Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Diş nedir özellikleri nelerdir?

Diş nedir özellikleri nelerdir?
  • 03.05.2015

Dişi hepimiz biliriz fakat kısa bir tanımı ile başlayalım. Dişler ağız boşluğu içerisinde bulunan üst ve alt çene kemik içine gömülü bulunan diğer ucu ise açıkta olan kemiksi bir yapısı bulunan maddeye verilen isimdir.

Diş sindirimin ilk başladığı yerde bulunmakta olup gıdaların mekanik parçalanmasını sağlayan organdır.

Dişler aynı zamanda sese şekil veren organlardan da bir tanesidir.  Dişler insanlarda ve bazı hayvanlarda bulunmasına karşın bazı hayvanlarda bulunmazlar dişlerin görevini vücutlarının içerisinde bulunan bazı organlar yapar.

Dişler-5Diş birkaç maddeden meydana gelir bu maddeler içerisinde en dışta bulunan diş minesi dişe parlaklığını veren ve en sert olan maddedir. Hatta diş minesinin sertlik sıralamasında elmastan sonra geldiği söylenmektedir. Mine haricinde dentin ve sement adında iki sert tabaka daha bulunmakta olup en iç kısımda ise pulpa adı verilen yumuşaksı dokulu kısım bulunur. Bu kısım dişin tüm algı işini yapan kısımdır.

Dişler doğduğumuz anda bulunan organlardan bir tanesi değildir. Zamanla çıkarlar ve belli bir müddet sonrada belli bir sayıda kendilerini tamamlarlar. En son çıkan bu dişlere ise 20’lik dişleri adı verilir.

Çocukların ilk olarak süt dişleri çıkar ve 6 yaşından sonra ise bu dişler yerini asıl dişlere bırakmaya başlar ve bu tam olarak 6-7 yıl devam eder. 13’lü yaşlarında ise süt dişler tamamen yerlerini asıl dişlerine bırakmış olur.

Yetişkin olmayan kişilerde genel olarak 28 diş olmasına karşın yetişkin kişilerde diş sayısı 32 tanedir. Aşağı yukarı 20’li yaşlarda diş tamamlanmış olur.

Dişler insan hayatındaki en önemli organlar arasındadır. Çünkü dişler bakım gerektirir her ne kadar vücudumuzdaki en sağlam ve en sert maddeli organlardan olsa da bakılmadığı zaman çürürler.

Dişler hakkında genel bilgi verdikten sonra diş çeşitleri, diş tipleri, diş hastalıkları vb. gibi diş ile ilgili bazı özelliklere bakalım.

Diş Tipleri Nelerdir?

Dişlerin tipleri, dişlerin şekli ve diş etine temasına göre ayrılmaktadır.

Yüksek taçlı dişler.

Alçak taçlı dişler.

Yuvarlak tüberküllü dişler.

 Yüzeyi hilal şeklini andıran dişler.

Tüm ağızda aynı yapıyı gösteren dişler.

 Tüm ağızda iki ya da daha fazla morfolojik olarak farklı dişler.

Dişler-2 (diş çeşitleri)Diş Çeşitler, görevleri ve sayıları nedir?

 Toplam olarak 3 çeşit diş bulunmaktadır. Bunlar;

1-Kesici Dişleri

Bu dişler ön tarafta bulunan dişlerdir. Tam olarak görünen dişler bu dişlerdir. Bu dişlerin temel görevi yiyecekleri kesmek ve koparmaktır.

Kesici dişlerin sayısı 4 alt çenede ve 4 üst çenede olmak üzere toplam 8 tanedir.  (Sayı itibariyle ikinci sırada olan dişlerdir)

2-Köpek Dişleri

Köpek dişleri uçları sivri olması ve köpek dişine benzemesi sebebiyle bu isim verilmiştir.  Bu dişlerde yiyecekler kesmeye ve koparmaya yarayan dişlerdir.

Köpek dişlerinin sayısı 2 alt çenede ve 2 üst çenede olmak üzere toplam 4 adettir. 1 tanesi sağ alt çenede 1 tanesi sol alt çenede, 1 tanesi üst sağ çenede, 1 tanesi üst sol çenede ve hemen kesici dişlerin yanında bulunur. (Sayı itibariyle en az sayıdaki dişler köpek dişleridir)

3-Azı dişleri

Dişlerimizin en arka tarafında bulunan, yapı itibariyle büyük yapıda olan, üst tarafları yediğimiz yemeklerin ezerek öğütmeyi sağlayan ve 20 adet ile ağzımızdaki en çok sayıdaki diş grubunu oluşturan diş çeşididir. Diğer dişlere nazaran kök sayıları daha fazladır. Çekilmesi ve yerinden çıkartılması oldukça zordur. Büyük çoğunluğu damak içinde daha az kısmı görünür halde bulunan diş çeşididir.

Dişler-1 (Süt dişleri)Süt dişi nedir özellikleri nelerdir?

Çocuklarda ilk çıkan ve 5-6 yaşlarına kadar ağzında kalan dişlere verilen isimdir. 20 adet süt dişi bulunur. Bu dişler çocukluğumuzun 6.ayından itibaren çıkmaya başlar ve aşağı yukarı 3 yaşımızda tamamlanır. Bu dişler tamamlandıktan sonra 5-6 yaşlarına değin toplam 3 yıl 20 adette sabit kalır. Daha sonra yerini daimi dişlere bırakmaya başlarlar. 13-14 yaşında tüm süt dişleri sürecini bitirmiş olur.

Süt dişleri daimi dişlere nazaran daha zayıftır.

Çabuk çürürler

Aşınmaya karşı güçlü değillerdir kolay aşınırlar.

Dişler-3 (Yirmi Yaş Dişleri)20 Yaş Dişleri nedir özellikleri nelerdir?

Yirmi yaş dişlerinin sayısı 4 adettir. Sağ ve Sol alt ile sağ ve sol üst kısımda bulunurlar.

Yirmi yaş dişleri herkeste bulunmayabilir bunun sebebi ise günümüz insanlarının daha yumuşak gıdalarla beslenmesidir. Daha önce yaşamış insanların neredeyse tamamında 20 yaş dişleri mevcut idi. Ayrıca çene yapısının küçülmesi nedeniyle de 20 yaş dişleri bazı kişilerde bulunmamaktadır. Yani her insanda 32 diş yoktur. Diş sayısı 28 olan yetişkin insanlarda vardır.

20 yaş dişleri çıkma esnasında yeterli yer bulamaması halinde yanındaki dişleri iteceğinden dişlerde şekil bozukluğuna sebebiyet verebilmektedir.

Dişler-4 (diş bozuklukları)Dişlerde en sık görülen sorunlar nelerdir?

Dişlerde en sık görülen sorunlar diş çürümeleri,

(Genel sebebi yediğimiz içtiğimiz gıdalar ve dişlerimize bakmamamızdır)

Dişlerde oluşan şekil bozuklukları

(Genel itibari ile kişiden kaynaklı olmayan durumlardır, genetik yapı dahi etkili olabilir)

Dişlerin diziliş bozuklukları

(Yine kişilerin elinde bulunmayan fakat dişlerin çıkarken yer bulamaması, eksik çıkması veya gömülü kalması durumlarından dolayı meydana gelebilir)

Dişlerde oluşan renk bozuklukları

(Doğuştan gelen renk bozuklukları olduğu gibi, yine yenilen ve içilen gıdalar ve maddelerden kaynaklı renk bozuklukları meydana gelebilmektedir) 

Yararlanılan kaynaklar;
vikipedia.org
bilkent üniversitesi resmi web sitesi (bilkent.edu.tr)
Sağlık bakanlığı resmi web sitesi (sağlik.gov.tr)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ