Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Develerin özellikleri nelerdir?

Develerin özellikleri nelerdir?
  • 02.08.2015

Çöl hayvanı olarak bilinen deve, günümüzde birçok ülkede bulunmaktadır. Fakat yapısı itibariyle çöl şartlarına ve sıcak iklimlere dayanıklı bir hayvan olması sebebiyle özellikle Afrika ülkeleri ile Ortadoğu ülkeleri gibi çöl iklimin hüküm sürdüğü ülkelerde daha çok sayıda bulunmakta ve beslenmektedir.

Genel itibari ile Ortay Asya’da çift hörgüçlü develer bulunurken Afrika kıtası ve Ortadoğu ülkeleri ile Asya kıtasında bulunan Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde tek hörgüçlü develer bulunmaktadır.

Develer yük hayvanı olduğu gibi binek için ulaşım hayvanı olarak da kullanılmaktadır. Bunun dışında derilerinden, etinden, yününden ve sütünden de faydalanılmaktadır.

Deve-7Develerin özellikleri nelerdir?

Develer kendilerine has şaşırtıcı özellikleri barındıran hayvanlardan bir tanesidir. Sıra sıra develerin bazı ilgi çekici özelliklerinden bahsedelim.

Develer dünya üzerinde sıcak iklime en dayanıklı hayvanlardan bir tanesidir. Çok yüksek sıcaklıklarda uzun süre susuzluğa ve açlığa dayanabilme kabiliyetleri vardır. Bir deve yaklaşık olarak 50 derecelik bir sıcaklıkta 10 gün aç ve susuz kalabilir.

Develer uzun süre aç ve susuzlukta kalmaları halinde yaklaşık olarak vücudunun toplam ağırlığının 1/5’lik kısmını kaybeder.

Develer vücut sularının yaklaşık olarak 2/5 ‘lik kısmını kaybetmelerine rağmen hayatta kalmayı başarırlar.

Develer çok yüksek sıcaklıklarda su kaybını önlemek için vücut sıcaklıklarını oldukça yukarı çekebilme özelliğine sahiptir. Örneğin Deve aşırı çöl sıcaklıklarından su kaybını azaltmak için vücut ısıların 40-41 dereceye kadar çıkarabilmektedirler.  Yine çöl ikliminde gece ve gündüz arasındaki sıcak farkları aşırı derecede olması nedeniyle soğuk gecelerde vücut ısısını 30 dereceye kadar düşürebilmektedir.

Deve-4Develer bir defasında yaklaşık olarak 90 litre civarında suyu içebilmektedirler. Bu 90 kilogramlık bir su demektir. Suyu içtikten sonra ağırlığı yaklaşık olarak 90 kilogram artmaktadır. Bu kadar çok suyu içmesi ise yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Develerin ağırlığı ortalama olarak 750 kilogram civarındadır. Bir defada yaklaşık olarak vücut ağırlığının %10-15’i kadar su içebildikleri anlamına gelmektedir.  İnsanlar ise bir defada 1 litre su içse dahi bu vücut ağırlığının yaklaşık olarak %1-2’si arasında değişmektedir.

Deve-1Develerin hörgüç sayısı türüne göre 1 veya 2 adettir. Bu hörgüçler yağ depolayabilme özelliğine sahiptir. Yani develerin hörgüçleri bazı kişilerce su deposu olarak kullanıldığı zannedilse de deve hörgüçleri yağ depolamaktadır.

Develer uzun yaşayabilen hayvanlardandır. Yaklaşık olarak uygun şartlarda 40-50 yıl civarında bir ömür sürebilirler.

Develer aynı zamanda hızlı koşan hayvanlar arasındadır. Develerin hızı saatte 50 kilometre civarındadır.

Develer bir günde yaklaşık olarak 90-100 kilometre yol kat edebilmektedir. Yaklaşık olarak saatte 6-7 kilometre yola alır. Bazı kaynaklarda 5 bazı kaynaklarda ise saatte 10 kilometre yol aldığı bilgisi bulunmakta ise de ortalama olarak 6-7 kilometre yol almaktadır.

Develerin bacakları uzun olup ayakları iki tırnaklı veya iki toynaklıdır. Ayakları çölde yürümeye elverişlidir.

Deve YarışıDevelerin kendine has birde koşma sitili vardır. Aynı iki sıradaki ayağı aynı anda kaldırarak koşarlar.

Develer özellikle kirpik yapıları sayesinde hem güneşten hem de çöldeki kumdan gözlerini çok iyi şekilde korurlar. İki sırada üç koruyucu kirpikleri bulunmaktadır.

Hem görme yetenekleri hem de duyma yetenekleri oldukça iyidir.

Burun deliklerini kapatabilme yeteneğine sahiptirler.

Develer dinlenmelerini çökerek yaparlar, ayrıca herhangi bir yük yükleneceği zamanda yine çöktürülerek yük yüklenir.

Develer normalde uysal hayvan olmalarına karşı özellikle çiftleşme döneminde hırçınlaşmaktadır.

Develer kızdıkları zaman tükürdükleri gibi özellikle erkek develer sinirlendiği zaman ağzının yan kısmından yumruk büyüklüğünde içi hava dolu kırmızı renkli sümüksü bir kese çıkarır ki bu keseye kızgınlık kesesi adı verilir.

Develerin beslenme şekli oldukça kolaydır çünkü develer büyük bir hayvan olmasına karşın çok az miktarda yiyecek ile idare edebilmektedir.

Develer ağız yapısı itibariyle çöl ikliminde yiyecek yönünden sıkıntılı olmasından dolayı dikenli bitkileri dahi yiyebilirler.

Yine develer yiyecek bulamadığı durumlarda yukarda bahsetmiş olduğumuz gibi hörgüçlerindeki yağı tüketirler.

Deve-2Develerin iyi beslenip iyi beslenmediği hörgücün şeklinden de anlaşılabilmektedir. Çünkü iyi beslenen develerde yağ miktarı çok olacağından yağın depolanmış olduğu hörgüç dik dururken iyi beslenmeyen develerin hörgüçleri yana yatık vaziyette olur.

Ülkemiz gibi bazı çöl iklimine göre soğuk iklimi bulunan ülkelerde melezleme yolu ile elde edilmiş develer bulunmaktadır. Bu develer genel olarak hem tek hörgüçlü hem de çift hörgüçlü develerdir. Özellikle ülkemizdeki bu develer tüylü devedir. Bu tüyle devenin erkeğine Besrek ismi verilirken dişisine Maya ismi verilmiştir.

Ülkemiz eskiden deve sayısı çok olmasına karşın günümüz itibariyle epey bir miktarda azalış göstermiştir. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ülkemizde bulunan deve sayısı 2014 yılı itibariyle 1374 adet olarak yayımlanmıştır. Ege ve Akdeniz illeri deve sayısının en çok olduğu illerimiz olup Türkiye genelinde sadece 10-15 civarı ilde deve bulunmaktadır. Deve sayısı bakımından en çok devenin bulunduğu illerimiz 425 adet ile AYDIN, 220 Adet ile İZMİR, 201 adet ile ÇANAKALE, 174 Adet ile MUĞLA ve 139 Adet ile ANTALYA illeridir.

Deve GüreşiÖzellikle ülkemizde bazı develer sadece Deve güreşi için beslenmekte ve üretilmektedir.

Popüler kültürde deve inatçılığı ve kini ile tanınan bir hayvandır. Deve İnadı ve Deve Kini deyimleri bu hayvanla ilgili olmakla birlikte devenin kinci veya inatçı bir hayvan olduğuna ilişkin bilimsel bir açıklama bulunmamaktadır.

Yararlanılan kaynaklar;

Türkiye istatistik kurumu başkanlığı web sitesi (tuik.gov.tr)

Wikipedia.org

National geographic belgesel kanalı

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Rahmet diyor ki:

    Ben şey sormak istiyorum develer kaç kilo ağırlığı kaldırabilir

YORUM YAZ