Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dev Galapagos Kaplumbağaları özellikleri

Dev Galapagos Kaplumbağaları özellikleri
  • 02.08.2015

Dev Galapagos kaplumbağaları kısaca yaşadıkları neredeyse tek yer olan Galapagos adasından ismini almış bir kaplumbağa olup “Galapagos Kaplumbağası” adı ile bilinmektedir. Aslında burayı keşfeden ve kaplumbağaları bulan İspanyollar, Kaplumbağa anlamına gelen “Galapago” ismini kaplumbağalardan dolayı bu adaya vermişlerdir. Yani ada ismini bu kaplumbağalardan almış dememiz daha doğru olacaktır. Kaynaklarda büyüklüğünden dolayı başına “Dev” eki getirilerek “Dev Galapagos Kaplumbağası” adı verilmiştir. Galapagos kaplumbağaları gerçekten dev ismini hakeden bir kaplumbağa türüdür ve kaplumbağa türleri içinde en büyük olanıdır. Özellikle ülkemizde yaşayan kaplumbağa türlerinin birçoğu 25 cm boyunda ve 1 veya 1,5 kilogram ağırlığında iken bu kaplumbağa yaklaşık olarak ülkemizde bulunan küçük kaplumbağaların 200 katı bir büyüklüğe sahip bulunmaktadır. Ayrıca ülkemiz sularında Dev Galapagos Kaplumbağası kadar büyük olmasa da boyu 1 metreyi kilosu da yaklaşık 200 kiloya kadar varabilen Yeşil Kaplumbağa ve Nil Kaplumbağası türünde iki deniz kaplumbağası bulunmaktadır.

Dev Galapagos Kaplumbağaları-2Dev Galapagos kaplumbağaları Galapagos Adaları ile Aldapra adalarında yaşamakta olup başka yaşam alanı bulduğu hiçbir yer yoktur.

Galapagos kaplumbağaları kendilerini bulan İspanyollar adalarına gelene kadar oldukça çok sayıda bulunmakta iken İspanyolların adada bu hayvanları keşfetmeleri, bu hayvanların açlığa çok dayanıklı olması sebebiyle uzun deniz yolculuklarında yiyecek ihtiyacı için götürmeleri ve etlerinin lezzetli olmaları sebebiyle çok sayıda avlanmış ve sayıları aşırı şekilde azalış göstermiştir, aynı zamanda üremeleri için bıraktıkları yumurtalar diğer adaya getirilen hayvanlar tarafından tüketildiğinden dolayı üremeleri de yavaşlamış ve sayıları oldukça az sayıda kalmıştır. Fakat günümüzde Galapagos kaplumbağalarının soylarının tehlikede olduğunun anlaşılması sebebiyle bu hayvanlar artık koruma altına alınmış ve avlanmaları ve yakalanmaları yasaklanmıştır. Ayrıca bu hayvana zarar verilmesi de yasaklanmıştır.

Dev Galapagos Kaplumbağaları-3Galapagos kaplumbağaları son derece sessiz ve zararsız hayvanlardır. Çok büyük hayvanlar olması sebebiyle adaya giden turistler tarafından hem fotoğrafları çekilmekte hem de zarar vermeden üzerlerine çocukları bindirdikleri görülmektedir. Bu kaplumbağalar yetişkin bir insanı taşıyabilecek kadarda güçlü kaplumbağalardır.

Galapagos kaplumbağalarının ortalama ağırlıkları 200-250 kilogram arasındadır. Bu ağırlığı geçmiş Galapagos Kaplumbağalarının olduğu da bilinmektedir.

Dev Galapagos Kaplumbağaları-1Aşağı yukarı kabuklarının uzunluğu 2 metre civarındadır. Diğer kaplumbağa türleri gibi hatta daha az hareket ederler. Çok yavaş hareketleri vardır.

Yukarda değindimiz gibi etlerinin lezzetli olduğu söylenmektedir. (Günümüzde avlanmaları ve zarar verilmesi yasaktır)

Ömürleri yaklaşık olarak 100-150 yıl civarındadır. Uzun ömürlü hayvanların başında gelmektedir.

Bu kaplumbağanın kabuğuna “bağa” denir.

Diğer kaplumbağa türlerinde olduğu gibi dişleri bulunmamasına karşın damaklarında diş benzeri sert bir yapı bulunmakta olup çenelerinin kuvvetli olmasından dolayı besinleri kolayca parçalar ve yerler genel itibari ile otçul olan bu hayvanların balık parçaları ile beslendiği bilgisi mevcuttur.

Yalnız George Deniz Kaplumbağası2012 iki yılında Galapagos Adasının tek deniz Galapagos Kaplumbağası olan “Yalnız George” isimli kaplumbağa hayatını kaybetmiş olup, Deniz Galapagos Kaplumbağası türü tükenmiştir.

Yine Galapagos kaplumbağası türdaşları gibi yumurta ile üreyen bir hayvandır.

Galapagos adalarına gelen turistlerin büyük bir çoğunluğu bu kaplumbağaları görmek için gelmektedir.

Günümüzde sayılarının 1000 adet civarında olduğu bilgisi bulunmaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

Wikipedia.org

Big-animals.com

Bu kaplumbağalar hakkındaki çeşitli belgeseller

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. sadun diyor ki:

    çok iyi

YORUM YAZ