Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ekvatoral iklim özellikleri?

Ekvatoral iklim özellikleri?
  • 20.09.2015

Ekvatoral iklim ekvator çevresinde görülmesi sebebiyle bu isimle anılmaktadır. Ülkemiz ekvatora uzak bir konumda bulunduğundan ekvatoral iklim tipi ülkemizde görülmeyen iklim türlerinden bir tanesidir.

Ekvatoral iklim-1Ekvatoral iklimin özellikleri nelerdir?

-Ekvatoral iklimin görüldüğü yerler Ekvatorun 10 derece güney ve 10 derece kuzey enlemleri arasında kalan yaklaşık 20 derece enlemlik bölümdür.

-Ekvatoral iklimin hüküm sürdüğü ülkelerin ve bölgelerin tamamı neredeyse her mevsim yağışlıdır. En belirgin özelliği de budur.

-Yıllık sıcaklık ortalaması yaklaşık olarak 25 santigrat derece ile 30 santigrat derece arasındadır.

-Yıllık sıcaklık farkının en az olduğu iklim tipidir. Yıllık sıcaklık farkları oldukça azdır. (Bu iklimin en belirleyici özelliklerinden bir tanesi de yıllık sıcaklık farkının çok az olmasıdır)

Ekvatoral İklim-Ekvatoral iklim dünya üzerinde yıllık ortalama yağış miktarının en yüksek olduğu iklim tipidir. Muson iklimi ve tropikal iklimde de yıllık yağış miktarları çok olmasına karşın ekvatoral iklimdeki yağış miktarı her ikisinden de biraz daha çoktur. Yıllık ortalama yağış miktarı 2.000 milimetrenin üstündedir.  (Bu yağış oranı muson ikliminde 1000-2000 milimetre arasında iken tropikal iklimde 1000-1500 mililitre arasındadır)

-Sıcaklık ortalaması yıl boyunca hiçbir zaman 0 derece altına düşmediği gibi 10 derecenin de üstündedir. En sıcak ay ortalaması 40 derece civarında iken en soğuk ay ortalaması 16-17 derece arasında seyretmektedir.

-Güneş ışınlarının en dik geldiği iklim tipidir. Güneş ışınları yıl boyunca sürekli olarak 70 ila 90 derece arasındaki açılarla gelmektedir.

-Bitki örtüsü yağışın çok olmasından dolayı büyük ormanlık alanlarla ve yuvarlak yapraklı orman ağaçlarından oluşmaktadır.

Ekvatoral iklim evleri-Ekvatoral iklimin hüküm sürdüğü bölgedeki birçok ev odunlardan ve ağaçlardan yapılmıştır.

-Ekvatoral iklimin en belirgin olarak görüldüğü ülkeler Endonezya ve Malezya ülkeleri olarak belirtilmektedir. Bu iki ülkenin iklim tipi Ekvatoral iklim tipinin tüm özelliklerini taşımaktadır.

-Ekvatoral iklimin görüldüğü diğer bölgeler ise Amazon havzası, Kongo havzası ve Okyanus Adalarıdır.

-Ekvatoral iklimin görüldüğü yerlerde en sık rastlanan hayvan türleri sürüngenlerdir. Sürüngenler ekvatoral iklim tipi ile özdeşleşmiş hayvanlardır. Aslında sürüngenler dünya üzerindeki bütün yerlerde bulunmakla birlikte çeşitlerine göre bütün iklim tiplerine de uyum sağlamışlardır. Fakat ekvatoral iklim tipi sürüngenlerin çok sevdiği veya yaşam alanı bulduğu nemli ve sulak alanların çokluğundan kaynaklıdır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ