Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Develerin hörgüçlerin de ne vardır?

Develerin hörgüçlerin de ne vardır?
  • 04.06.2018

Develerin kendileri gibi hörgüçleri de oldukça dikkat çeken bir parçasıdır. Özellikle develerin sırtlarında bulunan hörgüç veya hörgüçler bazı devlerde tek iken bazı develerde iki adettir.

Develerin hörgüçleri develerin uzun yollar katetmesi sebebiyle özel bir organıdır. Develere özellikle uzun yolculuklarda büyük fayda sağlamaktadır.

Şundan eminiz ki çoğu insan bu deve hörgücünde su olduğunu zannetmektedir. Evet develer için en önemli şey çöl ikliminde su’dur. Çünkü 50 dereceye varan çöl sıcaklarında en çok ihtiyaç duyacağı da sudur. İlk akla su gelmesi gayet normaldir. Fakat ne yazik ki deve suyu hörgüçlerinde değil vücudunda saklamaktadır. Bu nedenden dolayıdır ki hörgüçlerinde bulunan madde su değildir. Peki o zaman deve hörgücünde ne bulunur.

Çift hörgüçlü deveDeve hörgücünde ne bulunmaktadır?

Deve hörgücü yağ ile doludur. Çünkü devenin uzun yolculuklarda sudan sonra ihtiyaç duyacağı en önemli şey gıdadır. Bu hörgücünde bulunan yağlar sayesinde yaklaşık olarak 9-10 gün arasında aç ve susuzluğa dayanabilmektedir.

Deve aç kalması ile birlikte vücudundaki bazı maddeleri yakmaya başlar ve bunlar içinde de yağ da bulunmaktadır. Hörgücünde bulunan yağ miktarı ise genel itibarıyla 30-35 kilogram aralığında değişiklik göstermektedir. Bu yağ aynı zamanda çöl sıcaklarında devenin korunmasına yardımcı olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ