Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dolin nedir? Özellikleri nelerdir?

Dolin nedir? Özellikleri nelerdir?
  • 15.07.2015

Dolin, lapya, polye, uvala gibi karstik şekillerden bir tanesidir. Bu yeryüzü şekli ülkemizde de bazı bölgelerde bulunan karstik şekiller arasındadır.

Dolin-1Dolin nedir? Özellikleri nelerdir?

Dolin özellikle kalkerli arazilerde çökme veya erime yoluyla oluşmuş olan ve şekil itibariyle tavayı andıran karstik şekillerdir.

Dolinlerin oluşum şekli genel olarak kendisinden daha küçük karstik oluşum şekilleri olan lapyaların birleşmesi sonucu da olabilmektedir.

Şekil itibariyle oluştukları bölgelere göre değişmekle birlikte kapalı veya yarı açık olan çukurlardır.

Dolinlerin isimler bulundukları yere göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin dolinlere bazı bölgelerde “Koyak” ismi verilirken, bazı bölgelerde şekli ile alakalı olarak “Tava” ismi bazı bölgelerde ise “Kokurdan” ismi verilmiştir.

Dolinlerin genel olarak 1 metre derinliği bulunurken yine genişliği de aşağı yukarı 1 metre civarındadır. Yani hacim olarak 1 metreküp düzeyinde bulunan karstik çukurluklardır.  Fakat bazılarında derinlik daha az olup genişliği daha fazladır.

Dolin-2Dolinler karstik şekiller içinde en küçük ikinci karstik şekildir. Bilindiği üzere karstik şekiller içerisinde en büyük olan polyelerdir. Polyeler aşağı yukarı 200 kilometrekarelik bir alanı kaplayabilecek kadar büyüktürler. Hatta bazı ülkelerde daha büyük alanları kaplayan polyeler bulunmaktadır. Polyeler haricinde daha küçük olan uvalalar, uvalalardan sonra ise, obruk, düden, çıkmaz vadi ve kanyon vadi gibi karstik şekiller gelmekte olup en küçükleri ise dolin ve lapyalardır. Dolinler ülkemizde de görülmekte olan yeryüzü şekillerinden olup, diğer karstik şekiller gibi en çok görüldüğü yerler Akdeniz bölgesidir. Akdeniz bölgesinde özellikle Toroslar karstik şekiller bakımından çok karstik şekilleri barındıran yerdir. Dolinlerde yine en çok Toroslarda bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ