Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: 4,83 / Satış: 4,85
€ EURO → Alış: 5,67 / Satış: 5,69

Denizatı nedir? Denizatların özellikleri nelerdir?

Denizatı nedir? Denizatların özellikleri nelerdir?
  • 10.03.2016

Denizatı denizde yaşayan hayvanlardan bir tanesidir. Aslında Denizatları bir balığa benzememelerine karşın balık statüsünde bulunan ve balık olarak adlandırılan bir hayvandır. Çünkü denizatları balık özellikleri taşımaktadır. Bu nedenle genel itibarıyla bir balık olarak tanımlanmaktadır. Fakat dışardan bakıldığı zaman bildiğimiz balıklarla uzaktan yakından alakaları bulunmamaktadır.

DenizatıDenizatına bu ismin verilmesindeki en büyük sebep özellikle baş ve boyun kısmının ata çok benzemesinden kaynaklanmaktadır. 

Denizde yaşayan hayvanlar içerisinde en dikkat çekici canlılardan bir tanesidir.

Özellikle ülkemizin karedeniz haricindeki denizlerinde oldukça bol miktarda denizatına rastlanılmaktadır. Karadeniz’in suyu Ege ve Akdeniz’in suyuna nazaran daha soğuk olduğundan bu denizimizde oldukça az sayıda bulunmaktadır.

Peki denizatlarının en önemli özellikleri nelerdir maddeler halinde sırasıyla verelim.

Mavi DenizatıDenizatlarının özellikleri nelerdir?

-Denizatlarının yaşamış olduğu ve yaşam alanı bulduğu yerler soğuk olmayan ılık ve sıcak denizler ve okyanuslardır.

-Yukarda belirtmiş olduğumuz gibi özellikleri balık özelliğini gösterir ve bu nedenle balık grubunda yer alır.

-Sert bir kabuğa sahiptirler.

-Su içerisinde hareket etme ve yüzme şekilleri dikey şekillidir.

-Denizatları suda bulunan diğer küçük canlıları avlayarak ve yiyerek beslenmektedir.

-Denizatlarının en önemli organlarından bir tanesi kuyrukları olup, bu kuyrukları sayesinde suda tutunurlar ve sağa sola savrulmayı engellerler.

Hamile denizatları-Denizatlarını diğer canlılardan ayıran en önemli özellik canlılar içerisinde “Erkeği hamile kalan” tek canlı türü olmasıdır. (Bu özellik aşağı kısımda ayrıntılı olarak verilmiştir)

-Denizatlarının en önemli özelliklerinden bir tanesi göz yapılarıdır. Bazı hayvanlarda olduğu gibi denizatlarının gözleri de birbirinden bağımsız hareket edebilme özelliğine sahiptir. Kafalarının her iki yanında bulunan bu iki göz birbirlerinden bağımsız olarak hareket etmeleri yanında oldukça hızlı şekilde hareket etmeleriyle de dikkat çekmektedir.

-Denizatları küçük deniz canlıları olup ortalama olarak bir iki santimetre civarında bir boya sahiptirler. Fakat bazı türlerinin büyüklüklerinin yaklaşık olarak 25-30 cm’ye kadar çıktığı da gözlemlenmiştir.

-Denizatlarının geneli tekeşli canlılardır.

-Denizatlarının ata benzemesindeki en önemli pay olan burun yapıları oldukça uzundur.

-Denizatları özellikle Çin gibi bazı ülkelerde oldukça yoğun şekilde avlanılmaktadır.

-Denizatlarının bazı türleri oldukça saydam olması sebebiyle suda neredeyse hiç görünmeyecek şekilde bulunabilmektedir.

-Denizatları yine türlerine göre oldukça çok çeşitli renklerde olan hayvanlardandır.

-Denizatlarının ortalama hamilelik süresi 2-3 hafta civarında olup bir defasında yaklaşık olarak 150-200 civarında yavru dünyaya getirmektedir.

Hamile denizatıDenizatlarının hamile kalması ve üremesi ne şekilde olmaktadır?

Yukarda değinmiş olduğumuz gibi denizatlarının erkeklerinin hamile kaldığını söylemiştik, şimdi bu durumun nasıl cereyan ettiğini ayrıntılı olarak verelim.

Denizatlarının erkek ve dişi bireyleri üreme zamanında bir araya gelirler. Bu bir araya gelme esnasında erkek denizatı karın kısmında bulunan kesenin ağzını açar veya ağzı bu bir araya gelme durumunda açılır. Dişi denizatı ise açılan bu keseye vücudunda bulunan ince bir tüp vasıtasıyla yumurtalarını bırakılır. Erkek denizatı dişi yumurtalarını bıraktıktan sonra kesenin ağzını kapatır. Daha sonra kesenin içinde bulunan bu yumurtalar burada döllenir. Daha sonra yavrular bu kese içinde gelişmeye başlar. Yaklaşık olarak 150-200 civarındaki denizatının gelişmesi ile birlikte erkek denizatının karın bölgesi de şişmeye başlar ve zamanı gelince erkek denizatı kesesini açar ve burada bulunan yavru denizatları dışarıya çıkarlar. İşte denizatlarının üreme şekilleri bu şekilde olmaktadır. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ