Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

El bombası özellikleri nelerdir?

El bombası özellikleri nelerdir?
  • 22.09.2015

El bombası en hafif bombalardan bir tanesi olması sebebiyle asker üzerinde gezdirilen ve kullanımı oldukça basit olan silahlardan bir tanesidir. El bombası özelliklerine göre birçok terör olaylarında teröristlerce, rehine olaylarında ve küçük çaplı operasyonlarda bazı küçük askeri birliklerce sık sık kullanılmaktadır. Ülkemiz ordusunda da halen el bombası kullanımı öğretilmekte ve el bombası bulunmaktadır. El bombasının kullanımı için herhangi bir silah bulunmamaktadır. Elle atılan bir bomba olması sebebiyle hem tahrip gücü, hem etki alanı, hem de atılabileceği uzaklık sınırlıdır.

el bombası (Savunma tipi)El bombası özellikleri nelerdir?

-El bombaları kullanım alanına göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Günümüz itibarıyla el bombaları 3 çeşit olup bunlar tahrip tipi, eğitim tipi ve kimya tipi el bombalarıdır. Eğitim tipi el bombaları tahribi bulunmayan veya yok denecek kadar az olan askeri birliklerin eğitimde kullanılan el bombalarıdır, tahrip bombaları ise yukarıda belirttiğimiz gibi insanı veya düşmanı etkisiz hale getirmek için yapılmış öldürücü ve tahrip edici etkisi bulunan bombalardır, kimya tipi bombalarda yine tahrip bombaları gibi öldürücü ve tahrip edici bombalar olup içerisindeki kimyasal maddeler nedeniyle etkisi ve tahribi çok olan el bombalarıdır.

-El bombalarının boyutları genel olarak 12-13 cm aralığında olup,  Makine Kimya Endüstrisi Kurum tarafından üretilen MOD44 yada MK2 el bombalarının boyu 12 cm’dir. Yine Makine Kimya Endüstrisi Kurum tarafından üretilen MOD 56 Taciz Edici el bombasının uzunluğu 17,5 cm’dir.

-El bombalarının ağırlığı taşınmazından ve elle atılmasından dolayı oldukça hafif sayılır, aşağı yukarı 200 gram ile 750 gram aralığındadır. Özellikle 500 gram ağırlığı geçen bütün el bombaları savunma tipi el bombalarıdır. Makine Kimya Endüstrisi Kurum tarafından üretilen MOD44 yada MK2 el bombalarının ağırlığı 640 gram olup savunma tipi el bombasıdır. Makine Kimya Endüstrisi Kurum tarafından üretilen MOD 56 Taciz Edici el bombasının ağırlığı ise 264 gramdır. Eğitim için kullanılan el bombalarının ağırlığı savunma tipi el bombalarının ağırlıklarına yakın düzeydedir. Boyları da yine 12-13 cm aralığındadır.

El bombası (saldırı tipi)-El bombalarının tesir ettiği alan en fazla 50 metre çapında bir dairedir. Genel itibarıyla 30 metreyi fazla geçmez.

-El bombalarının neredeyse tamamı zaman ayarlıdır. Bunların ayarları kesinlikle 10 saniyenin üstüne çıkmamaktadır. Genel olarak düşük zamanlı el bombaları 3-4 saniye içinde orta zamanlı el bombaları 5 saniye civarında uzun zamanlı el bombaları ise 7-8 saniye sonra patlamaktadır. Fakat el bombalarında ortalama patlama süresi 3-4 saniye aralığındadır. Zaman başlangıcı hepimizin bildiği gibi üzerinde bulunan emniyet pimi veya ateşleme piminin çekilmesi ile başlar.

-El bombası özellikle kullanıcısı açısından tehlikeli olan bombalardan bir tanesidir. Çünkü patlaması oldukça kolay olup, küçük kazalar sebebiyle pimin yerinden çıkması el bombasının patlaması anlamına gelir.

-Özellikle tahrip ve kimya el bombaları üretim itibarıyla el bombası savunma tipi ve saldırı tipi el bombası olmak üzere iki tipte üretilmektedir. Saldırı el bombaları tahrip gücü fazla olmamasına karşın sesi yüksek çıkan bir el bombası olup, savunma tipi el bombaları şarapnelin yoğun olduğu ve ölümcül seviyesi yüksek olan bombalardır.

-El bombalarının içeriğinde kullanılan patlayıcı plastik patlayıcıdır. Özellikle bombanın gövdesi ölümcül olabilmesi ve tahribinin artması için çok miktarda şarapnel içermektedir.

-El bombalarının ayrıca sis bombası, ses bombası gibi bazı amaçlar için üretilmiş olan çeşitleri de bulunmaktadır.

el bombası parçalarıEl Bombası parçaları nelerdir?

El bombalarının neredeyse tamamına yakını aşağıdaki parçalardan oluşmaktadır.

1-El bombası kapağı

2-Mukavva kapak

3-Fünya kapağı

4-Horoz ekseni

5-Zemberek

6-Horoz

7-Conta

8-Yiv

9-Tıkaç gövdesi

10-Fitil

11-Fünye (2 adet ayrı yerlerde fünye bulunmaktadır)

12-Patlayıcı madde

14-Sürgü

15-Pim

16-El bombası kolu

17-Gövde

Yararlanılan kaynaklar:

mkek.gov.tr    MKEK (Makina Kimye Endüstrisi Kurumu) web sitesi 

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ