Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dolu nasıl oluşur özellikleri nelerdir?

Dolu nasıl oluşur özellikleri nelerdir?
  • 28.12.2014

Dolu ülkemizde de sık sık görülen doğa olaylarından bir tanesi olup bir yağış şeklidir. Aşağı yukarı ülkemizin bütün bölgelerinde zaman zaman görülmektedir.

Dolu yağışı bazen o kadar şiddetli olur ki vatandaşlarımızın tarım ürünlerine, ağaçlara, evlerin camlarına, çatılarına, araçlarına zarar verdiği görülmüş ise öyle can kaybına veya büyük oranda yaralanmalara bugüne kadar sebebiyet vermemiştir. Fakat dünya üzerinde bazı bölgelerde yağan dolu yağışı sebebiyle büyük maddi kayıpların yanında can kayıplarının da yaşandığı ülkeler bulunmaktadır.

Dolu-1Dolu yağışı niçin ve ne şekilde oluşur, özellikleri nelerdir?

Yüzeye dik olarak uzanan bulutlarda düşey hava hareketine katılan damlaların bulut içinde 0 derece ve -40 derece seviyelerine geçerken donma ve erime yolu ile tabaka tabaka büyümesi sonucu oluşurlar.

Buluttan ayrılan dolu taneleri herhangi bir değişikliğe uğramadan ve sıcaktan etkilenmeden yeryüzüne aynı şekilde düşerler.

Ayrıca dolu yağmur damlaların fırtına nedeniyle yere inene kadar donması sonucunda da oluşabilmektedir. İşte bu fırtına sebebiyle oluşan dolu taneleri bulutlarda oluşan dolu tanelerine nazaran oldukça büyük ve serttirler. Bu nedenle fırtına sebebiyle oluşan doluların gerek can gerekse mal kaybına sebep olma riski diğer şekilde oluşan dolu tanelerine nazaran oldukça fazladır.

Dolu-2Yapılan bazı araştırmalar neticesinde dolu olayının özellikle mevsim geçişlerinde sık rastlanıldığı yönündedir. Buda Kış ayından ilkbahar ayına geçerken ve sonbahar ayından da kış ayına geçerken olmaktadır.

Ülkemizde görülen en büyük dolunun büyüklüğü genel olarak Ceviz büyüklüğünde veya tavuk yumurtası büyüklüğündedir. Ve bu büyüklükteki dolu özellikle meyve ve tarım arazilerinde büyük yıkımlara sebebiyet verdiği gibi otomobillere de büyük zarar vermektedir. Bir ara İstanbul da yağan bir dolu nedeniyle Honda firmasına ait binlerce otomobilin büyük zarar gördüğü haberleri de çıkmıştı. Zaten dolu yağışında en büyük zarar tarım ürünleri ile araçlarda oluşmaktadır.

Dolu-3Dünyada dolu yağışı en çok hangi bölgelerde veya yerlerde görülmektedir?

Yapılan araştırmalar ve bugüne kadarki yağış durumlarına ve istatistiklerine göre dünya üzerinde dolu yağışının en sık yaşandığı bölge olarak Kuzey Amerika Kıtası olup bu kıtada ise Özellikle Meksika körfezinin kuzey kısımları dolu yağışının en yoğun olduğu yer olarak kayıtlara geçmiştir.

Dünya üzerinde bugüne kadar görülmüş olan en büyük ve en ağır dolu yağışı Bangladeş ülkesinde gerçekleşmiştir. Bangladeş’in GOPALGANJ bölgesine yağan dolu yağışı büyük ölümlere sebebiyet vermiştir. Tam olarak 92 kişi bu dolu yağışı nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Büyük orandada mal kaybına neden olan bir yağış olmuştur. Çünkü buraya yağan doluların büyüklüğü yaklaşık olarak 1 kilogram olarak ölçülmüştür. Ülkemizde yağan doluların büyüklüğü 2-3 mm olduğu gibi en fazla 5 cm’lik çapa ulaşmıştır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. odevvebilim diyor ki:

    harika bir yazı

YORUM YAZ