Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Denizyıldızı özellikleri nelerdir?

Denizyıldızı özellikleri nelerdir?
  • 20.04.2018

Deniz canlıları içinde en çok dikkat çeken canlılardan bir tanesi olup, özellikle ölü deniz yıldızları birçok yerde süs olarak da kullanılmaktadır. Hatta bazı kişiler bu hayvanlardan oluşan koleksiyonlarda biriktirmektedirler. Ayrıca denizyıldızlarının çok değişik ve ilgi çekici özellikleri bulunmaktadır. Peki bu denizyıldızlarının özellikleri nelerdir. Maddeler halinde bakalım.

denizyıldızı-1Denizyıldızlarının özellikleri nelerdir?

Derisi dikenliler sınıfından bir hayvandır.

Denizyıldızları birçok deniz türlerinde kendine yaşam alanı bulmuştur. Hem sıcak, hem soğuk hemde tropikal denizlerde yaşayabilirler. Hatta denizyıldızları 6000 metre derinlikteki deniz tabanlarında bile yaşayabilirler.

Denizyıldızları 5 kollu olarak bilinse de bazı türlerinde kol sayısı beşten daha fazladır. Örneğin Luidia Maculata türündeki deniz yıldızının 7 ayağı bulunmaktadır. Ayak sayısı 15 kola sahip olan türleri de bulunmaktadır.

Deniz yıldızlarının üst tarafları düz olabildiği gibi dikenli ve taneli de olabilmektedir.

Denizyıldızları türlerinin çoğunluğu kırmızı veya turuncu renklidir. Bunun dışında mavi olan veya kahverengi, gri renkte olanlarda vardır.

Ayakları hidrolik sistem ile çalışan tüp ayaklardır. Bazı denizyıldızlarının ayaklarının ucunda sert yüzeylere kolay tutunabilmesi açısından vantuz bulunmaktadır.

Üreme şekilleri hem eşeyli hemde eşeysiz olabilmektedir.

Vücut parçalarını veya kollarını kaybettikleri zaman yenileyebilirler. Bu sebeple savunma amaçlı olarak da kollarını ayırabilmektedir.

Günümüzden 450 milyon yıl öncesine ait denizyıldızı fosilleri de bulunmuş olduğundan çok uzun zamandır hayatta kalmayı başarmış deniz canlılarıdır.

denizyıldızıDenizyıldızları renkleri sayesinde muhteşem güzelliğe de sahip olmaktadırlar.

Denizyıldızlarının vücut boşluğunun ince duvarlı çıkıntılarında suda solunum işlevini yapan papulla yapıları yer almaktadır.

Denizyıldızlarının bazı türleri hızlı hareket ederken geneli oldukça yavaş hareket etmektedirler.

Denizyıldızlarının ağızları vücutlarının aşağısında olup, ayak uçlarına kadar sindirim sistemi bulunmaktadır. Ayrıca gövdelerinin dışında da sindirebilme yeteneklerinden dolayı kendinden büyük canlıları da yiyebilirler. Sindirilen maddeler tüp ayaklar ve papullalardan dışarı atılmaktadır.

Denizyıldızlarının tamamı etobur olmasına karşın su yosunlarını da yiyen türleri bulunmaktadır. Fakat genel itibarıyla midye, istiridye, küçük balıklar temel olarak yedikleri hayvanlardır.

Denizyıldızlarında beyin yoktur. Fakat değişik ve karmaşık bir sinir sistemleri bulunmaktadır.

Denizyıldızlarının kalpleri vardır. Ve Dakikada 6 kez atar.

Denizyıldızlarının çoğu türü eşeyli olup dışarıdan ayırt edilemezler. Fakat sperm ve yumurta bıraktıklarında belli olur.

Denizyıldızı-2Denizyıldızlarının yine bazı türlerinin bir özelliği ise yaşamlarının bir bölümünü erkek olarak sürdürürken bir bölümünü ise dişi olarak sürdürmektedir. Daha çok erkek olarak başladıkları hayatına yaşlandıkça dişiye dönüşür.

Yine bazı denizyıldızı türlerinde büyük dişi denizyıldızı ikiye bölünerek iki erkek denizyıldızı olur bunlarda yaşlanınca tekrar dişi olurlar.

Denizyıldızlarının büyük bölümünde dış döllenme olurken bazılarında ise iç döllenme de olur. Hatta bazı denizyıldızları yumurta üzerinde kuluçkaya yatar oldukça ilginç gelen bir özelliktir.

Bazı denizyıldızı türlerinde dişi ve erkek deniz yıldızları aynı anda yumurta ve spermleri salgılayarak döllenmesini sağlarlar. Bir araya gelmeleri belli bir sinyalle olmaktadır.

Denizyıldızlarının eşeysiz üreyenlerinde tek bir koldan tüm denizyıldızı oluşabilmektedir.

Denizyıldızlarının yaşam süreleri türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bazıları 10 yıl kadar yaşarken bazılarının ise 35 yıla kadar yaşadıkları görülmüştür. 10 yıl yaşayan denizyıldızları 2 yılda cinsel olgunluğa erişirken 30-35 yıla kadar yaşayanlarda bu süre 5 yıldır.

Denizyıldızlarının denizlerde düşmanı da çoktur. Bu sebeple kötü kokulu sümüksü bir salgı salgılarlar. Bazıları da vücutlarının bir parçasını bırakarak kurtulmaya çalışırlar. Denizyıldızlarını kendi türleri avlayabildiği gibi, kuşlar, su samurları, bazı büyük balıklar ve yengeçler de avlarlar.

Bazı denizyıldızı türleri bazı uzak doğu ülkelerinde besin olarak da yenilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ