Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dünyanın en acı biberi hangisidir?

Dünyanın en acı biberi hangisidir?
  • 25.04.2018

Dünyadaki birçok insan acı biberi sever ve neredeyse dünyadaki tüm mutfaklarda kullanılmaktadır. Ülkemiz insanları da acı biberi çok seven toplumlardan bir tanesidir. Özellikle bazı illerimiz bu konuda oldukça iddialıdır. Acı biberin katılmadığı yemekler neredeyse yok denecek kadar azdır. Fakat ülkemizde çok çeşitli biberler olmakla birlikte acılık oranı değişebilmektedir.

Peki dünyada yetişen en acı biber hangisidir ve bu biberlerin acılık oranı neye göre düzenlenmekte veya tespit edilmektedir?

Dünyanın en acı biberiDünya üzerindeki rekorları inceleyen ve bunları kayda alan dünyanın en tanınmış rekor tespit şirketi olan Guinneste de bu konu hakkında rekor kaydı bulunmaktadır.

Guinness Rekorlar Kitabına göre dünyanın en acı biberi olarak gösterilen biber “Carolina Reaper” isimli biberdir.

Carolina Reaper isimli biberin acılık seviyesi acı seviyesini ölçmek için kullanılan Scoville sistemine acı ünitesi sayısı 2 milyondan fazla (bazı kaynaklarda ölçülen değeri 2,2 milyon olarak belirtilmiştir) olarak kaydedilmiştir. Şimdi bu orana göre diğer acı biberlerdeki bu acı ünitelerinin sayısı kaç diye soracak olur iseniz normal bir acı biberdeki acı ünitesi sayısı 10.000 SHU olarak belirtilmektedir. Ülkemizde acı biber diye yediğimiz biberler bu kategoridedir. Buna göre cidden bu biberin ne kadar acı olduğunu tahmin etmek güç değildir.

Bu biberin üreticisi Amerika Birleşik Devletlerinin ‘nin Carolina eyaletinde, Ed Currie isimli bir yetiştiricidir.

Dünyanın en acı biberi-1Caroline Reaper isimli acı bibere yakın derecede acı olan bazı biberlerde şunlardır:

Naga Viper, 1.350.000 SHU

Trinidad Scorpion Butch, 1.450.000 SHU

Pot Primo 1,470,000 SHU

Pot Douglah, 1.850.000

Trinidad Moruga Scorpion, 2.000.000’lik SHU

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

Youtube

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. emre yucel diyor ki:

    En İyi Acı Biber Adana Biberi

YORUM YAZ