Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Enine Kıyı Tipi Özellikleri:

Enine Kıyı Tipi Özellikleri:
  • 12.04.2015

Enine kıyı tipi dünya üzerinde en sık görülen 8 önemli kıpı tipinden bir tanesidir. Diğer kıyı tiplerini ise şöyle sıralamakta fayda vardır (Boyuna  tipi kıyılar, Dalmaçya tipi kıyılar, Ria tipi kıyılar, Liman Tipi Kıyılar, Haliç Tipi Kıyılar, Fiyort Tipi Kıyılar ve Resif tipi kıyılardır)

Aynı zamanda kıyı tipleri içerisinde en sık görülen kıyı tipidir desek yanlış olmaz herhalde. Bu kıyı tipi ismini de kıyıya uzanım şeklinden dolayı almıştır.

Ege KıyılarGenel itibari ile kıyı tiplerinin oluşmasındaki en önemli faktörler Dış ve İç etkenler olarak ikiye ayrılmaktadır. İç etkenler iç kuvvetlerin etkisi nedeniyle kıyıların şekil alması ve oluşması olayıdır. Yani bu tektonik hareketler, depremler vb. gibi iç etkenlerin vermiş olduğu sebepler neticesinde oluşan kıyı şekilleridir.

Dış etkenler ise çok çeşitli olabilmektedir. Dış Etkenleri şöyle sıralayabiliriz;

Dalgalar (denizde güçlü dalgalar kıyıların şekil almasında önemli rol oynamaktadırlar)

Akıntılar

Gel-git olayı,

Buzullar

Akarsular

Rüzgarlar

Bazı kaynaklarda canlılarında kıyı tiplerinin oluşmasında etkili olduğu fakat bunun çok az denecek nitelikte olduğu belirtilmektedir.

Kıyı tipleri hakkında kısa bilgi verdikten sonra asıl konumuz olan Enine Kıyı Tipi ve özelliklerinden bahsedelim.

Enine kıyı tipi ülkemizin üç tarafı denizlerle kaplı olmasına karşı sadece batı kıyısında görülen kıyı tipidir.

Enine kıyı tipi karaya girinti oluşturan ve girintili çıkıntılı kıyılara verilen isimdir. Enine kıyı tipi dağların denize dik olarak uzandığı bölgelerde görülen kıyı tipidir. Ülkemizdeki dağlarda doğu batı uzantılı olması nedeniyle kuzey ve güney kısımlarında karaya paralel olarak uzanır iken ege bölgemizde denize dik olarak uzanmaktadır. Bu nedenle ülkemizin batı kısmındaki kıyı tipidir.

Enine Kıyı Tipi-1Enine Kıyı Tipinin özellikleri nelerdir?

►Dağların denize dik olarak uzanması nedeni ile kıyılar girintili ve çıkıntılıdır.

►Bu tip kıyılarda iç kesimler ile ulaşım kolay olur.

►Limanların ard bölgeleri geniştir.

►Enine kıyı tipleri doğal limanların çok fazla olduğu kıyı tipidir. Girinti çıkıntı fazla olması nedeniyle körfez sayısı da oldukça önemli sayıda olmaktadır.

►Kıta sahanlığı oldukça geniştir.

►Akarsu birikim şekillerinden olan Deltaların en sık görüldüğü kıyı tipidir.

►Deniz iklimi özellikle iç kesimlere kadar sokulur.  

►Bu tip kıyıların olduğu yerlerde kuş bakışı olarak bir birine son derece yakın görünen iki yer arası girinti ve çıkıntılardan dolayı kara ulaşımı açısından oldukça zor olabilmektedir. Örneğin iki şehir arası kuş bakışı 10 kilometre ise ve arasında uzun iki girinti bulunuyor ise karayolu ile diğer şehre gitmesi saatlerce sürebilmektedir. Ayrıca girinti ve çıkıntılar sebebiyle dağ ve tepeler aşmak zorun da kalınabilmektedir.

Enine Kıyı Tipi-2Türkiye’de Enine kıyı tipine örnekler hangileridir?

Ülkemizin Ege kıyıları enine kıyı tipindedir.  (Çoğu kaynakta özellikle Edremit ve Kuşadası arasında kalan bölüm Enine kıyı tipi olarak örnek gösterilmiştir)

Enine kıyı tipi dünyadaki bazı ülkeler de görülmektedir. Özellikle yakın olan Yunanistan ülkesinin bazı kıyıları bu kıyı tipine örnektir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. kamil diyor ki:

    oldukça güzel bir paylaşım olmuş proje ödevimi tamamladım sayenizde

YORUM YAZ