Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dalak nedir, nerededir, görevleri ve özellikleri nelerdir?

Dalak nedir, nerededir, görevleri ve özellikleri nelerdir?
  • 03.07.2015

Dalak vücudumuzda bulunan organlardan bir tanesidir. Dalak organın önemli görevleri bulunmasına karşın bu görevleri başka organlarında yapması sebebiyle hayati bir organ olma özelliği bulunmamaktadır. Bazı durumlarda dalak operasyonla vücuttan alınmakta ve insanlar dalak olmadan yaşayabilmektedir.

Dalak-2Dalak nerededir?

Dalak vücudumuzun karın boşluğunda mide ile diyafram arasında bulunmaktadır.  Karnımızın sol tarafındadır.

Dalak özellikleri nelerdir?

Dalak vücudumuzda aşağı yukarı kalp büyüklüğüne yakın bir büyüklüğe sahip organımızdır. Büyüklüğü yaklaşık olarak bir yumruk büyüklüğündedir.

Yapı itibariyle süngerimsi bir yapıya sahiptir. Akciğerler gibi bir yapısı vardır desek yanlış olmaz herhalde çünkü akciğerlerimizde süngerimsi bir yapıya sahiptirler. Damarsal bir yapısı vardır. Sert olmayan yumuşak bir organımızdır.

Dalak-3Dalak ne işe yarar, temel görevleri nelerdir?

Her ne kadar dalak olmadan yaşanabiliyor ise de dalak çok önemli görevlere sahip bir organımızdır.

Dalak belirli yaşam süresini tamamlayan kırmızı kan hücrelerini yok eder ve bu kan hücrelerinde bulunan demiri yeniden kullanılabilir hale getirir.

Akyuvar yapar ve bu akyuvarları düzenler. Vücudun savunmasında önemli bir rol oynayan akyuvarların oluşmasına katkı sağlar.

Dalağın önemli bir görevi de anne karnında bulunan fetustaki alyuvarların yapımı dalakta olmaktadır. Her ne kadar daha sonra bu görevi yani doğumdan sonra bu görevi kemik ilikleri almış olsa de herhangi bir sebepten dolayı kemik iliklerinin bu görevi yapamaz hale gelmesi halinde yine dalak bu görevi üstlenir. Bu da dalak organının şaşırtıcı ve önemli görevleri arasındadır.

Bazı canlılarda kırmızı kan hücrelerinin depolanması gibi önemli bir görevi de bulunmaktadır.

Ayrıca dalak bazı tepkimeler vererek vücutta bir rahatsızlık olduğunu bildirir. Dalak tepkimesinin en önemlisi dalağın şişmesidir ya da dalağın büyümesidir diyebiliriz. Bazı durumlarda dalak şişme gösterir ve bu vücutta bazı rahatsızlıkların olduğunun habercisidir.

Örneğin Sıtma ile bazı kan hastalıklarında ve doğum metabolizma hastalıklarında dalak büyümesi olur buda hastalığın erken teşhisinde önem arz eden bir durumdur.

Dalak-1Toplumda Dalak şişmesi tabiri nedir, neden olur ve nasıl geçer?

Dalak şişmesi antrenmansız kişilerin çok şekilde efor gerektiren bir spor yapmaları halinde sol kaburgamızın altında başlayan şiddetli ağrıya verilen isim olup, bir süre sonra kendiliğinden düzelmesine denir. Sebebi ise aşırı efor sonunda kanın dalak kısmında birikmesinden kaynaklanmaktadır.  Antrenmanlı değil isek çok efor gerektiren sporlardan kaçınmalıyız.

Dalak şişmesi veya dalak ağrıması durumunda ne yapılmalıdır?

Yapılacak tek şey istirahat edilmesidir. İstirahat edildikten bir süre sonra dalak şişmesi veya dalak ağrısı kendiliğinden geçecektir.

Dalak niçin alınır?

Dalak vücudumuzdaki organlardan bir tanesi olup bazı durumlarda cerrahi müdahale ile alınabilmektedir. Genel itibari ile aşağıda vereceğimiz rahatsızlıklar nedenleri ile dalak alınabilmektedir.

Anemi

İTP hastalığı,

Talasemi

Dalakta oluşan Kistler

Herhangi bir deneden dolayı dalağın görevini yapamayacak derecede zedelenmesi

Lenfoma

Dalakta oluşan tümörler

Dalakta bulunan damarlardaki anevrizmalar

Dalak enfarktüsü

Dalaksız olmanın dezavantajları var mıdır?

Dalak hayati bir organ olmamasına karşın eğer dalağımız yok ise veya dalağımız alınmış ise bazı şeylere dikkat etmemiz gerekmektedir.

Örneğin enfeksiyonlara karşı bazı yapılması gereken aşıları yaptırmak gerekir

Üst solunum yolları rahatsızlıkları dalağı olan kişilere nazaran dalağı olmayan kişilerde çok büyük etkiler yapabileceği bilgisi bulunmaktadır. 

Diyabet hastalığına yakalanma riski dalaklı insanlara göre daha fazla olduğu bilinmektedir. 

Dalağımız alındı veya herhangi bir nedenle dalağımız yok ise kesinlikle bu durumda dalaksız olmanın dezavantajları ve dikkat edilmesi gereken hususlar bilmemiz ve buna karşı hazırlıklı olmamız açısından doktor kontrolünde olmamız gerekir.  

Yararlanılan kaynaklar;

saglik.gov.tr (Sağlık Bakanlığı resmi web sitesi)

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Kopyalanıp başka bir sitelerde yayınlanması halinde gerekli hukuki ve cezai işlemlere başvurulacağı hususu bilgilerinize sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ