Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Eşek Arıları’nın özellikleri nelerdir?

Eşek Arıları’nın özellikleri nelerdir?
  • 15.08.2015

Arı türleri içerisinde en çok bilinen arı türüdür. Özellikle normal arılara nazaran büyük olmaları bu arılara eşek arısı denmesindeki en önemli paydır.

Eşek arılarının diğer ismi “Vespa”dır. Ülkemizde bulunan eşek arısı türüne ise “Sarıca” denmektedir. Ve bu tür Avrupa Eşek Arısıdır.

Eşek Arısı-3Eşek arılarının özellikleri nelerdir?

Renk itibariyle gövdesi kızılımsı sarı ve siyah çizgilidir.

Vücut yapıları itibariyle oldukça iri olan bir arı türüdür.

Eşek arılarının uzunluğu arıbeyinde 3 cm civarında iken işçi arılarda 2 ila 2,5 cm civarındadır.

Eşek arıları dünyadaki birçok bölgede bulunmaktadır. Dünyadaki yayılımları çok geniş alanları kaplar.

Eşek arıları yuva yapan arı türlerinde olup yuvalarını genel olarak ağaç kovuklarına veya duvar oyuklarına yapmaktadırlar.

Yuvaları oldukça büyük olmaktadır. Aşağı yukarı bir kova büyüklünde olabilmektedir. Yuvaların iç tarafı çiğnenmiş olan bitkisel maddelerin tükürükle karıştırılmasından oluşmuştur. Üzerleri kâğıda benzer petekle döşelidir. Yuvayı kraliçe arı yapar. Ayrıca yumurtalar için küçük büyüklükte ve az sayıda petek göz örerler.

Eşek Arısı-1Eşek arılarının önemli özelliklerinden bir tanesi bu arılar bal yapmazlar. Bal yapma gibi bir özellikleri de bulunmamaktadır.

Ayrıca polinasyonda da görev almazlar.

Eşek arılarının zehirleri diğer arılara nazaran oldukça zehirlidir. Birçok insan eşek arısı saldırısına maruz kalmış hatta sokulmuşlardır. Eşek arılarının sokmaları çok acı verdiği gibi bazı insanlarda alerjiye de yol açabilmektedir. Hatta bazı kişilerin ağır alerji nedeniyle öldüğü dahi olmuştur.

Eşek arılarının bir diğer şaşırtıcı özelliği ise etçil bir hayvan olmasıdır, küçük böceklerle ve canlılarla beslenir, yavrularını da bu canlılar ile beslerler. Özellikle tarım alanlarındaki zararlı bazı canlıları tükettiği için faydalı hayvan olarakta kabul edilmektedir.

Eşek arılarının ağızlarında dişleri vardır ve bu dişler ile canlıları öldürebilir ve parçalayabilirler. Zor durumlarda ise zehirli olan iğnelerini kullanırlar.

Eşek Arısı-2Eşek arılarının bal arılarına saldırısını konu alan bir belgeselde, 30 adet civarında olan Japon Eşek Arıları bir bal arılarının bulunduğu bir kovana kovanda bulunan arı larvaları, bal ve bazı küçük canlıları yemek için saldırıyor önüne çıkan bütün bal arılarını teker teker güçlü ve kesici dişleriyle öldürüyorlar yaklaşık olarak 3 saat civarında sadece 30 adet Japon eşek arısı toplam 30.000 adet olduğu iddia edilen bal arısını katlediyor.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ