Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Domuz etinin haram olduğuna ilişkin sure ve ayetler hangileridir?

Domuz etinin haram olduğuna ilişkin sure ve ayetler hangileridir?
  • 08.09.2015

Bilindiği üzere İslam âlemi ve Müslümanlık da domuz eti yemek haramdır. Bütün İslam âlimleri tarafından da tartışmasız olarak domuz eti yemenin haram olduğu belirtilmiştir.  Peki, domuz etinin haram kılındığı nerelerde geçmektedir örneğin Kur’an da domuz etinin haram olduğuna ilişkin ayetler var mıdır? 

Kur’an-ı kerim de domuz ile ilgili birden çok ayet bulunmaktadır. Ve bütün ayetlerde de domuz etinin haram olduğu açık olarak verilmiştir. 

Domuz ile ilgili olarak kaç tane sure bulunmaktadır ve bu ayetler hangileridir?

Kur’an da 4 surede domuz ile ilgili ayet veya ayetler bulunmaktadır. Domuz isminin geçtiği 4 ayrı sure bulunmaktadır. 

Bakara Suresi1-Bakara suresi (2.sure)

Bakara suresinin 173. Ayetinde yine domuzun haram kılındığı açıklanmıştır. İşte Bakara suresinin 173. ayeti: 

“Allah, size ancak leş, kan, domuz eti ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. Ama kim mecbur olur da, istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Şüphesiz, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” 

2-Maida suresi (5.sure)

Maida süresi domuz etinin haram kılındığını bildiren ikinci sure olup Maida suresinin 3. ve 60 ayetleri şöyledir; 

Kur'an-ı Kerim“Ölmüş hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkası adına boğazlanan,(henüz canı çıkmamış iken) kestikleriniz hariç; boğulmuş, darbe sonucu ölmüş, yüksekten düşerek ölmüş, boynuzlanarak ölmüş ve yırtıcı hayvan tarafından parçalanmış hayvanlar ile dikili taşlar üzerinde boğazlanan hayvanlar,

birde fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. İşte bütün bunlar fısk (Allah’a itaatten kopmak)tır. Bugün kâfirler dininizden (onu yok etmekten) ümitlerini kestiler.

Artık onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim. Size nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim.8 Kim şiddetli açlık durumunda zorda kalır, günaha meyletmeksizin (haram etlerden) yerse, şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir” 

De ki: “Allah katında cezası bundan daha kötü olanları size haber vereyim mi? Onlar, Allah’ın lânetlediği ve gazabına uğrattığı, içlerinden maymunlar ve domuzlar çıkardığı kimseler ile şeytanlara tapan kimselerdir. İşte bunların yeri daha kötüdür ve onlar doğru yoldan daha çok sapmışlardır.” 

domuz3-Enam Suresi (6.sure)

Enam suresinin 145.Ayeti yine domuz ektinin haram kılındığına ilişkin surelerden bir tanesi olup, bu sürenin 145. Ayeti şöyledir;

De ki: “Bana vahyolunan Kur’an’da bir kimsenin yiyecekleri arasında leş, akıtılmış kan, domuz eti -ki o şüphesiz necistirya da Allah’tan başkası adına kesilmiş bir (murdar) hayvandan başka, haram kılınmış bir şey bulamıyorum. Fakat istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın kim bunlardan yeme zorunda kalırsa yiyebilir.” Şüphesiz Rabbin çok bağışlayandır, çok merhametlidir. 

4-Nahl Suresi (16.sure)

Domuz etinin haram kılındığı 4 ve son sure Nahl suresi olup, bu surenin 115. Ayeti şu şekildedir:

Allah, size ancak leş, kan, domuz eti ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı. Ama kim mecbur olur da istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın yemek zorunda kalırsa, şüphesiz ki Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. 

Burada gösteriyor ki kur-an-kerim’e göre domuz eti açık olarak haram kılınmıştır. Ayetler açık olduğundan yoruma mahal vermeksizin domuz eti İslam inancında haramdır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ