Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dünyanın en uzun ve en kısa alfabesi hangisidir?

Dünyanın en uzun ve en kısa alfabesi hangisidir?
  • 24.06.2018

Dünya üzerinde sayısız şekilde dil bulunmaktadır. Günümüz itibarıyla ise bu dillerden bir çoğuda yok olmuştur. Diller günümüzde dahi sürekli olarak azalmaya devam etmektedir. Dolayısı ile her dilin kendine has alfabesi bulunmaktadır. Bir çok dil harflerden oluşmakta iken bir çok dil de şekillerden oluşmaktadır.

Bu yazımızdan önce bize böyle bir soru sorulduğunda muhtemelen vereceğimiz cevaplardan bir çoğu uzakdoğu ülkelerine ait diller olacaktır. Örneğin Çince’nin sayısız şekilden oluşan bir harf olduğunu bir çoğumuz bilmekteyiz. Nitekim japoncanında bir çok değişik şekilden oluşan bir alfabesinin olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Örneğin Çince dünyanın en zor dili olarak kabul edilmektedir. Bunun en büyük sebebi ise bu ülkede kullanılan alfabenin binlerce şekilden oluşan bir alfabe olmasıdır. Bazı ülkelerin alfabesi de oldukça az sayıda harften oluşmaktadır.

Fakat Dünya üzerinde bir çok şekilden oluşan çince alfabesi ne yazikki harf alfabesi olarak kabul edilmediği için en çok harfli alfabe olamamaktadır. Japonyanın ki de nitekim şekil alfabesi olduğundan dolayı dünyanın en çok harfli alfabesi olarak kabul edilmemektedir. Bu nedenle bu ülkelerin alfabesi en çok harfli alfabe olarak kabul edilmemektedir. Şimdi gelgelelim dünyanın en çok alfabesine ve en az alfabesine sahip ülkelerin hangi ülkeler olduğuna,

Kamboçya-1Dünyanın en çok harfli alfabesi hangi ülkeye aittir?

Dünyanın en çok alfabesine sahip ülke KAMBOÇYA ülkesidir. Bu ülke düyanın en çok harfine sahip olan alfabeye sahiptir.

Kamboçya alfabesinde toplam olarak 74 harf bulunmaktadır.

Havai adalarıDünyanın en az harfli alfabesi hangisidir?

Dünyanınen az sayıda harfine sahip olan alfabe Bougainvilla adasının yerlilerine ait 11 harfli bir alfabederi. Bunun yanında Havaii ülkesi alfabesi de 12 harften oluşmaktadır. Ve havaii ülkesinde kesme işaretide bir harf olarak kabul edilmiş ve bu harfle birlikte 13 harf olarak kabul edilmekedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ