Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dalmaçya Kıyı Tipi nedir özellikleri

Dalmaçya Kıyı Tipi nedir özellikleri
  • 11.04.2015

Dalmaçya kıyı tipleri dünya üzerinde sadece bazı ülkelerde ve bazı bölgelerde bulunan kıyı tipidir. Özellikle enine ve boyuna kıyı tiplerine nazaran daha az bir bölgede görülmektedir.

Dalmaçya kıyı tipi hakkında bilgi vermeden önce dünya üzerinde görülen bazı kıyı tiplerinden kısaca bahsedelim.

Dalmaçya Kıyı Tipi-3Dünyada isim almış kıyı tiplerinin en başlıcaları Enine tipi kıyılar, Boyuna  tipi kıyılar, Dalmaçya tipi kıyılar, Ria tipi kıyılar, Liman Tipi Kıyılar, Haliç Tipi Kıyılar, Fiyort Tipi Kıyılar ve Resif tipi kıyılardır. Bu kıyı tipleri içerisinde özellikle Enine ve Boyuna kıyı tipleri bir çok ülkede görülen yaygın kıyı tipleridir. 

Özellikle iç etkenler sebebiyle oluşan kıyı tiplerinde dış etkenlerinde payları vardır. Gel-git olayları, akıntılar, buzullar, akarsular ve rüzgarlar kıyı tiplerinin oluşmasında en büyük etkiye gösteren dış etmenlerden birkaçıdır.

Dalmaçya tipi kıyılar nedir, şekilleri nasıldır, özellikleri nelerdir? Nerelerde gözükmektedir? Bulunduğu ülkeler için artıları ve eksileri nelerdir?

Dalmaçya Kıyı Tipi-2Dalmaçya Kıyı Tipi Özellikleri;

►Dağlar kıyıya paralel olarak uzanır.

►Kıyıya paralel olarak uzanan dağların kıyı ile arasında deniz bulunmaktadır. Çünkü dağlar denize paralel olarak uzandığından dağların alt kısımları suyla kaplanmış olup üst kısımları deniz üstünde bulunmaktadır ve kıyıyı paralel şekilde uzanmaktadır. 

►Genel itibari ile karstik bir yapı bulunur.

► Dağların kıyıyı paralel olarak uzanması sebebiyle deniz iklimi iç kısımlara ulaşamaz. (Bu özellik özellikle bu kıyı tipinin olduğu bölgeler için bir dezavantajdır)

►Kıta sahanlığı çok azdır. (Bu durumda ülkeler için eksi avantajlarından bir tanesidir)

►Denizin derinliği fazladır.

►Adalar fazla olup bunlarda kıyıya paralel uzanırlar. (Adaların olması ülkenin turizmi açısından ve doğal güzellik açısından artılardır)

Dalmaçya Kıyı Tipi-2Türkiye’de Dalmaçya kıyı tipi var mıdır?

Evet bu tip kıyı şeklinin çok fazla bir bölgede bulunmadığını söylemiştik.  Ülkemizde Dalmaçya kıpı tipine örnek vardır. Fakat çok az bir yer kaplamaktadır. 

Ülkemizde sadece Akdeniz kıyılarında bulunan Antalya ilimizin Kaş kıyıları Dalmaçya kıyı tipine örnektir. Bura haricinde ülkemizin hiçbir kıyısında dalmaçya kıyı tipi yoktur.

Dünya üzerinde Dalmaçya kıpı tipi örnekleri nerelerde vardır?

Dünya üzerinde bu tip kıyılara  en güzel örnek Adriya denizinde bulunmaktadır. Bu denizin Eski Yugoslavya kıyıları Dalmaçya kıyı tipine en güzel örnektir.

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ