Hoşgeldiniz,
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Colanın faydaları, zararları ve vücudumuzda yaptığı anlık değişiklikler nelerdir?

Colanın faydaları, zararları ve vücudumuzda yaptığı anlık değişiklikler nelerdir?
  • 02.01.2016

Günümüzde kola artık vazgeçilmez olmuş meşrubatlardan bir tanesidir. Coca Cola firması tarafından yapılan açıklamalarda sadece Coca Cola firmasının aşağı yukarı 200 civarında ülkede Pazar payının bulunduğundan söz etmiştir.

Ayrıca yaz aylarında artmakla birlik ülkemiz de de en çok tüketilen meşrubatlar arasında ilk sıralarda yer alan bir ürün olarak öne çıkmaktadır.

cola-1İlk olarak kola içtiğimiz zaman vücudumuzda oluşan bazı değişimlerden bahsedelim:

-Kola yüksek oranda şeker ihtiva ettiğinden vücudumuza bir anda çok miktarda şeker almaktayız. Örneğin Coca Cola 330 mililitrelik teneke kola içerisinde bulunan şeker miktarı yaklaşık olarak 37 gramdır. Ve aşağı yukarı bir 1-2 dakika içinde bitirmiş olduğumuz kutu koladan 10 dakika gibi kısa bir süre içinde kanımıza normal olarak vücudumuzun günlük ihtiyacı olan şeker miktarının aşağı yukarı 100 katı kadar şeker karışmaktadır.

-Yine kolayı içtikten 20 dakika içinde kan şekerimizde aşırı şekilde yükselme olmaktadır. Kan şekerinin yükselmesi ile birlikte pankreas gibi bazı organlarımız devreye girerek aşırı şekilde insülin salgılar ve kan şekerini düzenlemeye çalışır bu esnada fazla miktarda olan kan şekeri de karaciğerlerde yağ olarak depolanır. Bu nedenden dolayıdır ki karaciğer yağlanmasında etkilidir.

-Yine kola içtikten 30 dakika ile 1 saat aralığında kolanın içerisinde bulunan ve vücudumuza almış olduğumuz kafein kana karışarak kan basıncının yükselmesine sebep olur, bu şekilde yine karaciğer gibi organlar devreye girer kan şekerinin artmasına ve kandaki şeker oranının yükselmesine sebebiyet verir.

-Yine 1 saat içinde beynimizdeki depomin oranı artar ve mutluluk hissi başlar. (kafeinin vermiş olduğu etki)

-Yine 1 saat içinde birden açlık hissi uyanması meydana gelir. 

Cola-2Kolanın zararları ve faydaları nedir?

-Coca colanın bağımlılık etkisi yaptığı bilgisi bulunmaktadır. Günümüzde birçok insan tarafından kola tüketilmekle birlikte bazı kişiler günde yaklaşık olarak 1-2 litreye varacak seviyede kola tüketmektedir ki bu kolanın bir bağımlılık yaptığı anlamına gelmektedir.

-İçerdiği şeker sebebiyle Fazla kilo ve yağlanma etki etmektedir.

-Karaciğerlere yine içerdiği şeker sebebiyle zarar vermektedir. Karaciğer yağlanmasında etkilidir.

-Diş çürümesine sebebiyet verir.

-Böbreklerde taş oluşmasında etkilidir. Böbreklere zararlıdır.

Cola-4-Mide rahatsızlığına özellikle asit reflü’ye sebep olur.

-Özellikle tansiyona olumsuz yönde etkisi olup hipertansiyon riskini artırmaktadır.

-Şeker hastalığına sebep olabilmektedir.

-Kalp rahatsızlığına yol açabilmektedir.

-Bazı kanser türlerine dahi etki ettiği söylenmektedir.

-Kemik erimesi gibi rahatsızlıklara da etkisi bulunduğu bilgisi mevcuttur.

-Hatta bazı kaynaklarda unutkanlığa yol açarak hafıza kaybı hastalığı olan Alzheimer hastalığına dahi yol açabileceği bilgisi de yer almaktadır.

Coca colanın en büyük dezavantajı içerdiği çok yüksek orandaki şeker oranıdır. Yukarda saymış olduğumuz hastalıkların birçok sebebinin kaynağı da şekere bağlanmaktadır. Fakat  son yıllarda üretmiş olduğu light ve zero markalarında şeker oranını sıfırlamıştır özellikle şeker bulunmayan light ve zero ürünleri son yıllarda kullanım miktarı yönünden artış göstermiştir. Fakat classic cola halen en çok tüketilen ürün türüdür.

Cola-Coca cola ayrıca gazlı bir içecek olması sebebiyle yine şeker bulunmasa dahi bu özelliği sebebiyle tüketilmesinin zararlı olduğuna inanılan ürünlerden bir tanesidir.

-Ben coca colanın bu kadar zararlarını saydıktan sonra acaba faydası var mı? Diye yaptığımız araştırmalar neticesinde Coca colanın ferahlatıcı etkisi bulunduğu, vücuda sıvı alınmasına katkısı bulunduğu gibi bazı artılar belirtilmekle birlikte vücuda herhangi başka bir faydasından bahsedilmemiştir.  Bu söylenenlerde makul düzeyde alınan cola ile ilgilidir. 

Yasal Uyarı: Sitemizde yer alan yazılarımızın tamamı “www.ozelliklerinedir.com” sitesine ait olup, izin almadan kopyalanıp yayınlanması yasaktır. Bu hususta gerekli yasal işleme başvurulabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. emek çilingir diyor ki:

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  2. Hasan diyor ki:

    Bu kadar zararın yanında faydadan bahsetmek mümkün değil.

YORUM YAZ