Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dil özellikleri

Dil özellikleri
  • 05.06.2015

Dil duyu organlarımızdan bir tanesi olup çok önemli fonksiyonları ve görevleri bulunmaktadır. Dil, ağzımızın içerisinde bulunan kaslardan yapılmış olan, tat almamızı ve konuşmamızı sağlayan organımıza verilen isimdir.

Dil-1Dil özellikleri ve görevleri nelerdir?

Dil tamamen kaslardan yapılmış organdır.

Tat almamızı sağlayan organımız dilimizdir. Bütün maddelerin tadı dil tarafından alınır.

Normal bir insanın dilinin uzunluğu yaklaşık olarak 5 santim civarındadır.

Diller üzerinde dokunma ve tat almayı sağlayan papilla adı verilen dokular bulunur.

Dil konuşmamızı sağlayan en önemli organımızdır. Konuşmamıza faydası olan burun, diş, dudak gibi organlar içinde en önemli pay dilimize aittir. Dilimiz olmadan konuşma gerçekleşemez. Dişlerimiz olmadan çat pat belki konuşabiliriz veya burnumuz kapalı iken yine konuşabiliriz. Dişlerimizin tamamı çekilse dahi yine anlaşılabilir derecede konuşabiliriz. Fakat dilimizin olmaması durumunda konuşmamızın imkanı yoktur.

Dil aynı zamanda yediğimiz gıdaları çiğnememize ve yutmamıza yardım eden organdır.

Dil vücudumuzda kendini yenileyebilen organlardan bir tanesi olup bütün organlardan kendini en çabuk yenileyen organ olması sebebiyle ilk sırada yer alır.

“Dilin kemiği yoktur” diye bir deyim bulunmasına karşın aslında dilin bir kemiği bulunmaktadır. Her ne kadar dilin ana yapısı içerisinde kemik bulunmasa da dilin arka tarafında tutunmaya yardımcı olan “dil kemiği” yada diğer adıyla hiyoid kemik isimli bir kemik bulunmaktadır. U harfi şeklinde olan bu kemikten toplam olarak 4 adet kas çıkarak dile girer ve dilin hareket etmesini sağlar.

Dilde toplam olarak 8 adet kas bulunmaktadır. Bu 8 adet kastan 4 tanesi hemen yukarda bahsettiğim gibi dil kemiğinden çıkarak dile giren ve dilin hareketini sağlayan kaslardır. Diğer 4 adet kas ise dilin içerisinde bulunan kaslardır.

Dil birçok rahatsızlıktan haber veren organlarımızdan bir tanesidir. Dilin renginden, şeklinden vb. durumlardan bakılarak kişinin bazı rahatsızlıklarına ilişkin fikir sahibi olmak mümkündür.

Sağlıklı bir dilin rengi açık pembedir, yapı itibari ile ıslak bir yapısı olup parlak bir görünüme sahiptir.

Dil PapillalarıDil Papillaları nedir özellikleri nelerdir?

Dil papilları dile engebeli veya pürüzlü bir görünüm veren çıkıntılara verilen isimdir. Dilin üstünde ve yan taraflarında yer alırlar. Dilde toplam olarak 4 çeşit papilla bulunmaktadır.

Bu papilla çeşitlerinden 3 tanesinde tat alma hücreleri veya tat tomurcuğu varken sadece bir tanesinde tat alma hücresi yoktur, bu tat alma hücresi bulunmayan papilla ise dokunma duyusu olarak görev yapar.

Papilla çeşitleri;

1-Mantarsı Papillalar; Dilin ön tarafında bulunmakta olup, tat tomurcuğu bulunan papillalardır.

2-Çanaksı Papillalar; Dilin arkasında bulunan ve az sayıda olan papilla türüdür. Bu papillalarda da tat tomurcuğu vardır.

3-Yapraksı Papillalar; bu papillalarda tat tomurcuğu bulunan papillalar olup dilin arka yan kısımlarında yer alırlar.

4-İpliksi Papillalar; Dilin tüm yüzeyinde bulunan, dokunma duyusu olarak görev yapan, sayıca en çok olan ve tat tomurcuk olmayan papilla çeşididir.

Dil tat bölgeleriDilin neresi hangi tatları alır?

Dilin bazı bölümleri bazı tatları alır.

Dilimizin tam ön tarafı yani ucu TATLI,

Dilimizin ön yan tarafları TUZLU

Dilimizin orta ve arka yanları EKŞİ

Dilimizin arka kısmı ACI’yı daha çok algılar.

Dil hastalıklarıDilde görülen hastalıklar ve rahatsızlıklar hangileridir?

1-Dilimizde en çok görülen rahatsızlıkların başında dil yaralanmaları gelir bunun de en büyük sebebi yemek yerken veya bir şey çiğnerken dilimizi ısırmamız veya dişlerimizin dili kesmesidir.

2-Dilde oluşan yaralar, en başta aftlar, alerji kaynaklı yaralar, bazı hastalıkların sebep olduğu yaralar vb.

3-Kıllı dil adı verilen papillaların belirgin şekilde büyümesi

4-Dilde oluşan yarıklar

5-Dilde oluşan hassasiyetler

Yararlanılan kaynaklar;

Sağlık Bakanlığı Resmi web sitesi (saglik.gov.tr)

Milli Eğitim Bakanlığı resmi web sitesi (meb.gov.tr)

wikipedia.org

eba.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ