Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı Özellikleri nelerdir?

Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı Özellikleri nelerdir?
  • 30.04.2018

Ülkemizin geçmişe ışık tutan en önemli tarihi eserlerin önemli bir kısmının Çorum ilinde bulunduğunu ve bu ilimizdeki Hattuşa, Alacahöyük gibi ören yerlerinden çıkarıldığını biliyoruz. Ayrıca bu yerlerde hem tarihi eserler çıkarılıp müzelerde sergilendiği gibi özellikle açık hava ören yerleri de önemli yer tutmaktadır. Hititlere başkentlik yapmış olan Hattuşa Antik Kenti de bu önemli ören yerlerinden bir tanesini oluşturmaktadır. Burada yaşayan insanlar inanışlarına göre çeşitli tapınaklar yapmışlardır. Ve bu tapınakların çok uzun yıllar geçmesine rağmen bazı ayakta kalmış kısımları halen çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Bu yazımızda inceleyemiz Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı’da Hattuşa Antik kentine yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan bir tapınaktır. İşte Hattuşa Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı’nın özellikleri:

12 tanrı kabartması YazılıkayaÇorum Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı Özellikleri nelerdir?

Çorum ilinin Boğazkale ilçesinde bulunmaktadır.

Hattuşa Antik Kenti’nin 2 kilometre yakınında yer almaktadır.

Özellikle bu bölgede bulunan kayalıklar arasında yer almakta olup, yakınına gidilmediği sürece neredeyse görülmesi mümkün değildir.

Bu tapınak Hititler tarafından ilkbaharda yapılan yeni yıl kutlamaları için kullanılmıştır.

Kayalıklar arasında bulunan bu tapınakta kayalar yüzeyine birkaç yerde işlenmiş 12 insan figürü bulunmakta olup, bu figürler birbirinin aynısıdır. Ve hepsi ülkenin önemli tanrılarını ve tanrıçaları temsil etmektedir.

Yazılıkaya-1Yazılıkaya Açıkhava tapınağı toplam olarak 2 bölümden oluşmakta olup, bu bölümlere A ve B odaları adı verilmiştir. İlk bölüm olan A odasında bulunan 12 yeraltı tanrısı kabartmasının arka duvarında ana konuyu Tanrı Teşup ve Tanrıça Hepat’ın karşılaşması oluşturmaktadır.

Hattuşa için gelen ziyaretçilerin tamamı burayı da görmektedirler.

Hattuşa için alınan biletler bura içinde geçerlidir.

2018 Nisan ayı itibarıyla Hattuşa Ören yeri ve Hattuşa Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı giriş bilet ücreti 8 TL’dir.

Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı Önünde Hititlere ilişkin hediyelik el işlemeli taştan hediyelik eşyalar satılmaktadır. Onun dışında gelen ziyaretçilerin çay içip yemek yiyebileceği yerlerde mevcuttur.

YazılıkayaA odasının özellikleri:

-Hava Tanrısı Teşup figürü iki dağ tanrısının üzerinde durmakta olup, elinde bir tane büyük topuz vardır. Teşup’un arka kısmında ise Hatti ülkesi hava tanrısı ve tanrı kumarbi olduğu tahmin edilen figürler bulunmaktadır.

-Bir diğer figürde ise Tanrıça dört dağ kütlesine basan bir yaban kedisinin üzerinde yer almaktadır. Tanrıça figürlerinin sonunda, ana sahnenin karşısında bu açık hava tapınağının en büyük figürü IV. Tuthaliya bulunmaktadır.

Yazılıkaya-2B odasının özellikleri:

-B Odası ise A odasına nazaran daha dar ve daha uzun olan bir oda olup yaklaşık uzunluğu 18 metredir.Girişi dardır, girişin iki tarafından kanatlı ve aslan başlı demon kabartmaları yer olmaktadır. Yine bu odada da 12 tanrı kabartmaları yer almaktadır.

-B odasında bulunan 12 tanrı kabartmalarının karşı duvarında ise Tanrı Şarumma’nın, IV. Tuthaliya’ya sarılarak kılavuzluk etmesi figürü yer almaktadır.

-B odasında yine 1 adet kılıç tasviri vardır.

-B odasında 1 adette IV. Tuthaliya’nın adını ve unvanını gösteren kartuş bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ