Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dünyanın en büyük hidroelektrik santrali hangisidir ve kapasitesi nedir?

Dünyanın en büyük hidroelektrik santrali hangisidir ve kapasitesi nedir?
  • 11.10.2015

Hidroelektrik santralleri günümüzde özellikle elektrik üretiminde en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Hatta en çok tercih edilen yöntemdir desek yanlış olmaz herhalde. Hidroelektrik santralleri özellikle geri dönüşümü olan bir enerji üretimi, ilk yapıldıktan sonra maliyetinin düşük olması, uzun yıllar hizmet verebilmesi, çevreye karşı zararının diğer elektrik üretim santrallerine nazaran az olması (güneş enerji santralleri hariç), aynı zamanda sulama yönünden de kullanılması gibi sebeplerle tercih edilmektedir. Bunun haricinde hidroelektrik santrallerinin de bazı dezavantajları bulunmaktadır. Özellikle bu barajın yapımında yoğun eleştirilere maruz kalınmıştır. Çünkü bu baraj bulunduğu bölgede çok ciddi ekolojik değişmelere sebep olmuştur. Yine birçok barajda olduğu gibi burada ikamet eden halkın yer değiştirmesine ve yine buradaki tarihin sular altında kalmasına sebebiyet vermiştir. (Bu gibi dezavantajlar hidroelektrik santrallerinin tamamında görülmesi muhtemel dezavantajlardır ve bütün ülkelerce hidroelektrik santrallerine karşı çıkılan hususlardır.)

Üç geçit barajıPeki dünyadaki en büyük hidroelektrik santrali hangi ülkededir ve gücü ne kadardır?

Dünyadaki en büyük güce sahip hidroelektrik santralinin bulunduğu ülke Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Çin Halk Cumhuriyeti yakın zamanda yapmış olduğu ve halen çok yeni olan dünyanın en büyük barajlarından bir tanesi olma özelliğine sahip, özellikle beton bakımından dünyanın en büyük barajı olarak gösterilen Üç Boğazlar Barajına (Three Gorges Dam) kurmuş olduğu hidroelektrik santrali dünyanın en büyük gücüne sahip hidroelektrik santralini oluşturmaktadır.

Bu baraj yaklaşık olarak 17 yıllık süren bir çalışma sonucunda yapılmıştır ve bu barajın yapımında on binlerce insan ter dökmüştür. Yükseklik olarak dünyanın en yüksek barajları arasında yer almasa da özellikle genişliği ve kapladığı alan bakımından önemli bir yerde bulunmaktadır.

Üç Geçit Barajı-1Dünyanın en büyük hidroelektrik santrali olma özelliğine sahip olan Üç Boğazlar Barajı hidroelektrik santrali özellikleri nelerdir?

-2012yılı itibarıyla hizmete girmiş olup 2012 Haziran ayı itibarıyla tam kapasite çalışmaya başlamıştır.

-Çin Halk Cumhuriyetinin Hubei Eyaletinde bulunmaktadır.

-Yangtze nehri üzerine yapılmıştır.

-Bu barajın kapasitesi 22.500 megavattır. Dünyadaki en büyük hidroelektrik barajıdır.

-Bu barajda her biri 700 megavat gücünde olan toplan 32 tane ana türbin bulunmaktadır. Bunlara ek olarak 2 adette 50 megavat gücünde küçük türbin yer almaktadır.

-Yıllık elektrik üretimi bakımından ise dünyanın en çok elektrik üreten ikinci barajı olma özelliğine sahiptir.

Üç boğazlar barajı-Bu hidroelektrik barajı aynı zamanda sulama ve sel baskınlarını önleme özelliğinin yanında su taşımacılığı içinde önem arz eden bir baraj olmuştur.

-Bu baraj ve hidroelektrik santralinin yapımı için yaklaşık olarak 20-25 milyar dolar arasında bir para harcanmıştır.

-Bu barajın yıllık elektrik üretimi bütün barajlarda olduğu gibi her yıl değişiklik gösterse de ortalama olarak 90-100 GWh arasında olduğu bilgisi bulunmaktadır. (Atatürk barajının yıllık elektrik üretimi ise yaklaşık olarak 8 GWh civarındadır.  

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ