Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Denizanasının özellikleri nelerdir?

Denizanasının özellikleri nelerdir?
  • 20.04.2018

Denizanaları ismini sıklıkla duymuş olduğumuz deniz canlılarından bir tanesi olup, bazı özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken hayvanlardan bir tanesidir. Özellikle bazı ölüm vakalarına da sebebiyet vermesi açısından son yıllarda dikkat edilen hayvanlardandır. Yine denizlere yüzmek için giren insanlarında korkularına sebebiyet veren bir hayvandır. Peki deniz anasının genel özellikleri nelerdir? Maddeler halinde verelim.

Denizanası-1Denizanalarının özellikleri nelerdir?

-Denizanaları suda yaşayan bir hayvan olup renkleri saydamdır. Renklerinin saydam olmasının en büyük sebebi vücutlarının neredeyse %95’e yakınının sudan oluşmasıdır.

-Denizanaları özellikle bilim insanlarınca son zamanlarda en çok araştırmalara konu olan hayvanlardan bir tanesidir. Uzun yaşam süreleri birçok bilim çevrelerince takip edilmektedir. Denizanalarının aşağı yukarı 600-700 yıl arasında bir yaşama sahip olduğu birçok araştırmada dile getirilmiştir. Bu uzun yaşamları sebebiyle ölümsüz canlı diye adlandırıldıkları da olmuştur.

-Omurgasız canlılardandır.

-Denizanaları beyni olmayan canlılardır. Vücutlarında herhangi bir bölgede beyin bulunmamaktadır.

-Denizanalarında beyin olmadığı gibi şaşırtıcı şekilde kalp organı da bulunmamaktadır.

Denizanası-2-Su içindeki hareketlerini vücutlarını şemsiye benzeri bir şekilde açıp kapatarak yaparlar.

-Vücutlarında zehir bulunması sebebiyle dokunma ve temas halinde vücutta tahrişe ve kaşıntıya sebebiyet vermektedir. Hatta bazı bölgelerde yaşayan deniz anaları insanları dahi öldürebilecek zehire sahip bulunmaktadırlar. Aslında bu zehir tabir edilen madde bazı hücrelerin patlaması sonucu meydana gelmektedir. Özellikle bu sebepten dolayıdır ki bu hayvanların olduğu denizlere girişlerde uyarılar ve tabelalar bulunmaktadır.

-Denizanaları türlerine göre çeşitli büyüklükte olmasıyla beraber özellikle kutup bölgesinde yaşayan denizanası türlerinin 8-10 metre kadar büyüklüğe sahip olduğu bilinmektedir.

-Denizanaları etobur canlılar olup genel olarak avlarını vücutlarında bulunan zehirli madde yoluyla etkisiz hale getirerek yerler. Özellikle küçük deniz canlıları ve bu deniz canlıların yavrularıyla beslenirler.

Denizanası-3-Denizanaları insanlar tarafından besin olarak tüketilmemekle birlikte özellikle uzak doğu ülkelerinin bazılarında besin olarak da tüketilmektedir.

-Denizanalarının kendilerini onarma gibi bir özellikleri de bulunmaktadır. Dokunmaç adı verilen organlarını denize bıraktıktan sonra bunlar çok kısa zamanda tekrar oluşabilmektedir.

-Son zamanlarda denizlerde çok büyük oranda denizanası artışı yaşanmış olup, yine bu konuda bilim insanlarınca merak edilerek araştırma konusu olmuştur. Hatta denizanalarının hızla çoğalmaları bulundukları yerdeki ekosisteme de zarar vermektedir. Genel de çok çabuk çoğalmalarındaki sebeplerinden birisi de bu hayvanları sayılarını azaltabilecek doğal düşmanlarının sayılarının azalmasından kaynaklanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ