Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Deve Kaç Gün Susuz Kalabilir?

Deve Kaç Gün Susuz Kalabilir?
  • 04.06.2018

Deve hayvanı susuzluk ile özdeşleşmiş bir hayvandır. Çöl hayvanı olarak bilinen develer özellikle çöl ülkelerinde veya ülkelerinde çöl bulunan ülkeler de vazgeçilmez bir hayvandır. Gerek binek hayvanı gerekse yük ve et hayvanı olarak kullanılan bu hayvanlar kendilerinde bulunan eşsiz özellikleri ile dikkat çekmektedir.

Develer sıcak iklim hayvanları olup, sıcaklığa en dayanıklı hayvanların başında gelmektedir. Vücut yapıları özellikle çöl iklimine birebirdir. Bazı şaşırtıcı bilgiler verecek olur isek, develerin vücudu su kaybına önleyecek şekilde ayarlanabilmektedir. Örneğin bir deve vücut ısısını su kaybına azaltmak için 41 dereceye kadar çıkarabilmektedir. Soğuk zamanlar da ise vücut ısısını 30 dereceye kadar düşürebilmektedir.

DevelerŞimdi gel gelelim asıl konumuza bir deve susuz kaç gün yaşayabilir?

Develer 50 santigrat derecelik bir sıcaklıkta yaklaşık olarak 10 gün susuz kalabilmektedir. Dolayısı ile su kaybı ile birlikte develer vücut kütlelerinin de yaklaşık %20-25’lik kısmını kaybederler. Tabi buradan şu anlaşılmasın 10 günden sonra ölür. Hayır daha uzun yaşar fakat en fazla 10 gün boyunca performansından herhangi bir şey kaybetmez.

Bu kadar uzun zaman susuz dayanabilen develer bir defasında yaklaşık olarak 15 dakika süre içinde neredeyse 90-100 litre su içebilmektedir.

Aşırı sıcaklarda vücut su oranının %40’nı kaybetmelerine rağmen hayatta kalırken, bu oran insanda %12 civarındadır.

Çoğu insan develerin içtikleri bu suları hörgüçlerinde sakladıkları ve buradan kullandıklarını düşünüyor ise de bu yanlış bir bilgi olup, develerin hörgüçlerinde yağ bulunmaktadır. Bu yağlar develerin uzun süre aç kalmaları halinde kullanılmaktadır.

Deve-4Özetleyecek olur isek:

1-Develer bulundukları sıcak durumuna göre vücut ısısını dengelediklerinden vücuttaki su kullanım miktarını minimum seviyeye düşürürler.

2-Develer vücutlarında bulunan dokulardaki suyu olduğu gibi dışarı atmazlar. Bu sebeple vücudun suya ihtiyacı az olur.

3-Ayrıca yapılan bilimsel bir araştırmaya göre develerin burnunda bulunan mikoza her nefes alıp vermede insana oranla oldukça az oranda su kaybı yaşamaktadır. Yani nemlendirdiği havanın %66’lık kısmını geri kurtarmaktadır.

4-Develer çok miktarda su içmelerinden dolayı bu suyun bitmesi de oldukça uzun sürmektedir. Örneğin insan bir defasında en fazla 1 litre su içebilirken develer neredeyse 100 katına kadar bir su içmektedir. Şöyle düşünür isek insan 75 kilogram deve 750 kilogram dolayısı ile insan 1 litre su içerken deve 10 litre su içmesi lazım. (Vücut büyüklüğüne göre). Fakat deve neredeyse bunun 10 katı su içmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ