Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dünya’da ve Türkiye’de yıllık en yüksek ve en düşük yağış alan yer ne kadardır ve neresidir?

Dünya’da ve Türkiye’de yıllık en yüksek ve en düşük yağış alan yer ne kadardır ve neresidir?
  • 05.01.2016

Yağış miktarı ülkelerin bulundukları bölgelere ve yerlere göre değişim gösterdiği bir konudur. Yağış Miktarındaki en önemli sebep bulunduğu yer olmakla birlikte, yağış alan bölgenin yapısı da çok önem arz etmektedir. Örneğin kutup bölgeleri çok soğuk olmasına karşın yağışın en az düştüğü yerlerden bir tanesidir. Yine yağışın en az olduğu bölgeler dönencelerin bulunduğu bölgelerdir. Bunun yanında özellikle okyanus ve deniz kıyıları genel olarak yağış alan bölgelerdir. İç kesimler yağışın az olduğu yerlerdir. Bu sebepledir ki yağışa etki eden birçok faktör bulunmaktadır.

Şiddetli YağmurÜlkemizde bugüne kadar yaşanmış en yağışlı yıl hangisi olmuş ve nereye ne miktarda yağış düşmüştür?

-Hepimizin bildiği gibi özellikle yağış dendiği zaman Karadeniz bölgesi aklımıza gelmektedir. Karadeniz bölgesi bulunduğu yer ve yer şekilleri itibarıyla en çok yağış alan bölgemizdir. Yine ülkemizde 1 yıl içinde en yüksek yağışın düştüğü yerde bu bölgemizde bulunmaktadır. Hepimizin tahmin ettiği gibi ülkemizde yıl içinde en yüksek yağış miktarı RİZE ilimize düşmektedir.

-Ölçülmüş değerlere göre RİZE ilimize en yüksek yağışın düştüğü yıl 1931 yılı olup bu yılda tam olarak 4045,3 milimetrelik yağış düşmüştür.

 

Yağmur YağışıÜlkemizde bugüne kadar 1 yıl içinde en az yağış düşen yer neresidir, ne zaman, ne kadar yağış düşmüştür?

Ülkemizde en az yağışın düştüğü yer neresidir gibi bir soru gelse muhtemelen birçoğumuz özellikle çok sıcak bölgeler diye düşünürüz fakat bu yanlış bir cevaptır.

-Ülkemize bugüne kadar 1 yıl içinde yağışın en az yağdığı yer IĞDIR ilimiz olmuştur. Iğdır ilimize 1970 yılında sadece 114,5 milimetrelik yağış düşmüştür. Örneğin bir günde en yüksek yağış düşme rekorunu elinde bulunduran Kemer ilimize sadece 24 saat içinde düşen yağış miktarı469,9 mm olduğu göz önünde bulundurulursa bu oldukça düşük bir değer olarak karşımıza çıkmaktadır.


Muson YağmurlarıDünyada bugüne kadar yaşanmış en yağışlı yıl hangisi olmuş ve nereye ne miktarda yağış düşmüştür?

-Dünya üzerinde 1 yıl içinde en çok yağış alan yer tartışmasız olarak Hindistan ülkesinde bulunan Çerapunçi bölgesidir.

Burası ayrıca yıllık ortalama yağış miktarının de en yüksek olduğu yer olup 1860 yılında 1 yıl içinde yaklaşık olarak 26467 mm’lik yağış almıştır. Yani ülkemizin en yüksek yağış alan ili olan Trabzon ilinin 1 yılda almış olduğu yağış miktarının yaklaşık olarak 6-7 katı civarındadır.

 

Kalahari çölü-1Dünya üzerinde 1 yılda en az yağış alan yer neresidir ve ne miktarda yağış almıştır?

-Dünya üzerinde en az yağış alan yer Şili ülkesinde bulunan Arica isimli bölgedir. Bu bölgeye 1970 yılında 1 yıl boyunca sadece 0,8 mm yağış düşmüştür. Yani ülkemizde en az yağış alan yer olan Iğdır ilimize düşen yağış miktarının 1/143’ü civarındadır.

Yararlanılan kaynaklar:

Mgm.gov.tr (Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ