Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dim (Gavurini) Mağarası özellikleri nelerdir?

Dim (Gavurini) Mağarası özellikleri nelerdir?
  • 23.04.2018

Ülkemizin en önemli mağaralarından bir tanesi olan Dim Mağarası özellikle Alanya ilçemize giden herkesin görüp ziyaret etmiş olduğu mağaralardan bir tanesidir. Yine Alanya ilçemizde özellikle ülkemizin en önemli mağaralarından bir tanesi olan Damlataş mağarası’da bu ilçemizde bulunmasına rağmen ve Dim mağarası bu mağara gibi çok ünlü olmamasına karşın Damlataş mağarasından daha çok beğenildiği söylenebilir. Dim mağarasının genel özellikleri nelerdir. Maddeler halinde verelim.

Dim Mağarası 3Dim mağarası özellikleri nelerdir?

-Antalya ilimize bağlı Alanya ilçemizde bulunmaktadır. Tam mevkii ise Kuzkaya köyü’dür.

-Dim mağarası oldukça yüksekte bulunan mağaralarımızdan bir tanesi olup Alanya ilimizin doğu kısmında yer alan Cebireis dağında yer almaktadır. Bu dağımızın 1691 metre yüksekliğinde bulunmakta olup, dağın batı yamacındadır.

-Dim mağarasının bulunduğu yer oldukça yüksek olmasından kaynaklı olarak muhteşem bir manzaraya sahip bulunmaktadır. Çok güzel panaromik fotoğraflar çekilebilmektedir. Ayrıca durup dinlenilebilecek çay bahçesi de tam tepe noktada yer almaktadır.

-Yüksek bir yerde olmasına karşın araçla çıkılabilmektedir.

-Hemen altında aynı adı taşıyan Dim çayı yer almaktadır.

Dim Mağarası (Copy) (2)-Geçmişi oldukça eski olan Dim mağarası geçmiş dönemlerde yaşayan insanlar tarafından bir sığınak ve barınak olarak da kullanılmış olan bir mağaradır.

-Mağaralarımız içinde en çok ziyaretçi ve turist çeken mağaralarımızdan bir tanesidir.

-Mağaraya girişten itibaren bir sağa bir de sola doğru iki kısma inilmektedir. Özellikle girişten sağ taraftaki bölüm 50-100 metre olmasına karşın, sol taraftaki kısım oldukça uzundur.

-Toplam uzunluğu 357 metredir.

-Yatay şekilde bir mağaradır.

Dim mağarasıı-Kapısında giriş kısmında muhtemelen düzenleme ve ziyarete açılma tarihi olarak 1999 tarihi gösterilmektedir.

-Mağara fazla yaş olmayan kuru mağara özelliğindedir. Fakat gidip gördüğümüz kadarıyla duvarlarında ıslaklıklar bulunabilmektedir.

-Uzun yatay bölümünün son kısmında küçük bir göl de yer almaktadır.

-Dikkatimizi çeken bir hususta özellikle dim mağarasına giderken yol kenarında Antalya iklimine uygun meyveler çocuklar tarafından satılmakta olup, özellikle o yöre halkı tarafından yetiştirilen ürünler olduğu için tadılabilir.

-Bizim edindiğimiz kadarıyla gezilebilecek en güzel mağaralardan bir tanesidir, hem içerisi hem de bulunduğu yer itibarıyla oldukça güzel bir mağara olup, ilk defa görecekler için ve Alanya’ya yolu düşecekler için kesinlikle görülmesi tavsiye edilen bir yerdir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ