Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dünyanın en büyük elması hangisidir? Özellikleri nelerdir?

Dünyanın en büyük elması hangisidir? Özellikleri nelerdir?
  • 21.12.2015

Dünyadaki en değerli taş olarak bilinen ve dünyanın en değerli takılarını süsleyen taş parçası elmastır. Dünden bugüne değerini hiç kaybetmeyen ve oldukça büyük bir değere sahip olan elmaslar dünyada en nadir bulunan taşlardan bir tanesidir. İlk olarak dünyada bulunan en büyük elmastan bahsettikten sonra günümüzde işlenmiş vaziyette bulunan dünyanın en büyük elması olma özelliğine sahip olan elmasın özelliklerinden bahsedilecektir.

Cullinan DiamondDünyada bugüne kadar bulunmuş olan en büyük elmas “The Cullinan Diamond” yani “Cullinan Elması” özellikleri nelerdir?

-Cullinan elması günümüze kadar dünya üzerinde bulunmuş olan en büyük elmas özelliğine sahiptir.

-Cullinan elması 1905 yılında bulunmuş olup bulunduğu madenin ismi ise Premier Madenidir.

-Cullinan elması bulunduğunda tam olarak 3106 karatlık bir değerde idi bu değeri ağırlık olarak verecek olur isek 3106/5= 621,2 gram yani yarım kilodan daha ağır bir ağırlığa sahip bir elmas idi.

-Cullinan elması daha sonra kesilerek 9 parçaya ayrılmış olup, bu parçalar içinde en büyük parça Cullinan 1 elması olarak bilinen Afrika Yıldızı isimli elmastır. Bu elmas ise yaklaşık olarak 530 karatlık bir değere veya ağırlığa sahiptir. Dünyadaki en değerli elmaslardan bir tanesi olup halen İngiltere kraliyet ailesinde İngiltere kraliyet ailesi asasında süs olarak bulunmaktadır.

Golden jubilee elması (dünyanın en büyük elması)Günümüzde ki en büyük elmas ise “Golden Jubilee” isimli elmastır. “Golden Jubilee” elmasının özellikleri nelerdir?

-Günümüz itibarıyla dünyadaki kesilmiş en büyük elmas özelliğine sahiptir.

-Güney Afrika ülkesinde 1986 yılında bulunmuştur.

- Golden Jubilee elmasının büyüklüğü 545,67 karattır. (yaklaşık olarak gram cinsinden ağırlığı 109,13 gramlık bir ağırlığa sahip bulunmaktadır)

-Bu elmasın rengi kahverengidir.  

-Ülkemizin en büyük elması olma özelliğine sahip olan “Kaşıkçı elması”nın ağırlığının yaklaşık olarak 6,3 katı bir büyüklüğe sahip bulunmaktadır.

-Ayrıca bu elmas “İsimsiz kahverengi pırlanta” olarak anılmaktadır.

-Günümüz itibarıyla bu elmas Tayland ülkesinde bulunmakta olup, Bangkok şehrinde bulunan Kraliyet Müzesinde sergilenmektedir.

Kaşıkçı ElmasıYukarda vermiş olduğumuz bilgiler dışında birçok kaynakta dünyanın en büyük elması konusunda çok çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Fakat genel kanı itibarıyla ve birçok kaynakta gösterildiği üzere dünya üzerindeki bulunmuş ve işlenmiş en büyük elmas olma özellikleri yukarda verdiğimiz iki elmasa ait bulunmaktadır. (Ülkemizin en büyük elması konusunda ise kesinlikle bir tereddüt bulunmamakta olup, ülkemizin en büyük elması 17,2 gram ağırlığında veya 86 karat değerinde olan “Kaşıkçı elması” dır)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Kırmızı diyor ki:

    Bu doğrudur, ancak o kadar çok parçanın tamamı hakkında bilgi vermelisiniz.

YORUM YAZ