Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Cumhurbaşkanlığı sarayı özellikleri nelerdir?

Cumhurbaşkanlığı sarayı özellikleri nelerdir?
  • 26.09.2015

Ülkemizde yapımı en çok eleştirilen yapılardan birisi olma özelliğine sahip olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı veya Aksaray ya da Cumhurbaşkanlığınca belirtilen ismi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 2012 yılından 2015 yılına kadar yapımı süren bir yapı olmuştur. Özellikle yapıldığı alan ve yapımında harcanan para miktarı sıkça eleştirilmiştir. Ayrıca mahkemeler tarafından sit alanına yapılması nedeniyle durdurma kararı bulunan bir yapı olmasına karşın durdurma kararına rağmen yapımı tamamlanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı binası ilk yapıldığı sırada Türkiye Başbakanı tarafından kullanılması amacı ile yapılması düşünülmekte iken daha sonra ise Cumhurbaşkanlığı resmi konutu olarak hizmete girmiştir. Halen Cumhurbaşkanlığı resmi konutu olarak hizmet vermektedir.

Cumhurbaşkanlığı binası tamamıCumhurbaşkanlığı binası özellikleri nelerdir?

-Cumhurbaşkanlığı binası başkentimiz Ankara ilinde Atatürk Orman çiftliği arazisindedir. Semt olarak Beştepe semtindedir.

-Yapımına 2012 yılında başlanmış olup bitim tarihi 2014-2015 yılları olarak gösterilmektedir.

-Binanın mimari Şefik Birkiye’dir. Binanın yapımında kullanılan mimari stilin Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye mimarisinin bir sentezi olduğu açıklanmıştır.

-Cumhurbaşkanlığı için harcanan veya harcanacak toplam miktar Maliye Bakanı tarafından 1.370.000.000 TL olarak açıklanmıştır.

-Dünyadaki en büyük Cumhurbaşkanlığı ve Başkanlık konutlarından bir tanesidir.

-Kapladığı alan yaklaşık olarak. (Bazı kaynaklarda 290.000 metrekare olarak belirtilirken bazı kaynaklarda, 150.000 metrekare bazı kaynaklarda ise 750.000 metrekare bazılarında ise 210.000 metrekare civarında olduğu bilgisi bulunmaktadır.  Bu kaynaklarda 750.000 metrekare olduğu yönündeki kaynaklarda bu kısmın sadece 200.000 metrekarelik kısmın halka açık olduğu ve zamanla bazı kısımlarında buna ekleneceği bilgisi bulunmaktadır) (Amerika Birleşik Devletleri Başkanının ikametgâhı olan Beyaz Sarayın kullanım alanı 5100 metrekare yani yaklaşık 5 dekar olarak belirtilmiştir. Dünyadaki en önemli saraylardan bir tanesi olan Birleşik Krallıkta ki Kraliyet ailesinin ikamet ettiği Buckingham Sarayının kapladığı alan ise 77.000 metrekare yani 77 dekar büyüklüğündedir.)

Cumhurbaşkanlığı binası içi-Cumhurbaşkanlığı binası içerisindeki oda sayısı yine en büyük eleştirilerin olduğu bir husus olup Cumhurbaşkanlığı binası içindeki toplam oda sayısı 1150 adettir. Odaların 1024 âdeti kuzey ve güney kısımlarda bulunan idari bina kısımlarında bulunmaktadır.

-Cumhurbaşkanlığı binasında bulunan koridorların uzunluğu 185 metredir.

-Cumhurbaşkanlığı binasının giriş kapısı sayısı 6 adettir.

-Cumhurbaşkanlığı binası alanı içerisinde yaklaşık olarak 65 dönümlük yani dekarlık alan zerinde peyzaj yapıldığı bilgisi mevcuttur.

-Cumhurbaşkanlığı binasına dikilen toplam ağaç sayısının 80.000 adet civarında olduğu bunun 72-73.000 kadarını çalı sınıfı ağaçlarının 5-6.000 adedini ise yetişkin ağaçların oluşturduğu bilgisi bulunmaktadır.

-Bina akıllı bina yapısında olup birçok elektronik yapısı tek bir merkezden yönetilmektedir.

Cumhurbaşkanlığı binası dıştan görünüş-Binanın tamamı 24 saat olarak kamera ile izlenmektedir. Herhangi bir sorunda anında müdahale edilebilmektedir. Bina bunun yanında nükleer ve biyolojik saldırılara karşıda korunaklı şekilde inşa edilmiştir. Ayrıca Türkiye’nin en iyi korunan binası olarak adlandırılmaktadır. Bina da güvenlik için retina ve parmak izi okuma sistemleri de bulunmaktadır. Yine dinlemelere karşıda korunaklı bir bina olduğu belirtilmektedir.

-Cumhurbaşkanlığı binasında bulunan kütüphanesinin tüm çalışmalar bittikten sonra yaklaşık 5 milyon adet kitabın bulunduğu çok büyük bir kütüphane olacağı bilgisi verilmiştir.

-Cumhurbaşkanlığı binasının yan taraflarında bulunan kuzey ve güney binalarının toplam kat sayısı 6’dır. Bunlar Bodrum, Alt Zemin, Zemin ve zemin üzerinde bulunan 3 kattır. Ayrıca Bu binaların alt katlarında 250 civarında araca hizmet verecek otopark bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı millet camii-Cumhurbaşkanlığı binası alanı içerisinde bir tane cami yapılmış olup bu caminin ismi Beştepe Millet Camii’dir. Caminin toplam oturum alanı 5.177 metrekare olup 1 ana kubbeli 4 yarım kubbeli olan bu cami 2 şerefeli 4 minare (Uzunluğu 60 metre kadar) bulunmaktadır. Aynı anda 3.000 kişinin ibadet edebileceği bir büyüklüğe sahiptir.

Yararlanılan kaynaklar:

tccb.gov.tr (Türkiye Cumhurbaşkanlığı web sitesi)

wikipedia.org

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir. 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ