Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dünya da en az ve en çok sigara içen ülkeler?

Dünya da en az ve en çok sigara içen ülkeler?
  • 25.06.2018

Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu artık tüm insanlar bilmektedir. Fakat ne yazik ki bu kadar zararlı olan bir maddeyi kullanan kişi sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Günümüz itibarıyla özellikle geri kalmış veya gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunlarından bir tanesi de sigara sorunudur. Aslında sigara kullanımına bakıldığı zaman Avrupa ülkelerinindeki sigara içme oranı oldukça yüksektir. Sigara kullanım yaşı özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkeler de oldukça küçük yaşlara kadar düşmüştür. Bulunması çok kolay bir madde olan sigara, hem bireylerin ekonomisine hem de ülke ekonomisine oldukça çok zarar veriyor. Şimdi diyeceksiniz ki ülke ekonomisine neden zarar veriyor, ülke bundan vergi alıyor diyebilirsiniz. Fakat gerek iş gücü kaybı gerekse sağlık gideri bu vergiyi kat be kat geçmektedir. 

Sigaradan kaç kişi ölürDünya’nın en çok sigara içen ülkesi hangisidir?

(2016 Dünya sağlık örgütü verilerine göre 15 yaş üstü kişiler baz alınmıştır.)

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırma neticesinde Dünya da sigara içme oranının en yüksek olduğu ülke KRİBATİ ülkesi olmuştur. Bu ülke sigara içme oranının oldukça yüksek olduğu bir ülkedir. Bu ülke de erkeklerin %66′sı kadınların ise %33′ü sigara kullanmaktadır.

İkinci sırada ise bir avrupa ülkesi olan Karadağ gelmektedir. Karadağ ülkesinde sigara içme oranı %46 olarak açıklanmıştır. Bu veriler ile Avrupa ülkeleri açısından en çok sigara tüketim oranının olduğu ülke Karadağ ülkesidir.

Üçüncü sırayı ise bizim yakın komşumuz Yunanistan almaktadır. Yunanistan ülkesi dünyada sigara içme oranının en yüksek olduğu üçüncü ülke konumundadır. Ülke nüfusunun yarısından fazlası kadın nüfusun ise %33′den daha fazlası sigara içmektedir.

Dördüncü sırada ise Doğu Timor bulunmaktadır.

Beşinci sırada ise yine komşularımızdan bir tanesi olan Rusya bulunmaktadır. Rusya ülkesin de de sigara içme oranı oldukça yüksektir.

Ülkemiz bu sıralamaya göre 40. sırada yer almaktadır. 

En çok sigara içen ülkelerDünyanın en az sigara içen ülkeleri hangileridir?

(2016 Dünya sağlık örgütü verilerine göre 15 yaş üstü kişiler baz alınmıştır.)

Gana

Etiyopya

Nijerya

Eritre

Panama

Görüldüğü üzere en az sigara içen ülkeler sıralamasında Afrika kıtası ülkeleri başı çekmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi ekonomik yönden düşük seviye de olmaları, ikincisi ise özellikle Afrika kıtasında kadınların sigara içmesinin çok ayıp karşılanmasıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ