Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ege Denizi özellikleri

Ege Denizi özellikleri
  • 15.07.2015

Ülkemize kıyısı bulunan 4 denizden bir tanesi olup, büyüklük bakımından üçüncü sırada bulunan denizdir. Ayrıca Ege denizi hukuki açıdan ülkemiz denizleri arasındaki en sorunlu denizlerden bir tanesidir. Tarih boyunca özellikle Yunanistan ile ülkemiz arasındaki önemli sorunlardan bir tanesi olmuştur.

Ege denizinin Yunanca ismi Türkçe karşılığı “Adalar Denizi” anlamına gelmektedir. Bunun sebebi ise bu denizde çok sayıda adanın bulunmasıdır.

Ege denizi sadece iki ülkeye kıyısı bulunan bir denizdir (Türkiye ve Yunanistan), Balkan yarımadası ile Anadolu yarımadası arasında bulunmaktadır.

Çanakkale ve İstanbul boğazı ile Marmara ve Karadenizden ayrılmaktadır.

Ege denizi Akdenize bağlı bir denizdir.

Ege Denizi-1Ege denizinin özellikleri nelerdir?

Ege denizinde bulunan ada ve adacıkların sayısı yaklaşık olarak 3000 civarındadır. Adaların toplam yüzölçümü yaklaşık olarak 23.000 kilometrekaredir.

Ege denizinde yaz aylarındaki sıcaklık yaklaşık olarak 23-24 derece arasındadır. Enlem etkisinden dolayı güney kısmı ile kuzey kısmı arasındaki sıcaklık farkı 1-2 derece arasında bulunmaktadır.

Ege denizindeki yağış miktarı kuzeyde daha fazla iken güney tarafında daha azdır. Kış ayları yağışın en çok düştüğü aylardır.

Ege denizi üzerinde esen en önemli rüzgar etezyen adı verilen kuzey ve kuzeydoğudan esen şiddetli bir rüzgardır. Etezyen rüzgarı neredeyse Ege denizinin tamamında görülmektedir.

Yapısı itibariyle sık sık depremlerin yaşandığı bir bölgede bulunmaktadır. Aktif bir deprem bölgesidir.

Ege Denizi-2Ege denizinin bölümleri ve alt denizleri;

Bu alt denizlerin tamamı Yunanistan ülkesi tarafında olup ülkemizle bir ilgisi bulunmamaktadır.

Trakya denizi- Ege denizinin kuzey kısmına verilen isimdir, Limni adasının kuzeyi ile Yunanistan’ın Halkidiki yarımadasının doğusunu kapsayan bölümdür.

Girit denizi-Girit adası ile Kiklad adalarının arasında bulunan kısma verilen addır.

Mirtoan Denizi-Mora Yarımadası ile Kiklad adaları arasında kalan kısma verilen isimdir.

Ege denizinin kuzey kısımları balık yönünden zengin olmasına karşın güney bölümü ise balık yönünden çok fakir olan bir bölümdür. Hatta bu bölüm dünyanın balık yönünden en fakir bölgelerinden bir tanesidir.

Ege denizinde bulunan en büyük Türk adaları Gökçeada ve Bozcaada’dır. Bunlar haricinde ülkemize ait olan birçok küçük ada daha bulunmaktadır. Fakat en çok bilinen bu iki adadır. Özellikle Gökçeada 286 kilometrekarelik büyüklüğü ile ülkemizin en büyük adasıdır. Gökçeada ise 40 kilometrekarelik bir büyüklüğe sahiptir.

Ege denizine dökülen akarsularEge denizine dökülen akarsular hangileridir?

Ege denizine dökülen 5 önemli akarsu bulunmaktadır.

Meriç Nehri

Bakırçay

Gediz

Küçük Menderes

Büyük Menderes

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ