Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dini ve Ulusal Bayramlarda kaç gün tatil olmaktadır?

Dini ve Ulusal Bayramlarda kaç gün tatil olmaktadır?
  • 13.03.2015

Ülkemizde hem dini bayramlarda hem de ulusal bayramlarda tatil ilan edilmektedir. Genel olarak dini bayramlardan bir önceki gün ise Arefe olması sebebiyle ayrıca 1/2 günlük yanı yarım günlük bir tatil verilmektedir.

Ülkemiz bir çok ülkeye nazaran tatil sürelerin çok olduğu ülkelerden bir tanesidir. Özellikle hem dini bayramların hemde ulusal bayramların çok sayıda olması münasebetiyle tatil olan gün sayısıda çoktur.

Bir çoğumuzun hangi bayramda ne kadar tatil olduğu konusunda tereddütleri olduğundan böyle bir yazı yazmanın gerekli olduğu kanaatine varmış bulunmaktayız. Özellikle tatil günlerinin ne kadar olduğu sıkça karıştırılabilmektedir. 

YeniyılBazen vatandaşlarımızın yanıldığı şu bilgilere kısaca değinelim;

Yılbaşında sadece 1 gün tatil vardır. Yılbaşı gecesinin olduğu yani 31 Aralık tarihi kesinlikle tatil olan günlerden değildir. Ayrıca yarım günlük bir tatilde yoktur. 1 Ocak ise Yılın ilk günü olması sebebiyle tatil olup bu tatile Yılbaşı Tatili ismi verilir.

Cumhuriyet Bayramı haricindeki Ülkemize ait olan diğer ulusal bayramlar tamamen 1 gün tatil olup arifelerinde yarım gün tatil yoktur. Sadece Cumhuriyet Bayramı arifesi 1/2 gün yanı yarım gün tatildir.

Dini bayramlarımız olan Ramazan ve Kurban bayramlarının her ikisinde de Arife günü yarım gün tatildir. 

23 Nisanİşte Resmi ve Dini Bayramlarımızın tatil süreleri:

1-YENİYIL (YILBAŞI):  Yılın ilk Tatili yılın başlaması ile birlikte verilen tatildir. 1 GÜN tatildir. Ve Her zaman Ocak ayının 1 günüdür. 

2-ULUSAL EGEMENLİK ÇOCUK BAYRAMI: Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı 23 Nisan günü olup bu gün 1 GÜN Resmi Tatildir. 

3-EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ (İŞÇİ BAYRAMI): 1 Mayıs günü olup  1 GÜN Resmi Tatildir. 

4-ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI: 19 Mayıs günü kutlanan Bayram olup 1 GÜN resmi tatildir. 

5-30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI: 30 Ağustos günü kutlanan bayram olup 1 GÜN Resmi Tatildir.

6-CUMHURİYET BAYRAMI:  29 Ekim günü kutlanan Cumhuriyet Bayramımız 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim günü toplam 1,5 GÜN resmi Tatildir. 

Dini bayramlarımız ise Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olup bu bayramların belli bir tarihi olmamakla birlikte her yıl bir öneceki yıla göre aşağı yukarı 10 gün önce kutlanan bayramlardır. En uzun süre tatil yapılan bayramda yine bu iki dini bayramlarımızdır. 

Ramazan ve Kurban Bayramı7-RAMAZAN BAYRAMI: Resmi bayramlar gibi kesin bir tarihi bulunmayan fakat Ramazan Ayının bitmesinden sonra kutlanılan ve 3,5 GÜN Resmi Tatil olan bayramdır. 

8-KURBAN BAYRAMI: Ramazan Bayramı gibi kesin bir günü bulunmayan, (Ayyılı esaslı takvime göre düzenlendiğinden) 4,5 gün Resmi Tatil olan bayramdır. Bayramlar içinde en uzun süre resmi tatil olan bayramımız olma özelliğine sahiptir. 

Bunu şu şekilde özetler isek:

1 GÜN RESMİ TATİL OLAN GÜN VE BAYRAMLAR (5)

Yeni Yıl (Yılbaşı)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Emek ve Dayanışma günü (İşçi Bayramı)

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı 

1,5 GÜN RESMİ TATİL OLAN BAYRAMLAR(1)

Cumhuriyet Bayramı (ülkemizdeki bayramlar içinde sadece 1,5 gün tatil olan Cumhuriyet Bayramı’dır. Ayrıca Cumhuriyet Bayramı Arifesi yarım gün tatil olan tek resmi bayramdır. 

3,5 GÜN RESMİ TATİL OLAN BAYRAM(1)

Ramazan Bayramı

 4,5 GÜN RESMİ TATİL OLAN BAYRAM(1)

Kurban Bayramı

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı www.ozelliklerinedir.com sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ