Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Erciyes Dağı özellikleri

Erciyes Dağı özellikleri
  • 15.07.2015

Ülkemizin en önemli dağlarından bir tanesi olan Erciyes dağı Kayseri ilimiz sınırları içerisinde bulunmaktadır, Özellikle İç Anadolu bölgesinin en önemli dağlarından bir tanesi olan Erciyes Dağı Kış Sporları ve Kayak Merkezi sebebiyle ülkemizde en çok bilinen dağlar arasındadır.

Erciyes dağı-1Erciyes Dağı özellikleri nelerdir?

Erciyes dağı Kayseri ili sınırları içinde bulunmakta olup Kayseri iline yaklaşık olarak 25 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır.

Erciyes dağının çevresi oldukça düzdür. Ova olan bu bölgede Erciyes dağı tek başına yüksek bir dağ olarak hemen dikkat çeker.

Erciyes dağının oluşumu günümüzden 30 milyon yıl öncesine kadar dayanmaktadır.

Erciyes dağı volkanik bir dağ fakat sönmüş bir volkanik dağdır. Çünkü bu dağ çok uzun yıllar önce son faaliyetini gerçekleştirmiştir. Bu faaliyetinin tarihi kesin olarak bilinmese de Milattan Önce 200’li yıllara kadar uzanmaktadır. Bu dağ 2000 yıldan uzun bir süredir herhangi bir faaliyeti bulunmayan sönmüş bir volkanik dağdır.

Erciyes dağı-2Erciyes dağı ülkemizin en yüksek 6.dağı (bilindiği üzere en yüksek dağımız 5137 metre yüksekliğinde olan Ağrı dağıdır) olup, İç Anadolu Bölgemizin en yüksek dağıdır.

Yüksekliği 3916 metredir.

Erciyes dağı Alpin kuşağı içerisinde olan bir dağ olup, Torosların bir uzantısı olarak kabul görmektedir.

Erciyes dağının sadece kuzey zirvesinde bir buzul bulunmaktadır. Onun haricinde herhangi bir yerinde buzul kütlesi yoktur.

Ülkemizde “Uzaklaştıkça yakınlaşan, yakınlaştıkça uzaklaşan dağ” diye bir yakıştırması bulunan dağ Erciyes dağımızdır. Bu söz bu dağımız için söylenmiştir.

Erciyes dağının dağcılar arasında bilinen en basit ve en kolay rotası Güney kısmında bulunan rotadır. Buna Kayseri Erkilet rotası adı verilir.

Rota isimleri ise Şeytan Boğazı Rotası, Nesrin Topkapı Rotası, Sırt Rotasıdır.

Erciyes dağı-3Erciyes dağı ülkemizin önemli kayak merkezlerinden bir tanesidir. Erciyes dağının orta yüksekliğinde bulunan 2150 metrelik yükseklikte Kış sporu tesisleri bulunmaktadır. Bu kış tesisler aşağı yukarı 3400 metreye kadar uzamaktadır.

Erciyes Kayak Merkezinde bulunan pistlerin genel olarak eğimleri %10’dan %50’ye kadar çıkabilmektedir. Kayak için en uygun zaman ise kış mevsimidir. Kayak Sezonu olarak 1 mayıs ve 1 eylül arası tarihler belirlenmiştir.

Erciyes Kayak merkezinde birçok tesis bulunmakta olup aynı zamanda çok sayıda da teleferik hizmetleri verilmektedir. Kayak merkezine çıkışlar tamamen asfalt yollardan yapılmakta olup sürekli yol açım çalışmaları yapılarak kar nedeniyle kapanmasına izin verilmemektedir. 

Yararlanılan kaynaklar;

kulturturizm.gov.tr (Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi web sitesi)

wikipedia.org

kayseri.bel.tr (Kayseri Belediye Başkanlığı resmi web sitesi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ