvanları olup denizde yaşayan mavi balina diğer adıyla gök balina fillerin en büyük türünün ağırlığından dahi onlarca kat daha ağır ve daha büyüktür.

-Fillerin kalbi yaklaşık olarak 20 kilograma kadar çıkabilmektedir. En küçük olanlarda ise yaklaşık olarak 12-13 kilogram bir ağırlığa sahiptir. Fillerin kalbi fillerin durumuna göre atma hızına sahiptir. Örneğin fillerin kalpleri ayakta iken dakikada 30 civarı atarken yatarken dakikada 9-10 civarında atar, yani kalp atış hızları çok düşüktür.

-Fillerin beyinleri vücutlarına ve büyüklüklerine göre oldukça küçüktür. Fil beyni ortalama olarak 4-6 kilogram arasındadır. Buda gösteriyor ki fillerin beyinleri toplam ağırlıklarının 1/1000’i civarındadır. İnsanların beyni ise 1,5 kilo ağırlığında olup vücut ağırlıklarının aşağı yukarı 1/50’si kadardır.

Sirk Filleri-2-Filler dünya üzerinde bazı hayvanlarda da bulunan hortumları ile ün yapmış hayvanlardır. Çünkü fillerde bulunan hortum fillerin hem burunları hem de elleri sayılır. Çünkü hortumları hem gücü hem de çeşitli amaçlar için kullanılma özelliğinden dolayı filler için oldukça faydalı bir organdır. Fil hortumu bazı kaynaklarda geçtiğine göre binlerce kastan oluşmaktadır. Çok güçlü bir yapıya sahiptir. Filler hortumları ile ağaçları sökebilir. Çok fazla ağırlığı bulunan maddeleri kaldırabilir. Aynı zamanda hortumları ile oldukça çok miktarda suyu burunlarına çekebilirler. Yaklaşık olarak bir defada 6 litre suyu tutabilirler.  Hortumu bulunan hayvanlar içinde en büyük hortuma sahip olan yine fillerdir. Fillerin burun delikleri hortumlarında olup iki deliklidir. Filler su ihtiyaçlarını da hortumları vasıtasıyla içine çektikleri suyu ağızlarına boşaltarak sağlarlar. Yani hortumlarını kullanarak su içerler. Hortumlar aynı zamanda filler tarafından ses çıkaran bir organ olarak da kullanılmaktadır.  Fillerin koku alma duyuları da yine oldukça güçlüdür. Bazı köpek cinslerinden dahi daha iyi koku aldıkları bazı kaynaklarda geçmektedir. Hortumlarını dokunma duyusu ve organı olarakta kullanırlar. Sevgi gösterilerini yine hortumları ile yaparlar.

Fil hortumu-Filler çok su içen hayvanlardan olup bir günde yaklaşık olarak 200 kilo veya 200 litre civarında su içmektedirler. Bu sebeple filler kesinlikle su bulunan yerlerde yaşarlar.

-Filler ağır ve büyük cüsseleri sebebiyle karınlarını doyurmak ve beslenebilmek için günde yaklaşık olarak 150-200 kilogram aralığında besin tüketmek zorundadır.

-Filler dünya üzerinde kulağı en büyük hayvan olma özelliğini de elinde bulundurmaktadırlar. Filler bu kulaklarını serinlemek içinde kullanırlar. Ayrıca kafa bölgesine gelen sinek türü hayvanları da kovma da kullanırlar. Fillerin kulaklarının en büyük özelliği ise fillerin vücut ısılarını kontrol altında tutmasıdır. Çünkü ince kulak yapılarında çok ince kılcal damarlar bulunmaktadır. Bu kılcal damarlar kanın sıcaklığını azaltma görevini üstlenmişlerdir. Kulakları aynı zamanda çok hassas olup çok düşük frekansları dahi duyabilirler.

Fil dişi-Fillerin ağızlarının kenarlarında bulunan ve fildişi olarak adlandırılan büyük yapıda bulunan dişler aslında diş olmayıp boynuzlardır. Fakat günümüze fildişi olarak isim verilerek gelmiştir. Kesinlikle bunlar diş olmayıp boynuzdur. Fillerin ağızlarının içinde toplam 24 adet diş bulunmaktadır.

-Filler dünya üzerinde en kalın deriye sahip hayvanlardan bir tanesidir. Vücudunun bazı bölgelerindeki deri kalınlığı 2 veya 2,5 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Fakat bu kalınlığına rağmen ne yazık ki özellikle güneşten etkilenirler, hassas bir yapısı vardır. Bu sebepten dolayı ki zaman zaman vücudunu çamur banyosu yaparak çamurla kaplar ve dış etkenlerden korunmaya çalışır.

-Filler penisi büyük hayvanlardandır. Fillerin penisleri yaklaşık olarak 1 metredir. Ve testisleri de vücutlarının içinde böbreklerinin yanında bulunmaktadır. Testis torbaları yoktur. Penislerinin şekli S şeklindedir.

-Filler uzun yaşayan hayvanlar arasındadır. Yaklaşık olarak ortalama yaşam süreleri 60-70 yıl aralığındadır.

Fil ailesi-Filler sosyal canlılar olup topluluk halinde yaşamaktadırlar.  Erkekler ve dişi fillerde sosyal yaşam farklıdır. Dişi fillerin aile bağları son derece kuvvetli olup, anaerkil bir yapı vardır. Topluluktaki en yaşlı dişi topluluğa liderlik eder. Öldüğünde veya liderlik yapamayacağı zamanlarda ondan sonraki en yaşlı dişi topluma liderlik eder.

-Filler çok büyük hayvanlar olması sebebiyle hiçbir yırtıcı yetişkin fillere yaklaşmaya cesaret edemez. Fakat özellikle yavru filler ormanın büyük yırtıcı kedileri tarafından av olarak görünürler ve çoğu zaman saldırıya uğrayarak yem olabilirler.

-Fillerin ortalama hamilelik dönemi 2 yıl kadardır. Asya filleri Afrika fillerine nazaran 1-2 ay daha az hamilelik süresine sahiptir. Her doğum arasında yaklaşık olarak 4-5 yıl ara vardır.

Fil yavruları-Fil yavruları yaklaşık olarak 120 kilogram ağırlığında doğarlar. 3 yaşına kadar süt emerler. Dişi filler 9 yaşında cinsel olgunluğa erişirken erkek fillerde cinsel olgunluğa erişme 15 yaşına kadar sürebilir. Yavru filler ilk üç ay sadece anne sütü ile beslenir. Daha sonra anne sütü ile birlikte bazı küçük besinler alabilir. Yavru filler diğer aile bireyleri tarafından ilgiyle karşılanır. Aynı zamanda yavru filler çevrede yırtıcı bir hayvan bulunması halinde yavru fili ortalarına alarak onu korurlar.

 

-Filler için en büyük tehlike insanlardır. İnsanlar özellikle fildişi, derisi ve eti için filleri avlayabilirler.

-Filler zaman zaman saldırgan olabilmektedir. Özellikle Afrika ve Hindistan’da her yıl birçok kişi fil saldırısı sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Fakat bu fil saldırılarının neden kaynaklandığı yönünde kesin bir sonuç alınamamıştır. Çünkü filler bazen grup halinde köylülere saldırarak evlerini yıkar ve hatta ölümlerine sebebiyet verirler.

Sirk Filleri-Dünya üzerindeki ülkelerde hayvanat bahçelerinde veya başka sebeplerle esaret altında bulunan fil sayısının 2000 adedin üzerinde olduğu bilgisi bulunmaktadır.

-Filler öğrenme kabiliyeti yüksek olan hayvanlardan bir tanesidir.  Bazı şeyleri çok çabuk öğrenebilirler ve bu nedenle eğitilmeleri basit olur, buda bu fillerin özellikle sirklerde kullanılmasına sebebiyet verir.

-Filler tarihte çok önemli bir yere sahip olan hayvanlardan bir tanesidir. Çünkü bazı ülkeler filleri savaşlarda dahi kullanmışlardır. Özellikle Perslerin fil orduları bulunmakta idi. Ayrıca eski dönemde filler yük hayvanı, taşımacılık ve seyahat hayvanı olarak kullanılmışlardır. 

Yararlanılan kaynaklar:

nationalgeographic belgesel kanalı (fil belgeseli)

wikipedia.org

bilimgenc.tubitak.gov.tr

eba.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. LEMUR diyor ki:

    thank you

YORUM YAZ