Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Denizaslanı özellikleri nelerdir?

Denizaslanı özellikleri nelerdir?
  • 15.08.2015

Özellikle kavgaları nedeniyle gündeme gelen ve televizyonlarda gördüğümüz iki iri dişleri bulunan bu hayvanlar denizde ve karada yaşayabilen hayvanlardır.  Çok yağlı ve sürünerek hareket eden bu hayvanlar sınırlı bölgelerde bulunmaktadır.

Denizaslanlarının bulunduğu familyaya ayaklarının şeklinden dolayı yüzgeçayaklılar ailesi adı verilmiştir.

Denizaslanı-1Denizaslanı özellikleri

Denizaslanları gruplar halinde yaşayan hayvanlardan olup, zamanlarının çoğunu kıyılarda geçirirler.

Yetişkin olan bir denizanasının ortalama buy uzunluğu 3-4 metre civarındadır. Oldukça yağlı olan bu hayvanların ağırlıkları ise 1000 kilograma kadar çıkabilmektedir.

Denizaslanları vücut yapıları itibariyle yüzme konusunda oldukça iddialı hayvanlardır. Gerek vücut yapıları gerekse ayaklarının kürek şeklinde olması, parmak aralarının perdeli olmasından dolayı oldukça hızlı yüzebilirler. Vücutları da nitekim yüzmek için oldukça elverişli bir yapıya sahiptir. Aşağı yukarı saatte 35-30 kilometrelik bir hızla yüzebilirler.

Ön ve arka kısımlarında yüzgeç bulunan denizaslanları yüzerken ön yüzgeçlerini kullanmaktadırlar. Bu yüzgeçler sayesinde karada da oldukça rahat hareket edebilirler. Hatta kayalıklara dahi tırmanabilmektedirler. Karada koşarcasına hızlı hareket edebilirler. Bazı kaynaklarda bu hayvanların neredeyse normal bir insanın hızı kadar karada hareket ettiği bilgisi bulunmaktadır.

Denizaslanı-3Denizaslanları etçil hayvanlardır.  Genel olarak kriller, küçük balıklar, ahtapotlar ve kabuklular ile beslenmektedirler.

Denizanalarının renkleri türlerine göre değişiklik göstermektedir.

Aşağı yukarı 5 santimetre olan sivri şekilli kulakları bulunmaktadır.

Denizaslanlarının normal yaşam süreleri yaklaşık olarak 20 yıl civarındadır.

Denizaslanları eğitilebilir hayvanlardandır.

Denizaslanlarının derileri altında oldukça kalın bir yağ tabakası bulunmaktadır. Bu yağ tabakası sayesinde çok soğuk yerlerde yaşama imkânı bulurlar.

Denizaslanları okyanuslarda okyanus yüzeyine yakın yerlerde yaşarlar. Yaşam alanları yüzeyden 100 metre aşağıya kadardır. Bu derinlikten daha fazla bir derinliğe dalmazlar.

Denizaslanı-2Denizaslanlarının en önemli organlarından bir tanesi dişleridir. Birbirine paralel iki adet dişleri bulunmaktadır. Bu dişler oldukça uzundur. Yetişkin erkek bireylerde bulunmaktadır.  Bu dişler özellikle alanını ve haremini korumak için çok önemli bir konuma sahiptir. Çünkü denizaslanları sık sık kavga etmek zorunda kalan hayvanlardır. Ve bu kavga esnasında çok büyük yaralanmalar ve parçalanmalar söz konusudur. Hatta ölüm bile gerçekleşebilmektedir.

Denizaslanlarının çiftleşmeleri en önemli özelliklerinden bir tanesidir.  Çünkü erkek bireyler çiftleşmeden önce kendilerine bir yer belirlerler ve bu yer için öncelikli olarak diğer erkeklerle kavga yaparlar ardından ortalama olarak 3 dişi denizaslanı ile burada 2-3 ay boyunca çiftleşirler. Daha sonra dişiler ortalama 9 ay süren bir gebelik döneminden sonra doğum yaparlar.  Denizaslanları dişilerini çalmak isteyen diğer erkekler ile ölesiye kavga ederler. Eğer kavgayı kaybederler ise hem dişileri hem de yerlerini kaybederler. Denizaslanlarının bu kavgalardaki en önemli silahları dişleridir. Ayrıca dişlerinin kırılması durumunda zor durumda kalırlar ve çiftleşmek için dişi bulamazlar. Bu sebepledir ki erkek bireylerde diş çok önemlidir.

Yararlanılan kaynaklar:

wikipedia.org

national geographic belgeseli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ