Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Devekuşu yumurtası özellikleri

Devekuşu yumurtası özellikleri
  • 17.04.2015

Devekuşu yumurtasını diğer yumurtalardan ayıran en önemli özellik büyüklüğüdür. Devekuşu yumurtası dünya üzerinde yaşayan kuşlar ve kanatlı hayvanlar içerisinde en büyük yumurta olma özelliğine sahiptir. 

Devekuşu yumurtası devekuşu ile doğru orantılı olarak büyük bir yumurtadır. Zaten Devekuşu da kuşlar içerisinde en büyük kuş olma özelliğine sahip bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 150 kilogramlık bir ağırlığa kadar ulaşabilen türleri bulunan devekuşlarının yumurtaları da kendileri gibi oldukça büyüktür.

Devekuşu Yumurtası-3Devekuşu yumurtasının özellikleri nelerdir?

Devekuşu yumurtasının ortalama ağırlığı 1,5 kilogram civarındadır. Tavuk yumurtalarına nazaran oldukça büyüktür. Çünkü tavukların yumurtaları aşağı yukarı 50 gramdan 80 grama kadar olabilmektedir. Dolayısı ile 20-30 civarında bir tavuk yumurtasına eşdeğer büyüklüğe sahiptir.

Devekuşu yumurtasının uzunluğu ortalama olarak 15 cm olup, genişliği de 12-13 cm civarındadır.

Devekuşu yumurtasının kabuğu da oldukça kalın bir yapıya sahip olup kırılması oldukça zordur. evekuşu yumurtası 60-70 kilogramlık bir insanın ağırlığına dayanabilecek kadar güçlü bir kabuğa sahiptir.

Devekuşu Yumurtası-2Devekuşu yumurtası ile tavuk yumurtası tat olarak birbirine oldukça benzemektedirler. İçerikleri de yine aynı oranda benzerlik göstermekte olup, sadece içeriğinde bulunan bazı maddelerin oranları değişebilmektedir. Örneğin tavuk yumurtası ile devekuşu yumurtası yağ ve protein bakımından neredeyse aynı oranlara sahiptir. Yine kalsiyum ve fosfor bakımından neredeyse birbirleri ile aynıdır. Vitamin yani A ve E vitamini yönünden tavuk yumurtası biraz daha zengindir. Demir, magnezyum ve çinko oranları açısından yine birbirine yakın seviyededir.

Devekuşu yumurtaları en büyük hücre olma özelliğine sahiptir.

Devekuşu Yumurtası-4Devekuşu yumurtalarının kabuğunun sert olmasından dolayı birçok ülkede hem süs eşyası hem de başka ihtiyaçlar için kullanılmıştır.

Devekuşu yumurtasının bir diğer önemli ve şaşırtıcı özelliği ise bu yumurtanın örümcek kovucu özelliğinin bulunmasıdır. Devekuşu yumurtası bir odada muhafaza edildiğinde zamanla çürür ve etrafına koku yayar. İşte bu koku örümcekleri o ortamdan uzak tutar ve örümcek ağı oluşmasını engeller. Bu özelliğinden dolayı yine birçok yerde kullanılmıştır. Camilerde dahi devekuşu yumurtasının bu özelliğinden faydalanılmıştır.  Hatta Mimar Sinan tarafından Süleymaniye Camiinde devekuşu yumurtası kullanılmıştır. Günümüze kadar bu kullanılan devekuşu yumurtalarından bazıları sağlam olarak kalmayı başarmasına karşın yönünden aynı kalmayı başaramamış ve renk değişimine uğramıştır.

Ayrıca devekuşu yumurtasını rafadan olarak yemek için en az 40-50 dakika kaynatmak gerekmektedir. Bilindiği gibi tavuk yumurtalarında bu süre neredeyse 3-4 dakika civarındadır.

Devekuşu yumurtasının faydaları tavuk yumurtasının faydaları ile eş seviyede olmakla birlikte tavuk yumurtasına nazaran kolesterol açısından oldukça düşük seviyede bir değere sahip bulunduğu bilgisi bulunmaktadır.  

Yararlanılan Kaynaklar;

wikipedi.org

tarimtv.gov.tr

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ