Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Devekuşu özellikleri nelerdir?

Devekuşu özellikleri nelerdir?
  • 13.08.2015

Dünya üzerinde en ilginç hayvanlardan ve en çok ilgi çeken hayvan türlerinden bir tanesidir. Ülkemiz gibi birçok ülkede genel itibari ile hayvanat bahçesinde görmüş olduğumuz bu hayvanlar son yılarda çiftlikler kurularak buralarda da beslenmeye başlanmıştır. Eti için beslendiği gibi büyük oranda tüylerinin toz alıcı olarak kullanılmasından dolayı tüyü içinde beslenmektedir. 

Devekuşu yarışıDeve kuşlarının özellikleri nelerdir?

Deve kuşlarının ana vatanı Afrika kıtasıdır.

Uçamayan kuş türlerinden birisi olup kuşların en büyük türüdür.  Yaklaşık olarak 60 kilogram ile 120-130 kilogram arasında bir ağırlığa çıkabilmektedirler. Hatta bazı türlerinde bu ağırlık 150 kiloya kadar çıktığı tespit edilmiştir.

Kanatlarının uzunluğu açık halde 2 metreye kadar olabilmektedir.

Devekuşlarının en ilgi çeken özelliklerinden bir tanesi ise çok hızlı koşan bir hayvan olmasıdır. Müthiş bir hıza sahiptir. Neredeyse saatte 90-100 kilometre arasında bir hıza ulaşabilmektedirler. Yine dünya üzerindeki en büyük kuş olma özeliği ile birlikte en hızlı koşan kuş türü olma özelliğine de sahiptir. Ayrıca devekuşları aşağı yukarı 70-80 kilometre ve daha yüksek hızlarda hiç durmadan yarım saat kadar koşabilme kabiliyetine sahiptir. Yani aşağı yukarı 40-50 kilometrelik mesafeyi yarım saat gibi kısa bir sürede kat edebilmektedir.

Devekuşu yumurtasıDeve kuşlarının yumurtaları da oldukça büyüktür.  Yine günümüzde yaşayan tüm kuşlar içerisinde en büyük yumurta deve kuşuna aittir. Deve kuşu yumurtasının büyüklüğü yaklaşık olarak 1,5 kilogram olup bir yumurta 10-15 kişiye rahatlıkla yetmektedir. Ayrıca çok sağlam olan devekuşu yumurtası 50-70 kilogramlık basınçlara dayanabilmektedir. Yani normal kiloda bir insan üzerine çıksa kırılmazlar. Devekuşu yumurtasının genel özellikleri bu şekilde olmakla birlikte sitemizde devekuşu yumurtaları hakkında ayrıca detaylı bilgi verilmiştir.

Devekuşları otçul bir hayvan olmasına karşın küçük omurgasızları da yedikleri bilinmektedir.

Devekuşlarının yaşamları topluluk halinde geçer, toplu olarak yaşarlar bazen sayıları 40-50’ye varan gruplarda bulundukları görülmüştür.

Devekuşları göç eden kuş türlerindendir.

Devekuşu saklanmasıDevekuşlarının en ilginç özelliklerinden bir tanesi herhangi bir tehlike sezdiklerinde kendini gizleyebilmek için toprağa yatarak saklanırlar. Hatta kafalarını toprağa gömdükleri ve zaman tamamen gizlendiğini zannettiğine ilişkin bilgiler dahi bulunmaktadır.

Devekuşları gruplar halinde yaşadıklarından çiftleşme döneminde erkek bireyler dişiler için kavga ederler.

Devekuşlarının ayaklarının kafasının hizasına kadar olan yüksekliği ortalama 2-2,5 metre civarındadır. Örneğin 2,5 metrenin üstünde dalda duran bir meyveyi gagalarıyla alabilecek kadar uzundurlar.  Erkeklerin boyları en çok 2,8 metreye kadar uzarken dişilerde ise boy uzunluğu 2 metreye kadar ulaşabilmektedir.

Devekuşlarının bacakları da oldukça kuvvetlidir. Kendisini tehlikede hissettiği anda karşısındakine tekme atarak zarar verebilir. Bacakları çıplaktır. Fakat ayak bilekleri pullarla kaplıdır. Bu pulların rengi erkek ve dişiye göre değişiklik göstermektedir. Erkeklerde pembe iken dişilerde siyah renkli pullar bulunmaktadır. Devekuşlarının ayaklarında sadece iki adet parmak bulunmaktadır. Buda koşmasında kendisine büyük avantaj sağlar. Büyük olan parmakta tırnak varken küçük olan parmak tırnaksızdır.

Devekuşu gözüDevekuşlarının bir diğer önemli özelliği gözlerinin oldukça büyük olmasıdır. Devekuşları kara omurgalıları içerisinde gözleri en büyük olan hayvandır. Gözlerinin çapı yaklaşık olarak 5 cm’dir.  Devekuşlarının gözleri büyük olmasının yanında aynı zamanda çok iyi görme kabiliyeti olan gözlerede sahiptirler. Çok uzak mesafeleri dahi görebilirler.

Devekuşlarının hem kanat yapıları hem de göğüs yapıları uçan kuşlara nazaran biraz daha değişik yapıdadır.

Devekuşlarının gagalarının uç kısmı yuvarlak olup hem düz yapıda hem de geniş bir yapıdadır.

Devekuşlarında kursak ve safra kesesi bulunmamaktadır.

Mide sayısı ise 3 adettir.

Devekuşlarının diğer bütün kuş türlerinden farklı bir yanı vardır. Dışkısı ve idrarı ayrı yerlerde depolanmaktadır.

Birçok kanatlı hayvanlarda ve kuşlarda cinsel organ (çiftleşme organı) körelmiş veya yok olmuş olmasına karşın devekuşlarının cinsel organları (çiftleşme organları) aşağı yukarı 20 cm’dir.

Deve kuşları ergenliğe 2-4 yaşlarında erişmektedirler.

Devekuşlarının yaşamları uzun sayılır aşağı yukarı 45 yıl kadar yaşayabilirler. 

Yararlanılan kaynaklar:

tarimtv.gov.tr

wikipedia.org

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ