Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dünya’nın en güçlü uçak motoru hangisidir?

Dünya’nın en güçlü uçak motoru hangisidir?
  • 24.06.2018

Yolcu uçakları günümüz itibarıyla oldukça büyük seviyelere ulaşmıştır. Özellikle günümüz itibarıyla en büyük yolcu uçağı konumunda bulunan Airbus A380 uçağı yaklaşık olarak 853 yolcu taşımaktadır. Evet yanlış duymadınız. Tam olarak taşıdığı yolcu sayısı 853 kişidir. Sadece yolcuların ağırlığınıntoplamı dahi 853 kişi 80 kilodan toplam 68 tonluk bir ağırlık demektir. Bu uçağın azami kalkış ağırlığı 560 tonluk bir ağırlıktır. Bu ağırlığı haraket ettirmek ve uçmasını sağlamak tahmin edersinizki müthiş bir güç gerektirmektedir. Normal bir otomobilin ağırlığını 1,4 ton olarak düşünür isek bu uçağın azami kalkış ağırlığı neredeyse 400 otomobile eşit bir ağırlıktır. Bu uçakta kullanılan motorda Rolls Royce firmasına ait motordur.

dünyanın en güçlü uçak motoruBöyle büyük bir uçağı havalandırmak ve havada tutmak için oldukça güçlü motorlar üretilmiştir. Çünkü uçaklar gücünün tamamını motorlarından almaktadır.

Günümüz itibarıyla en büyük ve en güçlü uçak motoronu yapan firma 2018 itibarıyla General Motor’a aittir. General Motor GE90 isimli motoru dünyanın en büyük ve en güçlü motoru konumundadır. Şimdi bu yazımızda bu motorun özelliklerine kısaca bakalım.

ge90 uçak motoruGeneral Motor GE90′ın özellikleri nelerdir?

2018 yılı itibarıyla yapılmış olan en büyük ve en güçlü motor olma özelliğini elinde bulundurmaktadır.

Boeing 777 uçakları için özel üretilmiştir.

Gücü beygir olarak 160.000 beygir’dir.

Dünyanın en büyük turba fan motorudur.

en güçlü uçak motoruİlk olarak 1995 yılında Boing 777 yolcu uçaklarında kullanılmaya başlanılmıştır.

Bu motorun toplam ağırlığı 8762 kilogramdır. Yani neredeyse 9 tona yakın bir ağırlığı bulunmaktadır.

Bu motor 127.900 poundluk bir itme gücüne ulaşarak bu alanda bir dünya rekoru kırmıştır.

Bu motorun büyüklüğü konusunda kafanızda canlandırmak için ebatlarını vermekte fayda vardır. Bu motorun uzunluğu 728.1 cm, dir. Yani 7,3 metreye yaklaşık bir boya sahiptir.

Motorun yüksekliği 392,6 cm’dir. Yani neredeyse 4 metrelik bir yükseklie sahiptir.

Motorun Genişliği 376,9 cm’dir. Yine genişliğide neredeyse yüksekliğe eşit bir genişliktedir.

Fan çamı 3,3 metredir.

Bu müthiş motorun ne kadar bir fiyata mal olacağınıda merak ettiğinize eminiz bu konuda yaptığımız araştırmalara göre bu motorun birim maliyetinin yaklaşık olarak 25-30 milyon dolar aralığında olduğu belirtilmektedir. Şöyle bi örnek verecek olursak ülkemiz hava kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturan F-16 savaş uçaklarının birim maliyetine eşit bir maliyete yakındır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ