Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Eyfel Kulesi özellikleri

Eyfel Kulesi özellikleri
  • 07.07.2015

Dünyada en çok bilinen anıtlardan bir tanesidir. Fransa’nın aynı zamanda sembolü olmuş bu kule demir kule olarak bilinmektedir. Dünyada en çok ziyaret edilen yapılardan bir tanesidir. Yılda milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Eyfel Kulesi-1Eyfel kulesinin özellikleri nelerdir?

Eyfel kulesi büyük bir çoğunluğu demirden olan bir yapıdır.  Eyfel ismini bu kuleyi inşa eden firmadan almıştır.

Eyfel kulesi yılda yaklaşık olarak 6-7 milyon arasında ziyaretçi çekmektedir. Bunların büyük çoğunluğunu ise yabancı turistler oluşturmaktadır. Turizm için Fransa ülkesine giden bir turist kesinlikle Eyfel kulesini görmeden Fransa’yı terk etmemektedir.

Eyfel kulesi toplam olarak 2 yılda yapılmıştır. Yapılış tarihi 1887-1889 yılları arasıdır.

Eyfel kulesinin yapılmasında ve inşa edilmesindeki temel sebep Fransız Devriminin 100.yıl kutlamaları için yapılan Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilmiştir.

Eyfel kulesi çok uzun kulelerden bir tanesidir. Toplam uzunluğu 300,5 metre olup, Bu uzunluk en üst noktasında bulunan anten ile birlikte yaklaşık olarak 325 metrelik bir yüksekliğe erişmektedir. (Özellikle yüksek bir kule olmasından dolayı olsa gerek intihar olaylarının en sık görüldüğü yapıdır, birçok insan bu kulede intihar etmesi nedeniyle hayatlarını kaybetmişlerdir)

Eyfel kulesi aşağı yukarı 200 dönümlük bir alanda yapılmıştır (200.000 metrekare)

Eyfel Kulesi-3Eyfel kulesi metal bir kule olması sebebiyle paslanmaması açısından aşağı yukarı her 7 yılda bir boyanmaktadır. Bu boyama işi dahi oldukça masraflı bir iş olmaktadır. Çünkü bu kulenin sadece boyanması için 50-60 ton boya kullanılmaktadır. Günümüz parası ile 7 yılda bir sadece boyama masrafı olarak 10 milyon TL arasında masraf olmaktadır.

Eyfel kulesindeki basamak sayısı toplam olarak 1665 olarak bildirilmektedir.

Kulesinin toplam ağırlığı ise 10.100 tondur.

Kulenin rengi bronz rengindedir. Üç bölümden oluşan kulenin en üst bölümü açık renkli olup orta bölümü daha koyu en alt ise en koyu renge sahiptir.

Eyfel kulesinin en önemli özelliğinden bir tanesi ise aşağı yukarı 2 yıl gibi bir sürede tamamlanan bu devasa yapının inşa çalışması sırasında binlerce işçi çalışmasına rağmen hiçbir ölüm vakasının kayıtlara geçmediğidir. Bu durum cidden takdir edilecek bir durumdur. Çünkü iki yıl boyunca 3000 işçi 18.000’den daha fazla demir parçasını 2,5 milyon perçinle birleştirmişlerdir. Bu kadar işçinin çalıştığı bir yerde ve özellikle inşa edilen yapının bir kule olmasına rağmen ölüm vakası olmamıştır.

Eyfel kulesi-2Eyfel kulesinin Parislilerce verilen ismi “Demir Bayan”dır. Özellikle yapıldığı dönemde büyük eleştirilere neden olmuş Paris’in orta yerinde bu demir yığının ne işi var diyen onbinlerce kişi tepki göstermişdir. Ama günümüzde hem bir sembol hem de önemli bir turizm yapısı olmuştur.

Eyfel kulesinin 3 bölümden oluştuğunu söylemiştik. Bu bölümlerin her birinde ve belli yüksekliklerde kamuya açık bölümler bulunmaktadır. İnsanlar buralara çıkarak Paris şehrini izleyebilmektedirler.

Bu platformlar 300 metrelik yüksekliği bulunan Eyfel kulesinin 57 metre, 115 metre ve 276 metre yükseklikte kurulu bulunmaktadır. Bu platformlara çıkmak için asansörler yapılmış olup asansörler güney kanat haricindeki diğer tüm yönde bulunan kanatlarda bulunmakta olup toplam 3 adettir. İlk ve ikinci katta ziyaretçiler için yemek yiyecekleri lokanta bulunmaktadır. Aynı zamanda ilk katta yine Eyfel kulesi ile ilgili bir sergi bulunmaktadır.

Eyfel kulesinin üst kısmında dünyadaki önemli şehirlerin kuleye yönlerini ve uzaklıklarını gösteren bir tabelada bulunmaktadır. Bu tabelaya göre ülkemizin en önemli şehri olan İstanbul’un Eyfel kulesine uzaklığı 2263 kilometre olarak yazılmıştır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ