Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Çoruh nehrinin özellikleri nelerdir?

Çoruh nehrinin özellikleri nelerdir?
 • 22.01.2016

Çoruh nehri ülkemizin en çok bilinen nehirlerinden bir tanesidir. İsmi Gürcü dilinden geçme olan bu nehir ülkemizin önemli akarsuları arasında yer almaktadır. Peki, Çoruh nehrinin genel özellikleri nelerdir madde madde bakalım.

Çoruh nehriÇoruh nehrinin özellikleri nelerdir?

-Çoruh dünya üzerindeki en hızlı akan nehirler arasında yer almaktadır.

-Çoruh nehri bazı kaynaklarda dünyanın en derin nehri olarak gösteriliyor ise de bu doğru bir bilgi değildir. Fakat şunu söyleyebiliriz ki ülkemizin en derin nehri ve dünya üzerindeki derin nehirlerden bir tanesidir.

-Çoruh nehri ülkemizde doğum başka bir ülke topraklarından denize dökülen nehirlerimizden bir tanesidir.

-Çoruh nehrinin toplam uzunluğu 431 kilometre olup bunun yaklaşık olarak 410 kilometresi ülkemiz sınırları içinde yer almaktadır. Sadece 21 kilometre gibi kısa bir kısmı Gürcistan ülkesinde olup, Gürcistan ülkesinden Karadeniz’e dökülmektedir. Gürcistan ülkesinin ülkemize çok yakın bir konumda bulunan Batum şehrinden denize dökülmektedir.

-Çoruh nehrinin yurtdışına çıkmış olduğu topraklar Artvin ilimiz sınırları içinde bulunmaktadır. Yani bu nehrimiz yurt dışına Artvin ilinden çıkmaktadır.

Çoruh nehri rafting-Çoruh nehrinin ortalama debisi yıllara göre değişiklik gösterse de genel itibarıyla saniyede 180-200 metreküp civarında bulunmaktadır. En yüksek debiyi mayıs ayında yakalamaktadır. Mayıs ayında yaklaşık olarak saniyede 500 metreküp civarında su taşımakta iken, bazı aylar ise saniye de 50 metreküplük bir debiye kadar indiği gözlemlenmiştir.

-Çoruh nehrinin yıllık su taşıma kapasitesi 6 milyar metreküp civarında bulunmaktadır.

-Çoruh nehrinin havzası yaklaşık olarak 20.000 kilometrekare civarındadır.

-Çoruh nehrinin havzasının bulunduğu iller, Artvin, Erzurum, Gümüşhane, Kars, Erzincan illerimizdir.

 -Çoruh nehri kaynağını 3000 metrenin üzerinde bir yükseklikten almaktadır. Kaynağını almış olduğu dağ ülkemizin önemli yükseklikteki dağlarından birisi olan Mescid Dağıdır.

-Çoruh nehri ayrıca ülkemizin önemli su sporlarının yapıldığı nehirlerden bir tanesidir. Özellikle rafting ve Kano gibi su sporları için çok uygun bir nehir olup, çok zorlu parkurları bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 100 kilometrelik bir kısmının rafting ve kano için uygun olduğu belirtilmektedir.

Deriner Barajı-12Çoruh nehri üzerindeki barajlar ve elektrik üretim miktarları nelerdir?

Çoruh nehri üzerinde günümüz itibarıyla 3 adet baraj bulunmakla birlikte halen çok önemli projelerin bulunduğu nehirlerimizden bir tanesidir. Özellikle çok derin bir yatağı bulunması ve suyunun hızlı akması sebebiyle özellikle hidroelektrik üretimi için son derece müsait bir nehir olması bundaki en önemli payı oluşturmaktadır.  Çoruh nehri üzerindeki barajlar şunlardır:

-Deriner Barajı (Ülkemizin en yüksek barajı olma özelliğine sahip aynı zamanda dünyanın da en yüksek barajlarından bir tanesidir, Yıllık ortalama elektrik üretimi 2118 GWh’dir.)Kurulu gücü ise 607 MW’tır.)

-Borçka Barajı (Borçka barajı hidroelektrik santrali yılda yaklaşık olarak 1.039 GWh’dir. Kurulu gücü 300 MW’dir.)

-Muratlı Barajı (115 MW’lik bir kurulu gücü olup, yıllık üretilen elektrik miktarı yaklaşık olarak 444 GWh’dir.)

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Mugaffer Erdoğan diyor ki:

  Çoruk, Çoruh, Çoruki denen nehir Bir Türk ismidir. ve Anadoluda 3 köyün adı ve Adana’da bir mahallenin adı ÇORUK ismini taşır. GÜRCÜ ismi yalanını nereden uydurdunuz? ÇORUK, ÇORUKİ, ÇORUH adı Bak KAŞGARLI MAHMUT , ve REŞİDEDDİN in Oğuznamesinde ve ayrıca günümüzde UYGUR ÖZERK BÖLGESİNDE YAŞAMINI SÜRDÜREN ÇORUH’LULAR VARDIR. Türk Tarih Araştırma ve yazarı, Mugaffer Erdogan, Berlin

 2. Semih Şimşek diyor ki:

  Çoruh nehri BAYBURT un tam da ortasından geçerken, en alakasız Gümüşhane Erzincan Erzurum’u yazıp Bayburt u bilgiler arasında es geçmek nasıl bir sığ anlayışın sonucu kestirmek mümkün değil. Kardeşim internet başından bilgi pazarlamayın gidin görün önce. Çoruh deyince akla hepsinden önce ARTVİN – BAYBURT gelir gidin görün!

 3. ENSAR diyor ki:

  site yöneticisi erzincan ve gümüşhane sınırından geçen çoruh nehrinin haritasını ekleyin de bizde görelim….

 4. CEM ERDEM diyor ki:

  GÖnül isterki 1.-Ulaşımda kullanılabilse 2.-uzunlugu artırılsa terse akış olsa denize dökülüşü uzatılsa 3.-iklim yumar susuzluktan kıvranan aşagı bölgelerin yeraltı suyu artar. Almanya Ren nehrinin uzunluğunu iki katına çıkarmış debiyi düşürmüş ulaşımda kullanıyor SEN fransa aynı şekilde bizde neden olmasın

YORUM YAZ