Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü özellikleri

Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü özellikleri
  • 15.07.2015

Fatih Sultan Mehmet köprüsü ülkemizin Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan ikinci asma köprüsüdür. Bilindiği üzere ülkemizin bu manadaki ilk köprüsü Boğaziçi köprüsüdür. Ve 1973 yılında Cumhuriyetimizin 50.yılında açılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet köprüsü Avrupa yakasında Hisarüstü ile Anadolu yakasında bulunan Kavacık mevkileri arasına yapılmıştır.  Fatih Sultan Mehmet köprüsünün ayakları bu iki yakada bulunan iki tepeye yapılmıştır.

FSM köprüsü-1Fatih Sultan Mehmet köprüsünün yapımına 1986 tarihinde başlanılmış olup, yaklaşık olarak 2 yıl süren bir inşa çalışmasından sonra 1988 yılında açılmıştır. Bu köprünün açılışını o dönem Başbakan olan Turgut Özal yapmıştır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün yapım süresi 1100 gün olarak belirlenmiş olup normal yapım süresinden 192 gün önce tamamlanmıştır.

Fatih Sultan Mehmet köprüsünün özellikleri nelerdir?

İstanbul’a yapılmış olan ve iki kıtayı birbirine bağlayan ikinci asma köprüdür.

Köprüde orta açıklık 1090 metredir.

Yaya yolları dahil köprünün genişliği 8 şerit + yaya yolu toplam 39,40 metredir.

Kulelerin yüksekliği temelden itibaren 107,10 metredir.

Kulelerin toplam ağırlığı 7000 tondur.

Kullanılan çelik tel çapı 5,38 milimetredir. Orta açıklıkta kullanılan tel sayısı 16128 adettir. Kullanılan toplam tel uzunluğu 51.500 kilometre civarındadır.

FSM köprüsü-3Askı halatları ile birlikte kullanılan toplam kablo ağırlığı 9500 tondur.

İki blok arasındaki mesafe 1510 metredir.

Denizden yüksekliği İstanbul Boğaziçi köprüsü yani ilk köprü ile aynı olup 64 metredir.

Ayrıca bu köprünün kuleleri itibariyle yüksekliği 169 metredir.

Bu köprünün çelik halat bakımları Boğaziçi köprüsüne nazaran oldukça kolaydır. Çünkü değiştirilebilmesi için iki adet çelik halat yapılmış ve birisi herhangi bir durumda kolayca çıkarılıp yenisi takılabilmektedir.

Fatih Sultan Mehmet köprüsünün kule temelleri 14 metreye 18 metre boyutundadır. Yüksekliği ise ortalama olarak 6 metre yüksekliğindedir.

FSM KöprüsüKöprüyü oluşturan blokların yüksekliği temel beton kotunun üst kısmından yaklaşık olarak 102 metre yüksekte bulunmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet köprüsünde 4 gidiş 4 tanede geliş olmak üzere 8 şerit bulunmaktadır. Örneğin Boğaziçi köprüsünde bu durum 3+3 idi.

Fatih Sultan Mehmet köpründe hem sağ hem de solda olmak üzere iki adet 2,80 metre genişliğinde yaya yolu bulunmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet köprüsü aynı zamanda TEM otoyolunun bir parçasıdır. Boğazın genişliğinin 800 metre civarında olan bir yerde yapılmıştır. Bu boğazın en dar noktalarından bir tanesidir. (Boğazın ölçülmüş en dar noktasının birbirine uzaklığı 650-700 metre aralığındadır.)

FSM köprüsü-2Fatih Sultan Mehmet köprüsünden günde ortalama geçen araç sayısının 200.000 araçtan daha fazla olduğu bilinmektedir. Şuan itibariyle Avrupa ve Asya kıtasını birleştiren Boğaziçi köprüsü ile birlikte günde yaklaşık 400-500 bin civarında aracın kıta değiştirmesini sağlamaktadırlar.Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden kamyonlar, şehirlerarası otobüsler ve bunlar haricinde diğer ağır vasıtalar geçiş yapabilmektedir. (Boğaziçi köprüsünde tonajı 4 ton üzerinde bulunan otobüs harici araçların geçişi 1991 yılında bu yana yasaklıdır)

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü birinci köprü olan Boğaziçi köprüsünden 5 kilometre kuzeyde bulunmaktadır. Yani Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Karadeniz tarafında iken Boğaziçi köprüsü Marmara denizi tarafındadır. 

Yararlanılan kaynaklar;

kgm.gov.tr (Karayolları Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Eyüp DEMIRKAYA diyor ki:

    Boğaziçi köprüsü cumhuriyetin 100. değil 50. yılında açılmıştır.

YORUM YAZ