Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Empire State Binası özellikleri

Empire State Binası özellikleri
  • 07.07.2015

Dünyada en çok tanınan binalardan bir tanesidir. Özellikle bulunduğu şehir sebebiyle New York Empire State binası olarak bilinmektedir. Tarihi bir özelliği bulunmayan, güzellik açısından ise diğer binalardan farkı bulunmayan bu binanın en önemli özelliği dünyanın en yüksek binalarından bir tanesi olmasıdır.

Empire State Binası-1Empire State binasının özellikleri nelerdir?

Empire State binası özellikle yapılmış olduğu 1932 yılında dünyanın en yüksek binası olma özelliğini eline almış olan bir binadır. Fakat günümüzde bu binadan daha yüksek binalar yapılması sebebiyle artık  dünyanın en yüksek binası değildir. 1972 yılında bu özelliğini kaybetmiştir. (1972 yılında Dünya Ticaret Merkezi binası yani World Trade Center rekoru eline geçirmiştir). Günümüz itibariyle Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan en yüksek 4 gökdelenden bir tanesi konumundadır.

Amerika Birleşik Devletlerinin yaşamış olduğu en büyük ekonomik krizlerden bir tanesi olan Büyük Buhran döneminde yapılmış olması sebebiyle yapıldıktan sonra odalarının büyük bölümü boş kalmıştır.

Binanın toplam yüksekliği 381 metre olup en üstte bulunan anten ile birlikte yüksekliği 443 metredir.

Binada bulunan toplam kat sayısı ise 102 adettir. Dünya üzerinde 100 kattın üzerinde bulunan binalardan bir tanesidir.

Empire State Binası-2Bina oldukça yüksek olması sebebiyle bazı şaşırtıcı özelliklerini de içinde barındırmaktadır. Şaşırtıcı bazı özelliklerini ise şöyle sıralayabiliriz;

Bu binanın en tepesinden açık bir havada bakıldığı zaman komşuları olan New Jersey, Pensilvanya, Cennesticut ve Massachussets’i görebilirsiniz.

Binanın tepesinde bulunan fener aşağı yukarı 150-160 kilometre öteden görülebilmektedir.

Binayı ziyaret eden kişi sayısı 80 yıl içinde aşağı yukarı 120 milyon civarındadır.

Bu binada bulunan asansör sayısı da oldukça fazladır. Toplam olarak 74 adet asansör bulunmaktadır. Bu asansörlerin bazıları ara katlarda hiç durmadan en üst kata direk olarak çıkmaktadır.

Bu binanın yapımında kaç kişi çalıştığı yönünde kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Binanın yapımında kullanılan toplam çelik ağırlığı yaklaşık olarak 55.000 ton civarındadır.

Binanın toplam ağırlığı 331.000 ton olarak hesaplanmıştır.

Yine bina için kullanılan toplam kiremit sayısı ise yaklaşık olarak 10 milyon adettir.

Empire State Binası-3Bina içinde kullanılan elektrik hattının uzunluğu 760 kilometre (Bilecik ilimiz ile Mersin ilimiz arasındaki veya Ankara Elazığ arası toplam mesafeye eşittir) , su borusu uzunluğu 96 kilometre, telefon kablosu uzunluğu ise 5600 km olarak hesaplanmıştır.

Bu kadar büyük bir binada bulunan pencere sayısının ise 6500 adetten daha fazla olduğu bildirilmiştir.

Bu binada yapılmış olan toplam tuvalet sayısı ise yine oldukça çok sayıdadır. Toplam tuvalet sayısının 11.000 adet olduğu bilgisi bulunmaktadır. Aşağı yukarı 102 katı bulunan bu binanın her katında 100 ila 110  adet tuvalet bulunmaktadır. (bu sayı oldukça şaşırtıcı bir rakam olarak karşımıza çıkmaktadır)

Binanın içerisinde kullanılan mermer zemin büyüklüğün 30.000 metrekaredir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. kevser diyor ki:

    Katiliyornm beybita beraber gidrz

YORUM YAZ