Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Edp parfüm ile Edt parfüm arasındaki fark ve özellikleri nelerdir?

Edp parfüm ile Edt parfüm arasındaki fark ve özellikleri nelerdir?
  • 09.03.2016

Günümüz insanlarının birçoğu parfüm kullanmaktadır. Veya hayatının bir bölümünde parfüm kullanmıştır. Tabi bu insanların yaşadığı yere ve çalıştıkları yerlere göre değişim gösterse de gün geçtikçe parfüm, deodorant veya diğer türlü koku verici ürünler kullanan kişi sayısı da artış göstermektedir.

Eau de toiletteÖzellikle kadınlar erkeklere nazaran daha çok oranda parfüm ve deodorant türü koku verici ürünler kullanmaktadır.

Özellikle çok düşük fiyatlara parfümler bulunabilmekle birlikte, fiyatı oldukça yüksek olan hatta 50-100 mililitrelik ebatlardaki fiyatının milyarlarca lira olan çeşitli parfümlerde bulunmaktadır.

Bu yazımızda parfümün özelliklerini vermekten ziyade parfümlere ilişkin belki de birçoğumuzun ilk defa duyacağı bir ince detaydan bahsedilecektir.  Site editörü olarak benimde yaşamımın büyük bir bölümünde çeşitli parfümler kullanmış olmama rağmen parfümlerdeki bu detayı bu yazımı yayınlamış olduğum tarih itibarıyla öğrenmiş bulunmaktayım. Cidden bu güne kadar bu ayrım hiç dikkatimi çekmedi veya hiçbir yerde duymadığım bir detay olarak karşıma çıkmıştır. Tabiki özellikle parfüm konusunda bilgili olan bir kimsenin bu detayı bilmeme gibi bir ihtimali gözden kaçırması da mümkün değildir.

Evet, şimdi birçoğumuzun parfüm alırken parfüm kutusunun veya parfüm şişesinin bir kısmında yazılı olan Edt veya Edp kısaltmalarının ne anlama geldiği konusuna kısa kısa değinelim.

Eau de parfüme-1Edp nedir?

Edp bir kısaltma olup Fransızca olan “Eau de Perfume” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Yani bu kelimelerin baş harflerinin oluşturduğu kısaltma “Edp” dir.

Edt nedir?

Edt’de tıpkı Edp gibi bir kısaltma olup Fransızca “Eau de Toilet” kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmış biçimine verilen isimdir.

Şimdi tanımlarını vermiş olduğumuz bu iki ürünün özellikleri nelerdir, birbirlerine hangi yönlerden benzemekte ve hangi yönleri ile ayrılmaktadırlar.

Eau de parfümEdp ve Edt parfümler arasındaki farklar nelerdir?

1-Edp parfümlerde esans oranı %20 civarında iken Edt parfümlerdeki esans oranı %10 civarındadır.

2-Esans oranı fazla olan Edp parfümlerinin kalıcılık süresi edt parfümlere nazaran daha uzundur.

3-Edp parfümler esans yönünden daha yüksek oranda olduğundan ve bu nedenle kalıcılığı daha uzun olmasından kaynaklı fiyatları daha yüksektir (Tabi aynı markadaki edp ve edt ürünler arasında), Örneğin markasını vermeden söylemek gerekirse sitemizce araştırdığımız bir parfüm markası bir üründen Edp hem de edt üretmiş olup, Edp’nin fiyatını 400 TL civarında belirlemiş iken Edt’nin fiyatını ise 325 TL olarak belirlemiştir.

Eau de toilette-14-Edp’ler yine içerisinde bulunan esans miktarının çokluğundan kaynaklı olarak daha ağır parfümler iken edt’ler daha hafiftirler.

5-Özellikle bazı parfüm markaları bu iki detayı daha ön plana çıkarmak için aynı şişe veya kutuda yapmalarına karşın renklerini ayrı yapabilmektedir. Fakat bazı firmalar bu hususu sadece yazılarda göstermesine karşın, bunu kesinlikle art niyetli olarak yapmadıklarını da burada belirtmekte fayda vardır.

Şu konuya da değinmeden geçmeyelim, özellikle parfüm konusunda biraz bilgisi olan veya parfümlerden anlayan kişilerce bu durum ilk dikkat edilecek husus olmasına karşın parfümden fazla anlamayan veya edp ile edt arasındaki farkı bilmeyen kişiler aradaki fiyat farkını bir ucuzluk olarak düşünebilmekte ve bu konuda yanılabilmektedirler. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ