Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Deniz Kestanesi Özellikleri Nelerdir?

Deniz Kestanesi Özellikleri Nelerdir?
  • 16.05.2018

Deniz kestanesi özellikle deniz kenarında yaşayan ve tatillerde denize giren birçok kişi tarafından bilinen deniz canlılarından bir tanesidir. Ne yazık ki kötü bir üne sahip olan deniz kestaneleri tatil döneminde denize giren birçok kişinin de korkulu rüyasıdır. Peki deniz kestaneleri nasıl hayvanlardır, özellikleri nelerdir? Maddeler halinde bakalım:

Deniz Kestanesi-7Denizkestanesi özellikleri nelerdir?

-Deniz kestaneleri dikenli bir deniz canlısıdır.

-Neredeyse dünyadaki bütün bölgelerde yaşarlar.

-Yapıları küre şeklinde olup, bu küreyi tamamiyle kaplayan dikenli bir kabukları bulunmaktadır.

-Deniz kestanelerinin büyüklükleri 3 santimetre ile 10 santimetre arasında değişiklik göstermektedir.

-Deniz kestanelerinin yeryüzünde yaklaşık olarak 400-500 milyon yıldır varolduğu bazı bilim çevrelerince aktarılmaktadır.

-Yaklaşık olarak 5000 metre derinliğe kadar yaşam alanı bulabilmektedir.

-Deniz kestaneleri omurgasız canlılardır.

-Vücutlarını yenileyebilme özellikleri de bulunmaktadır.

-Sinir sistemleri ve kan damarları bulunmaktadır.

-Bir denizde deniz kestanesi bulunması o denizin temizliği ile ilgili olduğu bilgisi de birçok kaynakta yer almaktadır. Buda bu canlıların genel itibariyle temiz sularda yaşadığı bilgisidir.

St. VincentDeniz kestanesi dikenlerinin özellikleri nelerdir?

Deniz kestanesinin vücutları kaplayan dikenlerinin uzunluğu yaklaşık olarak veya ortalama olarak 1-2 cm aralığında iken, özelikle Diadema Antillarum isimli türündeki deniz kestanesinin dikenlerinin uzunluğu neredeyse 20 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Bu dikenler normal deniz kestanelerinde kalınlık olarak yine 1-2 milimetre civarındadır. Zaten deniz kestanelerinin ünleri de bu dikenlerden gelmektedir. Örneğin Echinoida, Cidaroida gibi türlerindeki dikenler oldukça kalındır.

Yine bu dikenler özellikle hareket veya dokunma algıladıklarında yönleri o yöne doğru yönelmektedir.

Deniz kestanesinin dikenleri, deniz kestanesinin en önemli savunma silahıdır. Çünkü diğer canlılardan bu dikenler sayesinde korunurlar. Bu dikenler sayesinde yaşama şansı bulurlar. Bu dikenler nedeniyle diğer canlılar yaklaşamaz ve zarar veremezler.

Deniz kestaneleri oldukça yavaş hareket edebilen canlılar olması sebebiyle neredeyse görülebilen tek hareketleri dikenlerinin hareketidir. Dikenlerinin hareketi bu hayvana canlılık belirtisi verir.

Vücutlarında bu dikenler ile birlikte çalışan tüp ayaklarda bulunmaktadır.

Deniz kestanesi-2Deniz kestanesinin renkleri nelerdir?

Denizkestanesi birçok canlı türü gibi çeşitli renklerde olabilmekle birlikte bazı renklerdeki deniz kestaneleri çoğunluğu oluşturmaktadır.

Genel itibarıyla renkleri mat olmakla birlikte en sık görülen deniz kestanelerinin rengi yeşil, kahverengi, mor ve siyahtır. Bunlar dışında da çeşitli renklerde olabilmektedir.

Deniz kestanelerinin insanlar için zararı nedir?

Deniz kestanelerinin insanlara zarar vermeleri ancak denize giren insanların bu deniz kestanelerine basmaları sonucu olmaktadır. Yoksa deniz kestaneleri insanlara saldıramaz zaten yapıları da buna uygun değildir. Deniz kestanelerinin çevresinde bulunan ince ve keskin dikenler denize giren insanların ayaklarına zarar verebilir ve iğnelerin yanlarında bulunan pedisellerin zehirli olması sebebiyle oldukça da acı verebilirler. Fakat öldürücü veya çok büyük yaralamaya sebebiyet verebilecek nitelikte değildir.

Deniz Kestanesi-6Deniz kestanelerinde üreme nasıldır?

Deniz kestanelerinin en ilginç özelliklerinden bir tanesi de üremeleridir. Çünkü bu oldukça şaşırtıcı bir şekilde olur. Dişi ve Erkek deniz kestaneleri aynı anda dişi yumurtasını, erkek ise spermlerini akıntıya bırakırlar ve bunlar oldukça çok sayıda olup bulutumsu bir şekil oluştururlar. Burada birbirleri ile döllenme oluşur ve daha sonra bu döllenen yumurtalar lavrayı oluştururlar.

Deniz kestaneleri ne yerler ve nasıl beslenirler?

Deniz kestanelerinin başlıca besini alglerdir.

Deniz kestanesi-4Deniz kestanelerinin faydaları nelerdir?

Şimdi deniz kestanelerinin faydaları nelerdir deyince direk olarak deniz canlıları veya denizlerle ilgili bir durum akla gelebilir. Bizim burada anlatacağımız husus bu deniz canlısının besin olarak da tüketilmesinden gelmektedir. Birçok kişi tarafından yenilmese de gün geçtikçe besin olarak tüketilmesi hızla artmaktadır.

Özellikle afrodizyak etkisi sebebiyle Avrupa ve uzak doğu ülkelerinde besin olarak tüketilmektedir.

Onun dışında besin değeri olacakta oldukça zengin bir besin değerine sahip olduğu görüşü hakimdir.

Bunun dışında deniz kestanelerinin turuncu kısmının yara iyileştirme ve kırışık giderici etkisinin olduğu da bazı kaynaklar da geçmektedir. Ülkemizde çok nadir balık pazarlarında bu deniz kestanelerinin bu turuncu kısmı yüksek fiyatlardan satılmaktadır.

Deniz kestanesi-5Deniz kestanesi dikeni nasıl çıkarılır?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de deniz kestanesi dikenlerinin çıkarılmasıdır. Yaz aylarında denize giren birçok kişinin ayağına deniz kestanesi batmaktadır. Ne yazikki batan bu iğneler kırılarak ayağımızda kalmaktadır ve bu dikenlerin de çıkarılması oldukça zahmetli bir çalışma gerektirmektedir.

Çoğu kişi bunu iğne veya cımbızla çıkarma metodunu uygulasa da bu zararlı olduğundan kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Özellikle batan bölgenin sıcak suda, zeytin yağında ve sirkede bekletilip yumuşatıldıktan sonra çıkarılması veya bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Fakat şu bilinmelidir ki deniz kestanelerinin dikenleri zehirli değildir. Bu nedenle müdahale ederken daha kötü duruma getirmemek gerekir. Onun için uzmanlar iğneyi çıkarmak için metal kullanılmamasını önermektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. bedir diyor ki:

    hormonlara iyi geliyormu yani spem olusmasina yararlimi

YORUM YAZ