Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Doberman köpekleri özellikleri

Doberman köpekleri özellikleri
  • 19.08.2015

Dünya üzerinde en çok beslenen ve bakılan köpek türlerinden bir tanesidir. Özellikle ülkemizde de birçok kişi tarafından beslenmektedir. Kolay eğitilebilir ve sahibine karşı sâdık olmalarından dolayı ilgi gören köpek türlerinden bir tanesidir.

Doberman-3Doberman köpekleri özellikleri nelerdir?

Doberman Almanya kökenli bir köpektir.

En çok bilinen renkleri siyah ve kızıldır.

Erkeklerde boyları (yerden omuz hizası yüksekliği) ortalama 70 cm civarında iken, dişilerde bu ortalama 65 cm civarındadır.

Ağırlıkları da erkeklerde 35 ila 40 kilogram iken dişilerde 30-35 kilo aralığında olmaktadır.

Dobermanların kuyrukları diğer köpekler gibi vücuduna orantılı olmalarına karşın bazı ülkelerde bu hayvanların kuyrukları kesilmektedir. Özellikle kuyrukları ikinci boğum olarak belirtilen yerlerinden kesilerek çok kısa bir görüntü verilmektedir. Çoğu insanda dobermanların kuyruklarının normal bu şekilde olduğunu zannetmektedir. Dünya üzerinde kuyruğu kesilen köpek türlerinden bir tanesidir.

Doberman-2Dobermanların kuyrukları gibi aynı zamanda kulakları da kesilerek daha küçük ve daha dik hale getirilmektedir. Bu gibi operasyonlar birçok ülkede yasaklanmasına rağmen halen çoğu ülkede de yasal olarak yapılmaktadır. Ülkemizde de bu tip kulak ve kuyruk kesimi yasaktır.

Dobermanların kulakları ve kuyruklarının kesilmesindeki temel neden özellikle diğer köpekler tarafından herhangi bir kavga esnasında dezavantaj yaratmaması içindir, çünkü dobermanların hassas oldukları kulakları ve kuyruklarıdır. Bunun dışında kuyruk ve kulaklarının kesilmesinde başka bir amaç veya başka bir neden bulunmamaktadır.

Dobermanların vücut hatları oldukça güçlü ve asil bir görünüme sahiptir.

Dobermanlar çok hareketli köpek türleridir, aynı zamanda hem çevik hem de hızlıdırlar.

Dobermanlar sahiplerine karşı oldukça koruyucu ve sâdıktır. Yapı itibariyle sürekli sahibinin yanında bulunmayı isteyen bir köpek türüdür.

Dobermanlar soğuğa karşı zayıf köpek türlerinden bir tanesidir. Bununda sebebi kürkünün oldukça ince olmasıdır.

Doberman ismi, bu köpeği ilk olarak üreten Almanya vatandaşı olan kişinin isminden gelmektedir.

Doberman YavrusuDoberman köpekleri eğitilebilir köpekler sıralamasında ön sıralarda bulunan bir köpektir. Çok kolay öğrenebilme yeteneğine sahiptirler. Dünyadaki birçok ülkede beslenmekte olan bu köpek türü çok iyi bir bekçi köpeği aynı zamanda çok iyi bir koruma köpeği olma özelliğine sahiptir. Doberman aynı zamanda arama bulma çalışmalarında kullanılan bazı ülkelerin polis teşkilatında yetiştirilen köpek türleri arasındadır. 

Doberman köpeklerinin ortalama yaşam süreleri 11 yaş civarıdır.

Dobermanlar tehlikeli bir köpek olarak bilinse de aslında bu tam olarak doğru değildir. Çünkü Dobermanlar sadece sahiplerini veya koruduğu yeri koruma içgüdüsü sebebiyle saldırgan olabilmektedir. Ama dominant bir köpektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ