Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Evlilik Türleri ve özellikleri nelerdir?

Evlilik Türleri ve özellikleri nelerdir?
  • 06.04.2015

Günümüzde bir çok evlilik türü bulunmaktadır. Bu evlilik türlerinin yoğunluğu bulunduğu ortama göre değişiklik göstermektedir. Bazı evlilik türleri bazı toplumlarda hiç görülmezken başka toplumlarda sık şekilde görülebilmektedir.

Evlilik çeşitleri 4 ana başlık altında toplayarak anlatılacaktır, bunlar eş sayısına göre evlilik türleri, Eş seçimine göre evlilik türleri, oturma yerine göre evlilik çeşitleri ve dul eşlere göre evlilik çeşitleridir.

Çok Eşli Evlilik (Monogami ve Poligami)1-Eş Sayısına göre evlilik çeşitleri nelerdir?

Monogami ve poligami toplumlar içerisindeki evlilikler ile ilgili bir tabir olup evliliklerdeki hem kadın hem de erkek açısından olan eş sayısı ile ilgilidir.

Monogami

Monogami ister erkek olsun ister kadın olsun evliliğini tek bir eş ile yapması durumudur, tabi bu aynı anda olması demektir. Yani atıyorum erkek birinci evliliğinden boşanmış ikinci evliliğini yapmış ise buda bir monogami durumu olur. Yani aynı anda kadın veya erkeğin iki veya daha fazla eşinin olmadığı durumdur.

Poligami

Poligamide yine ister erkek olsun ister bayan olsun aynı anda iki eşinin olduğu durumdur. Yani erkeğin iki veya daha fazla eşi olması, kadınında aynı anda iki tane eşinin bulunması durumudur.

Poligamilerde özellikle erkeğin bir den fazla kadınla evli olması durumu POLİJİNİ olarak adlandırılır ve dünyadaki birçok toplumda ve ülkede sıkça görülür, Fakat kadınların birden çok erkekle evli olması durumu POLİANDRİ olarak adlandırılıyor olup sık rastlanan bir durum değildir sadece bazı toplumlarda görülür.

Günümüz toplumlarında özellikle geri kalmış toplumlarda bu durumlara sık rastlanılmaktadır. Ülkemizde son yıllarda azalış gösterse de çok sık olarak Polijini durumu görülmektedir. Monogamide eşlerin birbirlerine durumu toplumumuzda “kuma” olarak adlandırılmaktadır. Fakat Paliandri yani kadının birden çok erkek ile evli olması durumu ülkemizde neredeyse hiç görülmemektedir.

Akraba evliliği2-Eş Seçimine göre evlilik çeşitleri nelerdir?

Eşin içten veya dıştan seçimine göre sınıflandırılan evlilik çeşididir.

Endogami

Endogami, evlilik yapılmasında evlilik yapılacak erkeğin veya kadının akrabası içinden seçilmesi türüne verilen isimdir.

Bunun birkaç nedeni olduğu gibi en önemli nedeni toprakların çeyiz nedeni ile bölünmesini ve dağılmasını önleme amacıdır.

Halen ülkemizde de birçok yerde akraba evliliği görülmektedir, fakat bu evliliklerde temel neden toprak dağılımından ziyade kültürün aynı olması ve evlenecek kişilerin heryönüyle bilinmesi önem arz etmektedir.

 

Egzogami

Egzogami yukardaki verilen endogami’nin tam tersi bir durum olup Dıştan evlilik anlamına gelmektedir.

Özellikle sosyal bilimciler tarafından yapılan değerlendirmeye göre bu evliliğin temel nedeni kaynak yetersizliğinden ve geçim sıkıntısından kaynaklanmakta olduğudur. Özellikle aileler ve kabile gibi küçük topluluklarda bu şekilde evlilikler yapılarak hem kaynak artırımına gitmek yolu güdülmüştür. Tıp ilerledikçe akraba evliliklerinin kötü sonuçlar doğurduğu anlaşıldığından egzogami tipi evliliklere yönelişte artışa geçmiştir.

İç güveysi3-Oturma yerine göre evlilik çeşitleri nelerdir?

Bu terimlerim tamamı özellikle yapılan evliliklerde yaşanılan evle ilgili olarak oluşturulan terimlerdir.

Matrilokal

Matrilokal, Yapılan bir evlilikte Erkeğin kadının ailesinin evinde ev çevresinde yaşaması veya bu çevreye katılması olayına verilen isimdir.

Ülkemizde Matrilokal evlilik türüne “İç Güveylik” ismi verilmiştir.

Bu tip evlilikler genel olarak Anaerkil toplumlarda görülmektedir. Özellikle Bizim gibi topluluklarda olabilmesi için evlenen kadının ailesinde erkek olmadığı durumlarda görülmektedir.

Patrilokal

Evlenen kadının erkeğin ailesinin yanında ve mekanında yaşamasına verilen isimdir.

Bilokal

Bu tip evliliklerde hem erkeğin ailesinin yanında hemde kadın ailesinin yanında ikamet edilir. Evlenenlere ayrıca bir ev açılmaz.

Neo-Lokal

Neo-lokal gelişmiş toplumlarda hatta ülkemizdeki birçok yerde artık görülen evlilikle ilgili yaşama şekillerinden bir tanesidir. Evlenen çiftler kendilerine yeni ev açarlar ve bu evde yaşarlar. Buna Neo-lokal ismi verilir.

Evlilik4-Dul eşlerin evlenmelerine göre evlilik çeşitleri nelerdir?

Sosyoloji bilimi tarafından evlilik türlerinden iki tanesi olarak belirtilen bu terimler dul eşlerin eşlerin ölen eşin bekar veya evli kardeşlerle evlenmeleri durumunda ortaya çıkan iki terimdir.

Levirat

Levirat, Eşi ölmüş olan kadının kocasının evli olan veya bekar olan kardeşlerinden bir tanesi ile evlenmesi durumuna verilen isimdir.

Levirat tipi evlenmeler ülkemizdede halen bazı yerlerde görülmektedir, hatta şimdi hatırladığım “Ezo gelin” filminin konusuda bu tip bir evlenme ile ilgilidir. Kadir İnanır ve Fatma Girit başrolda oynamıştır.

Sorarat

Eşi vefat eden erkeğin, eğer bekar bir baldızı var ise bununla evlenmesi durumuna verilen isimdir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Esma Deniz diyor ki:

    Merhaba! Lisans tezimde bilgilerinizin bir kaç cümlesini kullanmak istiyorum izniniz olursa tabi isminizi referansta ifade edicem.

    1. admin diyor ki:

      Ders ödev için sormanıza bile gerek yok kopyalayabilirsiniz.

YORUM YAZ