Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dünyanın en yüksek dağı Everest’in özellikleri nedir?

Dünyanın en yüksek dağı Everest’in özellikleri nedir?
  • 30.08.2015

Everest dağı dünyanın en ünlü dağları arasında olup, belki de dünya üzerinde en çok bilinen dağdır. Bunun en büyük sebebi ise bu dağın dünyanın en yüksek dağı olmasıdır. Dünya üzerindeki en yüksek nokta Everest dağı doruğudur. Everest dağı Himalaya dağ sistemi üzerinde bulunmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti ile Nepal ülkesi sınırları arasındadır.

Everest Dağı-1Everest dağının özellikleri nelerdir?

Dünya üzerindeki en yüksek dağ olup yüksekliği 8.848 metredir.

İsmini Hindistan ülkesinde bulunan İngiltereli Kadastro Genel Müdürü George Everest’ten almıştır. İsim 1865 yılında verilmiştir.

Everest dağının Tibet dilindeki yerel ismi “Çomolunma” dır.

Everest dağının oluşumu konusunda farklı görüşler bulunsa da özellikle tarihçilerin Everest dağının Himalayalardan dahi daha önce oluştuğu ve tarihinin 450  milyon yıl öncesine kadar dayandığı söylemektedirler.

Everest’in doruk noktasında hayat yoktur. Çünkü doruk noktasında hem oksijen eksikliği baş gösterir. Hem de sıcaklık yaklaşık olarak -70 derecelere kadar düşmektedir.  Bu sıcaklıkta gerek hayvan gerekse bitkiler yaşama şansı bulamamaktadır.

Everest’in doruk noktasındaki rüzgârların hızı yaklaşık olarak saatte 100 kilometre civarındadır.

Everest dağında birçok buzul bulunmaktadır. Bu buzullar içinde en önemlileri doğu kısmında bulunan Kangşang buzulu, kuzey ve kuzeybatı kısımda bulunan Doğu ve Batı Rongbuk buzulları, Kuzeybatıda bulunan Pumori Buzulu, batı ve güney kısmında bulunan Khumbu buzuludur. Ayrıca Everest ile Lhotse-Nuptse sırtı arasında bulunan Batı buzyalağı ismindeki buz vadisidir.

Everest dağından doğan birkaç tane akarsu Nepal ve Çin Halk Cumhuriyetinde bazı akarsular oluşturmaktadır.

Everest Dağı-2Everest dağı ve dağcılık:

Everest dağı dünyanın en yüksek dağı olması sebebiyle dünyadaki bütün dağcıların tırmanmak istediği bir dağdır. Bu nedenle her yıl birçok dağcı tarafından tırmanışlar düzenlenmektedir.  Her yıl binlerce dağcı bu dağa tırmanış gerçekleştirmektedir.

Everest dağının keşfine yönelik ilk denemeler 1900’lü yılların başına rastlamaktadır. İlk zirveye tırmanış denemeleri ise 1922-1924 yılları arasında yapılmış fakat başarı sağlanamamıştır.  Daha sonraki yıllarda ise önemli bir tırmanış gerçekleşmemiş olup zirve tırmanma başarısının gösterildiği yıl 1953 yılı olmuştur.

1953 yılında İngiliz Kraliyet Coğrafya Derneğinin desteği ile John Hunt liderliğinde iki tane ekip oluşturulmuştur. Birinci ekip zirveye ulaşmasına kısa bir süre kala oksijen sisteminin donması sebebiyle son aşamayı tamamlayamamışlardır. Fakat bundan sadece 3 gün sonra ikinci ekip 29 Mayıs 1953 günü saat 11:30 itibariyle Everest’in zirvesine ulaşmışlardır. Zirveye ilk ulaşan kişiler ise Yeni Zelandalı dağcı olan Edmund Percival Hillary ile Nepal’li Tenzing Norgay’dır.  Hillary’in kendisi gibi dağcı olan oğlu Peter’de iki kez Everest’in zirvesine tırmanmayı başarmıştır. Hillary 88 yaşında vefat etmiştir. İsmi Everest’in en zor tırmanılan rotalarından bir tanesine verilmiştir.

Nasuh Mahruki-EverestÜlkemizin ünlü dağcısı Nasuh Mahruki Everest’e tırmanan ilk Türk dağcıdır. 1995 yılında tırmanmış olup 2010 yılında ikinci kez tırmanmıştır.

Birkaç dağcının bu dağa 20’den fazla tırmanış gerçekleştirdiği bilgisi bulunmaktadır.

Bu dağ tırmanışlarında birçok dağcı hayatını kaybetmiştir. Özellikle 2014 yılında yaşanan bir çığ felaketi sonucu 18 dağcı hayatını kaybetmiştir. Hatta bazılarının cesetleri dahi bulunamamıştır.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

nasuhmahruki.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ