Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Elmasın özellikleri nelerdir?

Elmasın özellikleri nelerdir?
  • 05.07.2015

Elmas dünyanın en değerli maddelerinden biri olmakla birlikte aynı zamanda dünyanın en sert maddeleri arasında en başta yer almaktadır. Günümüzde özellikle süs için kullanılmakta olan elmas dünyada nadir bulunan çok değerli bir taştır.

Elmas tamamen karbondan oluşan değerli bir madendir. Elması ilk keşfeden kişi ise Fransız kimyager Lavoisier’dir.

Elmas-2Elmasların özellikleri nelerdir?

Elmas dünyadaki en sert madde olup mohs sertlik göstergesine göre sertlik derecesi 10’dur.

Sertliğinin yüksek olması sebebiyle dünya üzerindeki bütün maddeleri çizebilme yeteneğine sahip bulunmaktadır. Bu nedenle birçok endüstri alanında kullanılmaktadır. Endüstriyel alanda yapay elmas çok çok fazla kullanılmakla birlikte, elmasların genel kullanım alanı ziynet eşyasıdır.

Elmas ziynet eşyası olarak kullanılan önemli ve değerli bir taştır, hem sağlamlığı hem de ışığı çok iyi derecede kıran bir maden olması sebebiyle ön plana çıkmaktadır.

Elmas ametalik özeliklere sahip olan bir madendir.

Elmas oldukça yüksek sıcaklıklarda eriyebilmektedir. Elmasın erime noktası tam olarak 3547 santigrat derecedir.

Elmasın yoğunluğu cm3’te 3,5 gramdır. (yani 1 cm3’lük bir elmasın ağırlığı 3,5 gram gelmektedir)

Elmas-3Elmas çok yüksek sıcaklıklarda erimesine karşın havada 850 santigrat derecede yanmaktadır.

Elmas hava bulunmayan bir ortamda 1500 dereceye kadar ısıtılır ise karbon diğer bir ürünü olan grafite dönüşür.

Elmas oda sıcaklığında hiçbir maddeden etkilenmeyen bir yapıya sahip bulunmaktadır. Fakat örneğin 750 derecelik bir sıcaklıkta flor ile birleşir ise karbon tetra florür meydana gelmektedir. Diğer halojenlerle birleşmez.

Elmas minerali içinde yabancı atom bulunabilmektedir. Fakat en fazla 10.000 karbon atomuna karşın, yabancı atom sayısı en fazla 1 olmaktadır. En iyi tabii elmasta ise 100.000 atom başına sadece 1 adet yabancı atom bulunmaktadır.

Elmas çok sert olup, neredeyse bütün maddeleri kesebilir.

Elmas ölçü birimine karat adı verilir. Bilindiği üzere karatın gram cinsinden eşit olduğu ağırlık 1 karata 200 miligramdır. (1 karat 0,200 gram) Şöyle basitleştirecek olur isek 1 gram elmas 5 karattır.

Elmasın değerini artıran en önemli özellik ışığı kırma özelliğinin oldukça yüksek olmasıdır. Aynı zamanda elmas beyaz ışını renklere ayırma kabiliyetinin de yüksek olması nedenlerinden dolayı hem ziynet eşyası olarak kullanılmakta hem de diğer ziynet eşyalarına karşın oldukça değerli olmaktadır.

Kaşıkçı ElmasıElmaslar genel olarak ışığı soğuranlar ve absorde edenler olarak ikiye ayrılmakta olup birinci tip, görünen ışını absorbe edenler (soğuranlar, emenler); ikinci tip ise, morötesi ve kızılötesi ışınları absorbe edenlerdir. İkinci tip elmaslar tabiî hâlde mavi renklidirler.

Elmasların bir diğer önemli özelliği son derece iyi bir iletken olmasıdır. Isı iletkenliği en yüksek maddedir.

Elmaslar her yerde bulunmazlar, bunun için çok nadir bulunan madenlerden olması sebebiyle oldukça da değerlidir. Elmasın orijinal olarak bulunduğu tek yer Kimberlit Bacaları’dır. Kimberlit ise magnezyum ve demir elementlerinin yüksek orandı bulunduğu volkanik kaya kalıntılarına verilen isimdir.

Elmas En çok hangi ülkeler ve bölgelerde bulunmaktadır?

Güney Afrika

Avustralya

Güney Amerika

Hindistan

Endonezya

Elmas nerelerde kullanılmaktadır?

Elmasın en çok kullanıldığı alan endüstri ve ziynet eşyası olarak kullanıldığı alandır. Endüstride kullanılan elmas miktarı daha büyük oranda olmasına karşın değer açısından ziynet eşyasında kullanılan elmas kat be kat daha değerlidir.

Ziynet eşyalarında ne şekilde kullanıldığını birçoğumuz bilmekteyiz, fakat elmasların endüstride nasıl kullanıldığı konusunda o kadar bilgi sahibi değiliz, elmasların özellikle kıymetli bir taş olarak kabul edilmeyen elmas türleri olan ballas, bört ve karbonado gibi çeşitleri cam kesicisi, delici (matkap aletleri), taş yontucu aletler ve perdahlayıcı aletlerde kullanılmaktadır.

Elmas genel olarak yeryüzüne yakın yerlerde bulunmaktadır. Genel olarak bulunma derinliği 250-300 metreyi fazla geçmemektedir.

Elmas-1Elmas cevherleri nasıl çıkarılmaktadır?

Genel olarak elması cevherinin bulunduğu kaya içerisine borular sokularak kırılırlar. Bu sayede çıkarılan çamurlu ve kumlu cevherler yoğun bir sıvıda yüzdürülürler. Bu esnada ağır olan minerallerin dibe çökmesi sağlanır. Kumlu çumurlu ve elmaslı karışım elek yardımı ile aşağı yukarı hareketler yapılarak elmasın dibe çökmesi sağlanır. Genel itibari ile elmasın çıkarılma yöntemi bu şekildedir.

Elmas hangi renkte olabilmektedir?

Elmasın tek rengi yoktur.

Sarı, kahverengi, pembe, menekşe rengi, yeşil renkli elmaslar olabilmektedir. Bunlar içinde en değerlileri ise pembe, menekşe ve yeşil renkli elmaslardır, sarı ve kahverengi elmaslar pek istenmemektedir.

Elmas-4Bir elmasın değerindeki en önemli faktörler şunlardır:

1-Kesim, Elmasın kesilme biçimi ve kesilme düzgünlüğü elmasın değerindeki en önemli faktördür.

2-Renk, elmasın rengi yine değerindeki en önemli faktörlerden bir tanesidir.

3-Berraklık, elmasın parlak ve berrak olması yine elmasın değerini artıran ve azaltan sebeplerden bir tanesidir.

4-Karat, elmasın büyüklüğü ve küçüklüğü yine değerlendirmekti faktörlerden bir tanesidir.

Yapay yoldan elmas yapılabilir mi?

Çok değerli bir maden olan elmasın yapay yoldan elde edilip edilemeyeceği konusunda birçok çalışma yapılmıştır. Hatta bunlardan bazıları önemli aşamalarda kaydetmiştir. Bilindiği üzere elmas tamamen karbondan oluşmaktadır. Karbonun yüksek basınç ve sıcaklık altında elmasa dönüştüğüne bulan bazı bilim adamları karbonu çok yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında elmasa dönüştürmeyi başarmış olmakla birlikte bu elmasın kalitesi doğal oluşan elmaslara nazaran çok uzakta kalmıştır. Fakat en azından elmas yapmayı başarmışlardır. 1960 lı yıllarda 200.000 gibi yüksek atmosfer basıncı ve 5000 santigrat derece sıcaklık kullanılarak grafit elmasa dönüştürülmüştür.

Dünyanın en büyük elması Koh-i NurDünyanın ve Türkiye’nin en büyük elmasları ve büyüklükleri?

Dünyadaki bilinen en büyük elmasın büyüklüğü 191 karattır. Bu elmas Işık Dağı ya da Kuh-i Nur adıyla bilinen elmas olup İngiltere ülkesindedir. Bu elmas Hindistan da bulunmuştur. Bu elmasın gram cinsinden ağırlığı 38,2 gramdır.

Ülkemizin en büyük elması ise Kaşıkçı Elması’dır. Kaşıkçı elması dünyanın en büyük 22 elması arasında olup büyüklüğü 86 karattır. Buda gram cinsinden yaklaşık olarak 17,2 gramdır.

Pırlanta da bir elmas olup elmasın 57 fasetli yani ışığı yansıtan açılı yüzeyli haline verilen isimdir.

Yararlanılan kaynaklar;

wikipedia.org

mta.gov.tr (Maden Tetkik Arama web sitesi)

altınbas.com.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ