Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 5,31 / Satış: 5,33
€ EURO → Alış: 6,03 / Satış: 6,05

Dünyamız ile Ay, Mars ve diğer gezegenlere yolculuk ne kadar sürmektedir?

Dünyamız ile Ay, Mars ve diğer gezegenlere yolculuk ne kadar sürmektedir?
 • 10.11.2015

Dünyamız Güneş sistemi içerisinde 8 gezegen, Güneş ve Dünyamız ile birlikte diğer gezegenlerin uyduları ile aynı sistemi paylaşmaktadır. 20 Yüzyıl Uzay çağı olarak adlandırıldığından 20.Yüzyılın ortalarından itibaren Artık Ay’a yolculuklar başlamış ve günümüz itibarıyla ise bazı gezegenlere araştırmalar için uzay araçları gönderilmiş ve halen de gönderilmeye devam etmektedir.  Acaba birçoğumuz merak ettiği gibi dünyamızın uydusu olan Ay ile çok uzaklar da bulunan diğer gezegenlere yolculuklar ne kadar sürmektedir. Aşağıda Ay’a yolculuk, dünyamıza en yakın gezegen olan Venüs gezegenine yolculuk, en çok merak edilen Mars Gezegenine yolculuk ve Güneş’e yolculuğun (güneşe varmak mümkün olsa idi) ne kadar süreceği sayısal olarak verilmiştir.
Uzay MekiğiDünyamızdan Ay’a yolculuk ne kadar sürmektedir?

Aya yolculuk ilk zamanlarda günlerce sürmekte iken günümüz teknolojisi sayesinde bu süre oldukça kısalmış durumdadır.

Örneğin 1950’li ve 1960’lı yıllarda ay yolculuğu 3-4 gün civarında sürmekte iken günümüzde bu süre oldukça kısalmış durumdadır. Çünkü günümüz teknolojisi ile üretilmiş olan araçlar oldukça yüksek hızlara çıkabilmektedir.

NASA tarafından Plüton gezegeni için gönderilmiş olan New Horizons isimli uzay aracı uzayda yaklaşık olarak saatte 58.000 kilometrelik bir hıza ulaşmıştır.  Eğer bu uzay aracı ile aya gidilmiş olsa idi günberi durumunda 363.000 kilometre uzaklıkta bulunan Ay’a varış süresi yaklaşık olarak 6 saat 15 dakika civarında sürecek idi fakat genel itibarıyla uzay mekiklerinin hızları uzaya çıkış anında 25.000 ile 30.000 kilometre civarında bulunduğundan Ay’a varış süresi 8 ila 10 saat arasında değişiklik göstermektedir.

MarsDünya’dan Mars’a yolculuk ne kadar sürer?

Dünyamıza en yakın ikinci gezegen olan Mars gezegenine yolculuk New Horizons isimli uzay mekiği ile yapılır ise dünyamızdan 55 milyon kilometre uzaklıkta bulunan Marsa yolculuk yaklaşık olarak 38,5 gün sürecektir. Eğer saatte 25.000 kilometre veya 30.000 kilometrelik bir hız yapabilen bir uzay mekiği ile yapılır ise bu süre yaklaşık olarak 70-80 gün civarında olacaktır.

Dünyamız ile Dünyamıza en yakın gezegen olan Venüs gezegenine yolculuk ne kadar sürmektedir.

Dünyamız ile Venüs gezegeni arasındaki mesafe yaklaşık olarak 38.000.000 kilometredir. Bu mesafe saatte 58.000 kilometrelik bir hıza oluşan uzay mekiği olan New Horizons ile yapılır ise 27 gün de Venüs gezegenine ulaşılabilir. Eğer normal bir uzay mekiği ile yapılacak olur ve bu uzay mekiklerinin hızları saatte 25.000 kilometre ile 30.000 kilometre olarak baz alınır ise bu süre yaklaşık olarak 2 kat kadar artacak ve süre yaklaşık olarak 2 ay civarında olacaktır.

 

NeptünDünyamıza en uzak gezegen olan Neptün’e yolculuk ne kadar sürer?

Neptün gezegeni dünyamıza ve Güneş’e en uzak gezegendirx (Aslında yakın tarihe kadar en uzak gezegen Plüton gezegeni iken bu gezgenin gezegenlik sıfatı kaldırıldığından artık Güneş ve Dünya’ya en uzak gezegen olma özelliği Neptün gezegenine geçmiştir)  Neptün gezegenin dünyamıza uzaklığı yaklaşık olarak 4 milyar 350 milyon kilometredir. Dünya ile Neptün gezegeni arasındaki yolculuk New Horizons uzay mekiği ile gidilir ise yaklaşık olarak 750 gün sürmektedir. Diğer uzay mekikleri ile gidilmesi halinde ise yaklaşık olarak 1500-2000 gün civarında sürmektedir. Yani yaklaşık olarak 4 yıl ile 6 yıl arasında bir yolculuk demektir.

Halkalı GÜneş TutulmasıDünyamızdan Güneş’e yolculuk ne kadar sürer?

Eğer Güneş’in öldürücü sıcağına dayanıklı bir araç üretilse idi ve Güneş’e gitmek zorunda kalınsa idi günümüz uzay mekikleri ile ne kadar sürede Güneşe gidilebilirdi?

Bilindiği üzere Dünya ile Güneş arasındaki uzaklık 149 milyon 600 bin kilometredir. Günümüz itibarıyla bir uzay mekiğinin yapmış olduğu en yüksek hız saatte 58.000 kilometrelik bir hızdır. Bu uzay mekiği ile yapılan bir yolculuk yaklaşık olarak 107,5 gün yani 3,5 ay sürecektir. Fakat yukarda da değinmiş olduğumuz gibi genel itibarıyla uzak mekiklerinin hızları 25.000 ila 30.000 kilometrelik hızla atmosferden çıkış yaptığından dolayı bu süre 7-9 ay arasında değişiklik gösterecektir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. eren bayraktar diyor ki:

  abi kim nereden yukledi bu bilgileri bilmiyorum fakat umarim bir akademisyen degildir cunku cok fazla ucuk rakamlar verilmis :)

 2. Merhaba diyor ki:

  Uçuk değil eren, olası tahminler…

 3. Yuns diyor ki:

  Hesapta yanlışlık var.Saatte 58 bin km hız yapan bir mekik ortalama 150 milyon km(güneş’e olan mesafe)’yi 4400 saatte alır.Buda ortalama 180 gün yani 6 ay yapar.

  1. mehmet diyor ki:

   Yuns bey yanlış hesaplamış. 149600000/58000=2580
   2580:24= 107.5 gün.

 4. mustafa a diyor ki:

  eksik ve yanıltıcı bilgi. mekikler ağırlıklarının %90 ı yakıt olarak ancak atmosfer dışına çıkabiliyorlar. sürekli 58bin km hız yapabilmesi için gördüğümüz yakıt tanklarının belki 500 katı yakıt depolamaları gerekiyor.

YORUM YAZ