Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali özellikleri nelerdir?

Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali özellikleri nelerdir?
  • 27.09.2015

Deriner barajı ülkemizin en yeni barajlarından bir tanesidir. Deriner barajının inşasına 1998 yılında başlanılmış olup toplam 14 yıllık bir çalışmanın sonucunda 12.12.2012 tarihinde hizmete açılmıştır. Ülkemizin önemli barajlarından bir tanesidir. Aşağıda ayrıntısı verileceği üzere özellikle yüksekliği ile öne çıkan bir barajımızdır.

Deriner Barajı-12Deriner Barajı özellikleri nelerdir?

-Deriner barajı 249 metrelik gövde yüksekliği (temelden) ile ülkemizin en yüksek barajı olma özelliğine sahiptir. Bu sebeple ülkemizde ki barajlar içinde bu özelliği ile öne çıkmaktadır. Deriner barajı aynı zamanda günümüz itibarıyla dünyanın 6.yüksek barajı olma özelliğine sahiptir.

-Artvin ilimizde bulunmaktadır.

-Çoruh nehri üzerinde bulunmaktadır. Deriner barajı aynı zamanda Çoruh nehrine yapılmış olan 3.baraj olup, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü sitesinde Deriner barajından “Çoruh nehrinin üçüncü gerdanlığı” diye bahsedilmektedir. 

-Açılışı yukarda belirtmiş olduğumuz gibi 12.12.2012 tarihinde yapılmasına karşın 2012 yılının şubat ayından itibaren su tutulmaya başlanmıştır.

Deriner Barajı-14-Deriner barajının yapımı için harcanan toplam para miktarı 1 milyar 400 milyon Amerikan Dolarıdır.

-Barajın toplam su depolama hacmi 1 milyar 970 milyon metreküptür.

-Yağış alanı 18.389 km²

-Yıllık ortalama akım 4,84 milyar m³

-Çekilen su 4,53 milyar m³

-Regülasyon oranı % 94

-Barajdan suyun atıldığı iki adet sistem bulunmakta olup Üstten aşmalı, tünelli ve sıçratma eşikli dolusavağın kapak sayısı 2 adet olup bunlardan bir tanesinin boyutu 6,5x 24 metredir. Bu kapların toplam deşarj kapasitesi saniyede 2.250 metreküptür.

-İkinci dolusavak ise baraj gövdesinde olup 8 adettir. Bu kapakların boyutu ise 2,8 metreye 5,6 metredir. Kapak tipi ise kayar kapak şeklindedir. Deşarj kapasitesi ise saniyede 7.000 metreküptür.

Deriner barajı su tahliyesiDeriner Barajı Hidroelektrik Santrali özellikleri nelerdir?

-Deriner barajı üzerinde kurulu olan hidroelektrik santralinin kurulu gücü 670 megavattır.

-Yılda yaklaşık olarak 2 milyar 118 milyon kilowatt saat elektrik üretilmektedir.

-Yaklaşık olarak 750.000 kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasite de bir baraj olan Deriner barajında üretilen elektriğin Trabzon ve Eskişehir gibi büyük illerimizden bir tanesinin yıllık bütün elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik ürettiği bilgisi bulunmaktadır.

-Yine Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinde yapılan açıklamaya göre sınırı içinde bulunduğu Artvin ilimiz ile birlikte Rize, Bayburt ve Gümüşhane illerinin toplam nüfusundan daha fazla kişinin elektrik ihtiyacını tek başına karşılayabilmektedir.

-Yine Deriner barajı ülkemizde üretilen hidroelektriğin yaklaşık olarak %6’lık kısmını karşılamaktadır.

Yararlanılan kaynaklar:

dsi.gov.tr (Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ