Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Davraz Dağı Özellikleri

Davraz Dağı Özellikleri
  • 14.07.2015

Ülkemizin 2500 metreden yüksek olan dağlarından bir tanesi olmasına karşın ülkemiz insanları tarafından fazla bilinmeyen dağlarımızdan bir tanesidir. Özellikle Isparta ilimize gitmiş olan kişiler ile askerliğini orada yapan askerler tarafından iyi bilinmektedir. Ülkemizin önemli er eğitim birliklerinden bir tanesi olan 40.Piyade Er Eğitim Alayı bu dağa oldukça yakındır. Yine ülkemizin önemli Komando birliklerinden bir tanesi olan Eğirdir Dağ Komando birliği yine Isparta ilimizde olup bu dağa yakın yerdedir.

Davraz Dağı-1Davraz dağı özellikleri nelerdir?

Isparta ilinin doğu kısmında bulunmakta olup hem Isparta iline Hem de ilçesi olan Eğirdir’e aşağı yukarı 25 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Yüksekliği 2637 metredir.

Davraz dağı özellikle burada yaşayan halk tarafından Davras olarak anılmaktadır.

Davraz dağının en yüksek noktası Ulparçukuru tepesidir.

Davraz dağının yakın çevresinde yüksekliği 3000 metrenin üzerinde bulunan Dedegöl Dağları Dipoyraz doruğu ile 2800 metreden yüksek olan Gelincik dağı ve 2600 metreden biraz daha yüksek olan Sultan dağı bulunmaktadır.

Davraz Dağı-2Davraz dağı üzerinde kayak merkezi bulunan dağlarımızdan bir tanesidir. Kış mevsiminde kayak yapmak isteyenlere açık bir dağdır. Davraz dağında bulunan kayak merkezi Davraz dağının 2200 metre yüksekliğine kurulmuştur.  Davraz dağında bulunan kayak merkezindeki pistler oldukça güzel pistlerdir. Ülkemiz pistleri içerisinde iyi pistler arasında yer almaktadırlar. Yine bu dağda yer alan kayak pistleri kayak sporuna yeni başlayanlar için oldukça tehlikesiz bir kayak rotasına sahip bulunmaktadır. Ayrıca 5-6 kilometrelik bir uzunluğu bulunan son derece güzel parkurlar bulunmaktadır.

Davraz Dağı Kayak MerkeziDavraz kayak merkezi özellikleri;

Kar kalınlığı 2 metreye kadar çıkabilmektedir.

Kayak sezonu neredeyse nisan ortalarına kadar devam etmektedir.

1000’er kişi kapasiteli iki adet telesiyej bulunmaktadır ve bunların uzunluğu ortalama olarak 1150 ile 1200 metre uzunluğundadır.

Parkurların uzunlu 4 ila 6 kilometre arasında değişiklik göstermekte olup parkur yönünden tehlikesiz ve uzun parkurlara sahiptir.

Kuzey Disiplini, Alp Disiplini, Tur Kayağı, Snowbord gibi etkinlikler yapılabilmektedir.

Kar kalitesi oldukça yüksek olan kayak merkezlerinden bir tanesidir.

Gerek kayak merkezinde gerekse Isparta il merkezinde oteller ve tesisler bulunmaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ