Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dünyanın En Büyük Ağaçları olan Sekoya Ağaçları Özellikleri

Dünyanın En Büyük Ağaçları olan Sekoya Ağaçları Özellikleri
  • 02.08.2015

Sekoya ağaçlarını diğer bütün ağaçlardan ayıran özelliği dünya üzerindeki en büyük ağaç olma özelliğinde olmasıdır. Kuzey Amerika bölgesinde bulunan bu ağaç türü büyüklükleri nedeniyle çok büyük ilgi görmektedir. Bu ağaç türü hem boyu hem de çapı itibariyle oldukça büyük bir ağaçtır.

Sekoya ağaçları-2Sekoya ağaçlarının özellikleri nelerdir?

Sekoya ağaçlarının ortalama boyları 120 metre civarındadır, büyümesi için çok uygun ortamları bulurlar ise yaklaşık olarak 140 metreye kadar boylarının uzadığı görülmüştür. Ağaçların ortalama çapı 7 metreye kadar olabilmektedir.

Sekoya ağaçlarının yaprakları oldukça büyük ve her zaman yeşil kalabilen bir özelliği sahiptirler.

Sekoya ağaçlarında iki ayrı yaprak tipi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi pul yaprak adı verilen sürgünün dip ve uç kısımları ile kozalak sapında yer alan yaprak çeşidi, diğeri ise sürgünlerin üzerinde bulunun çok ince yapılı iğne yapraklardır.

Sekoya ağaçları-1Sekoya ağaçlarının kozalaklarının olgunlaşma süresi yaklaşık olarak 1 yıl olup 20 civarında puldan oluşurlar. Bu pulların içinde yaklaşık olarak 5-6 adet tohum bulunmaktadır.

Sekoya ağaçlarının en kalın yeri gövdelerinin alt kısımlarıdır. Uçlara doğru çıktıkça kalınlığı da azalır.

Kırmızıdan kahverengiye çalar bir kabuk rengi bulunmaktadır.

Yapraklar genel olarak sürgünlere sarmal olarak dizilirler. Dallar üzerinde bulunan yaprakların boyları 1-2 cm iken gövdede bulunan yaprakların uzunlukları 2-2,5 cm civarındadır.

General sherman sekoya ağacıDünyadaki en büyük ağaç olma özelliğine sahip olan “General Sherman” isimli ağaç Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan ve Sekaya ağaçlarının bulunduğu bir milli parkta bulunmaktadır. Ve bu ağacın cinsi de yine bir Sekoya ağacıdır.

“General Sherman” ismi verilen ağaç dünya üzerindeki en büyük ağaç olma özelliğine sahip bulunmaktadır.

Bu ağaç özellikle boy uzunluğu açısından en uzun sekoya ağacı olmasa da özellikle gövde kalınlığı ve boyu ikisi birlikte alındığında dünyanın en büyük ağacı olma özelliğine elinde bulundurmaktadır.

General Sherman isimli bu ağacın boyu 85 metre civarında olup gövdesinin çapı yaklaşık olarak 24-25 metre aralığındadır. Kabuklarının kalınlığı ise bazı yerlerde 60 cm’ye kadar çıkabilmektedir.

Bu ağacın yaşı yaklaşık olarak 2000 yıldır. Fakat bazı sekoyalara göre oldukça genç sayılır çünkü bu sekoya ağaçlarının bazılarının yaşının 3000 yıldan fazla olduğu bilinmektedir.

General Sherman sekoya ağacının hesaplanabilir tahmini ağırlığının 2000 tonun üzerinde olduğu ileri sürülmektedir ki bu bilginin bundan yıllar önce bildirildiği bilinmektedir. 

Yararlanılan kaynaklar:

Amerika National Park web sitesi (nps.gov)

wikipedia.org

national geographic web sitesi

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ